Imbirowy olejek eteryczny jest otrzymywany z kłączy byliny imbiru w procesie destylacji parą wodną. Olejek ma ostry, korzenny, intensywny zapach z lekką nutą miodową.  Imbir (Zingiber officinale) to kłącze kwitnącej rośliny wieloletniej pochodzącej z Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Choć na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do innych tropikalnych roślin liściastych, jego charakterystyczne kłącza są ukryte pod powierzchnią gleby. To właśnie z tych kłączy wyrastają nowe korzenie i rośliny. Początkowo pochodzący z Chin i Azji Południowo-Wschodniej, imbir szybko rozprzestrzenił się na Indie, a następnie został rozpowszechniony w całym regionie Indo-Pacyfiku. Dziś jest uprawiany na całym świecie, z Chinami jako największym producentem. Warunki idealne dla uprawy imbiru to ciepłe temperatury oscylujące między 30 a 35°C, wysoki poziom wilgotności oraz przepuszczalna gleba. Chociaż można go uprawiać również w nieco chłodniejszym klimacie, preferuje on bardziej tropikalne warunki.

Imbirowy olejek eteryczny

Chociaż imbir jest stosunkowo nowym składnikiem w świecie zachodnim, ma długą i bogatą historię, sięgającą wielu stuleci i pojawia się w kilku znanych tekstach historycznych. Najstarszą pisemną wzmianką dotyczącą imbiru jest fragment autorstwa chińskiego filozofa i polityka Konfucjusza. Został napisany w Chinach, gdzieś pomiędzy 475-221 rokiem p.n.e.! W tym tekście Konfucjusz przyznaje, że dojadał imbir do każdego posiłku – doskonale zdawał sobie sprawę z jego leczniczych właściwości.

Imbir, przyprawa ceniona za swój wyraźny smak i właściwości aromatyczne, od wieków jest podstawą kuchni na całym świecie. Poza zastosowaniami kulinarnymi, olejek eteryczny z imbiru doTERRA oferuje niezliczone korzyści wewnętrzne i zewnętrzne. *

Imbir jest rzeczywiście uznawany za pomocny w układzie trawiennym, ponieważ zwiększa wydzielanie śliny i innych płynów trawiennych, co może pomóc w łagodzeniu niestrawności, wzdęć i innych problemów trawiennych. Jest również uważany za skuteczny środek wiatropędny i rozkurczający jelita, co może pomóc w eliminacji gazów jelitowych i łagodzeniu dolegliwości trawiennych.

Historycznie imbir był wykorzystywany do łagodzenia różnych rodzajów nudności, włączając w to chorobę lokomocyjną, poranne mdłości w ciąży oraz nudności po chemioterapii. Badania sugerują również, że aktywne składniki imbiru, zwane „gingerolami”, mogą pomagać w poprawie krążenia krwi poprzez zapobieganie nieprawidłowemu krzepnięciu krwi.

Ponadto imbir jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i posiada właściwości przeciwzapalne, co może przyczynić się do złagodzenia bólu stawów, mięśni oraz migren. Istnieją również dowody na to, że imbir może pomóc w łagodzeniu bólów związanych z menstruacją. Napar z imbiru z dodatkiem cytryny i miodu może być również korzystny dla gardła oraz stanów przeziębieniowych i grypowych.

Poznaj różne zastosowania olejku eterycznego imbirowego — pozyskiwanego dla Ciebie z Madagaskaru.

Esencja imbiru

Ostry smak imbiru jest integralną częścią kuchni azjatyckiej. Zajmuje również centralne miejsce w przypadku słodyczy, takich jak pierniki i zatrzaski imbirowe. Pochodzący ze świeżych kłączy imbiru olejek eteryczny imbirowy oddaje gorącą, ziemistą esencję przyprawy, która czyni go tak cennym.

Dynamo trawienne

Jedną z wyjątkowych właściwości olejku eterycznego imbiru jest jego zdolność do wspierania zdrowego trawienia. * Przyjmowany wewnętrznie, działa jako silny środek wspomagający trawienie, pomagając złagodzić sporadyczne niestrawność i nudności.*

Rozgrzewające właściwości olejku imbirowego sprawiają, że jest on szczególnie skuteczny w łagodzeniu sporadycznych dolegliwości w przewodzie pokarmowym. * Po zmieszaniu z filiżanką ciepłej wody lub dodaniu do ulubionych przepisów imbir staje się cennym sprzymierzeńcem w utrzymaniu dobrego stanu układu trawiennego. *

Wszechstronne zastosowania

Zastosowania olejku eterycznego imbirowego obejmują posiłki i wykraczają poza kuchnię. Oto kilka sposobów na włączenie tego niezwykłego olejku eterycznego do swojej codziennej rutyny:

 1. Spokojne zapachy: umieść od trzech do czterech kropli olejku imbirowego w wybranym dyfuzorze, aby uzyskać kojący aromat – zarówno w domu, jak i w samochodzie.
 2. Kojące masaże: Podczas kojącego masażu nałóż olejek eteryczny imbirowy na podbrzusze. Rozcieńczyć olejem nośnym, aby zminimalizować potencjalną wrażliwość skóry.
 3. Kulinarne rozkosze: Ulepsz swoje kulinarne kreacje, dodając olejek imbirowy zarówno do dań słodkich, jak i pikantnych. Gorące i pachnące nuty imbiru mogą dodać głębi i złożoności Twoim ulubionym przepisom.

Instrukcje stosowania

 • Zastosowanie aromatyczne: Wdychać olejek imbirowy z dłoni podczas długich podróży samochodem. Możesz też umieścić od trzech do czterech kropli w wybranym dyfuzorze.
 • Zastosowanie wewnętrzne: Rozcieńczyć jedną kroplę olejku imbirowego w czterech uncjach płynu, aby pobudzić trawienie. * Ta metoda jest szczególnie skuteczna we wspieraniu ogólnego zdrowia układu trawiennego. *
 • Stosowanie miejscowe: Nałóż jedną lub dwie krople olejku imbirowego na wybrany obszar, aby wykonać kojący masaż. Rozcieńczyć olejem nośnym, aby zminimalizować potencjalną wrażliwość skóry.

Przestrogi

Chociaż Imbirowy olejek eteryczny zapewnia szeroki zakres korzyści, ważne jest, aby zachować ostrożność i postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi.

 • Uważaj na możliwą wrażliwość skóry. U niektórych osób może wystąpić nadwrażliwość skóry. Rozcieńczenie olejku eterycznego imbirowego olejem nośnym może pomóc zminimalizować ten efekt.
 • Trzymać z dala od dzieci. Podobnie jak w przypadku każdego olejku eterycznego, imbir należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, aby uniknąć przypadkowego połknięcia lub niewłaściwego użycia.
 • Skonsultuj się ze swoim pracownikiem służby zdrowia. Kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby będące pod opieką lekarza powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem olejku imbirowego.
 • Unikaj wrażliwych obszarów. Unikaj kontaktu z oczami, uszami wewnętrznymi i innymi wrażliwymi obszarami, aby uniknąć podrażnień.

Włączenie olejku eterycznego imbirowego do swojego dnia otwiera drzwi do świata kulinarnych rozkoszy, wspomagania trawienia i aromatycznej błogości.* Dzięki swojej bogatej historii i wszechstronnym zastosowaniom olejek imbirowy jest mocnym świadectwem holistycznych korzyści, jakie zapewnia natura.

Żujące ciasteczka imbirowe

Ten pyszny przepis jest tak prosty w przygotowaniu, że nie uwierzysz, ile smaku mają te ciasteczka!

Składniki:

Instrukcje:

 1. Rozgrzej piekarnik do 180°C.
 2. Masło i cukier utrzeć razem.
 3. Dodaj jajka i melasę i wymieszaj, aż masa będzie gładka.
 4. Wymieszaj olejki eteryczne i odłóż na bok.
 5. W osobnej misce wymieszaj mąkę, sodę oczyszczoną i sól.
 6. Połącz mieszaninę mąki z masłem, mieszając, aż powstanie ciasto.
 7. Przykryj i przechowuj w lodówce przez 1 godzinę.
 8. Z schłodzonego ciasta formuj kulki o średnicy 1 cm i obtaczaj je w grubym cukrze.
 9. Gotuj kulki na blasze do pieczenia przez 10 minut lub do momentu, aż będą miękkie i gumowate.