Berberyna to związek chemiczny, który jest naturalnie występujący w różnych roślinach, w tym w korzeniach rośliny Coptis chinensis. To starożytne chińskie zioło było tradycyjnie wykorzystywane w medycynie chińskiej zwłaszcza w leczeniu cukrzycy i chorób żołądkowo-jelitowych.

Współcześnie berberyna zyskuje na popularności jako suplement diety, a jej potencjalne korzyści zdrowotne są przedmiotem badań naukowych. Niektóre z obszarów, w których berberyna może mieć zastosowanie to wsparcie utraty wagi, kontrola poziomu cukru we krwi (co może być korzystne dla osób z cukrzycą typu 2), a także potencjalne korzyści dla zdrowia serca.Berberyna

W kontekście mediów społecznościowych i marketingu sugeruje, że berberyna może mieć podobne działanie do leków, które są stosowane w leczeniu cukrzycy i mogą pomóc w utracie wagi. Jednak należy pamiętać, że każdy suplement diety czy substancja aktywna powinna być stosowana z rozwagą, a przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza jeśli są obecne istniejące schorzenia zdrowotne czy stosowane są inne leki.

Niektóre rośliny zawierające berberynę obejmują  Coptis chinensis (Huanglian), Rhizoma coptidis , Hydrastis canadensis (goldenseal), Berberis aquifolium (winogrono z Oregonu), Berberis vulgaris (berberys), Berberis aristata (kurkuma drzewna), Tinospora cordifolia , kłącze Coptidis , Arcangelisia flava i Cortex phellodendri

Berberyna wykazuje pewne właściwości, które są przedmiotem badań naukowych w kontekście jej potencjalnych korzyści zdrowotnych. Oto kilka obszarów, w których berberyna może być badana pod kątem korzyści:

Obniżenie poziomu cholesterolu: Badania sugerują, że berberyna może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu całkowitego, LDL (złego cholesterolu) i trójglicerydów, co może być korzystne dla zdrowia serca.

Zdrowie serca: Berberyna jest badana w kontekście jej potencjalnych korzyści dla osób z chorobami serca. Może pomóc w zmniejszeniu objawów takich jak zmęczenie i nieregularne bicie serca.

Badania kliniczne sugerują, że berberyna może skutecznie obniżać poziom lipidów we krwi, w tym cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i LDL (cholesterolu „złego”). Te wyniki są istotne, ponieważ obniżenie poziomu lipidów jest związane z redukcją ryzyka chorób serca.

Ponadto, badania zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach wskazują, że berberyna może poprawić funkcję serca i zapobiegać niewydolności serca poprzez regulację określonych szlaków w organizmie. Berberyna wykazuje także obiecujące działanie w obniżaniu ciśnienia krwi i ochronie przed stwardnieniem ścian tętnic oraz uszkodzeniem naczyń krwionośnych związanym z wysokim ciśnieniem krwi.

Jednak warto zauważyć, że dowody dotyczące wpływu berberyny na ciśnienie krwi są ograniczone i niskiej jakości, co utrudnia jednoznaczne określenie jej skuteczności. Dalsze badania są konieczne w celu potwierdzenia tych efektów.

Dodatkowo, badanie obserwacyjne z 2017 roku sugeruje, że berberyna może być skuteczna w kontrolowaniu częstości akcji serca u osób z migotaniem przedsionków. Jednak badania obserwacyjne same w sobie nie mogą dostarczyć pełnych dowodów na związek przyczynowo-skutkowy. W związku z tym, wyniki te powinny być interpretowane ostrożnie.

Warto jednak zauważyć, że choć istnieją badania sugerujące korzystne działanie berberyny, należy zachować ostrożność, ponieważ dalsze badania są potrzebne w celu potwierdzenia tych efektów. Ponadto, przed rozpoczęciem suplementacji berberyną, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza dla osób z istniejącymi schorzeniami zdrowotnymi czy przyjmujących inne leki.


Berberyna wydaje się mieć potencjał wpływu na poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie krwi. Oto kilka obszarów, w których berberyna może wykazywać korzystne działanie:

Kontrola poziomu cukru we krwi: Berberyna może pomagać w regulacji poziomu glukozy u osób z cukrzycą. Badania wskazują, że może poprawiać reakcję organizmu na insulinę i ograniczać produkcję glukozy przez wątrobę, co przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Badania sugerują, że berberyna może być skutecznym środkiem w leczeniu cukrzycy typu 2. W jednym z randomizowanych badań kontrolnych przeprowadzonym w 2020 roku z udziałem 80 pacjentów z cukrzycą typu 2, berberyna w dawce 480 miligramów okazała się równie skuteczna co tradycyjne leczenie metforminą w obniżaniu poziomu cukru we krwi przez 12 tygodni, a nie zgłoszono krótkotrwałych skutków ubocznych.

Dodatkowo, przegląd 46 randomizowanych, kontrolowanych badań z 2021 roku potwierdził, że berberyna, spożywana samodzielnie lub w połączeniu z doustnymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, znacznie poprawiała poziom cukru we krwi, hemoglobiny A1C, insulinooporność i markery stanu zapalnego. Warto jednak zauważyć, że skuteczność berberyny mogła maleć przy dłuższym trwaniu leczenia, przy dawce przekraczającej 2 grama dziennie lub u pacjentów powyżej 60. roku życia.

Choć wyniki te są obiecujące, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.

Obniżenie ciśnienia krwi: Wykazano, że berberyna może mieć korzystny wpływ na ciśnienie krwi, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. To obniżenie ciśnienia krwi może przyczynić się do redukcji ryzyka chorób serca i udaru.

Warto jednak podkreślić, że dalsze badania są konieczne, aby potwierdzić te korzyści i ustalić optymalne dawki berberyny. Osoby z cukrzycą lub wysokim ciśnieniem krwi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji berberyną.

Berberyna wydaje się mieć potencjał łagodzenia objawów zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz wspomagania utraty wagi. Oto kilka obszarów, w których berberyna może wykazywać korzystne działanie:

Łagodzenie objawów PCOS: Berberyna może być korzystna dla kobiet z PCOS poprzez kontrolowanie poziomu cholesterolu, zmniejszanie stosunku talii do bioder oraz poprawę reakcji na insulinę. Te korzyści mogą przyczynić się do zarządzania objawami związanymi z PCOS.

Utrata wagi: Mimo że berberyna nie jest magiczną pigułką odchudzającą, badania sugerują, że może pomagać w utracie wagi, zwłaszcza u osób z wskaźnikiem masy ciała (BMI) powyżej 30. Mechanizm ten może być związany z kontrolą insuliny i regulacją hormonów wpływających na komórki tłuszczowe.

Warto jednak zaznaczyć, że indywidualne reakcje organizmu mogą się różnić, a suplementacja berberyną powinna być rozważana po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza dla osób z istniejącymi schorzeniami, takimi jak PCOS.

Berberyna

Może pomóc w zapobieganiu niektórym nowotworom

Badanie opublikowane w „The Lancet Gastroenterology & Hepatology” w 2020 roku sugeruje, że suplementacja berberyną może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie nawracających polipów jelita grubego. W badaniu wzięło udział około 900 osób w wieku od 18 do 75 lat, które przeszły kolonoskopię, podczas której usunięto polipy jelita grubego. Po zabiegu uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy przyjmującej 300 miligramów berberyny dwa razy dziennie lub grupy placebo. Obserwacje trwały rok i dwa lata po zabiegu.

Wyniki badania sugerują, że osoby przyjmujące berberynę miały mniejszą liczbę nawracających polipów w porównaniu z grupą placebo. W żadnym przypadku nie stwierdzono rozwoju raka jelita grubego podczas badania, a suplementacja berberyną nie spowodowała wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Naukowcy sugerują, że berberyna może być niedrogą i bezpieczną opcją w profilaktyce raka jelita grubego. Warto jednak pamiętać, że wyniki te są obiecujące, ale dalsze badania są potrzebne, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo berberyny w tej dziedzinie.

Berberyna może leczyć afty

Badania sugerują, że berberyna, stosowana w postaci żelu, może przynieść pewne korzyści w leczeniu łagodnych aftów (afty w jamie ustnej). W jednym randomizowanym badaniu kontrolnym z udziałem 84 osób, uczestnicy, którzy stosowali żel berberynowy na owrzodzenia jamy ustnej, doświadczyli poprawy w zakresie wielkości owrzodzeń bólowych, zaczerwienienia i wydzieliny w porównaniu do grupy stosującej placebo.

Warto jednak pamiętać, że choć wyniki są obiecujące, potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić skuteczność berberyny w leczeniu aftów. Ponadto, w przypadku jakiejkolwiek terapii, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego leczenia, zwłaszcza jeśli problemy zdrowotne utrzymują się lub nasilają.

Kto nie powinien zażywać berberyny?

Niektóre grupy osób powinny zachować ostrożność lub w ogóle unikać zażywania berberyny. Należy do nich:

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub cukrzycą: Osoby z takimi schorzeniami powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji berberyną.

Osoby przyjmujące cyklosporynę: Berberyna może nasilać działanie i skutki uboczne tego leku, dlatego osoby przyjmujące cyklosporynę powinny unikać berberyny.

Osoby cierpiące na hipoglikemię: Osoby z niskim poziomem cukru we krwi powinny unikać berberyny.

Osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS): Berberyna może powodować niektóre problemy żołądkowe, takie jak biegunka, zaparcia i gazy, więc osoby z IBS mogą chcieć unikać tego suplementu lub skonsultować się z lekarzem przed jego zażyciem.

Kobiety w wieku rozrodczym, w ciąży lub karmiące piersią:
Berberyna może przenikać przez łożysko i może powodować uszkodzenie płodu. U narażonych na nie noworodków rozwija się rodzaj uszkodzenia mózgu kernicterus. Przyjmowanie berberyny podczas karmienia piersią jest niebezpieczne, ponieważ może ona przedostać się do dziecka poprzez mleko matki.

Noworodki i dzieci:
Nie należy podawać berberyny noworodkom ze względu na ryzyko kernicterus (jak wspomniano wcześniej), które może wystąpić u noworodków z ciężką żółtaczką. Informacje, które posiadamy, nie wystarczą, aby wiedzieć, czy jest to bezpieczne dla starszych dzieci.

Jakie są skutki uboczne berberyny?

Berberyna jest ogólnie uważana za bezpieczną, a większość badań nie wykazała żadnych poważnych problemów związanych z jej bezpieczeństwem. Działania niepożądane uznano za porównywalne z badanymi lekami, a nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych.

Niektóre z niewielkich działań niepożądanych, które pojawiły się w badaniach, obejmują:

  • Rozdęcie brzucha (wzdęcia)
  • Ból brzucha
  • Zaparcie
  • Biegunka
  • Mdłości

Jak spożywać berberynę?

Berberyna, będąca składnikiem suplementów, jest dostępna w różnych formach, takich jak kapsułki, tabletki, płyn, proszek, a także w żelach do stosowania miejscowego i kroplach do oczu. Jeśli zdecydujesz się na dodanie berberyny do swojej diety poprzez suplementy, istnieje kilka ogólnych wskazówek dotyczących przyjmowania:

Zakup suplementów: Suplementy berberyny są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach oraz online. Ważne jest, aby wybierać produkty od renomowanych producentów.

Forma suplementu: Wybierz formę suplementu, która najlepiej odpowiada twoim preferencjom. Kapsułki, tabletki i płyny są popularnymi formami, ale istnieją również inne dostępne opcje.

Dawka: Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących dawki berberyny. Zalecane jest podzielenie dziennej dawki na trzy mniejsze porcje i przyjmowanie ich przed posiłkami. Dawkę powinno się dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu.

Cierpliwość: Korzyści zdrowotne z przyjmowania berberyny mogą nie być natychmiastowe. Czasami może minąć kilka tygodni do kilku miesięcy, zanim zauważysz pozytywne efekty.

Konsultacja z lekarzem: Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania nowego suplementu, zwłaszcza jeśli masz istniejące problemy zdrowotne lub przyjmujesz inne leki. Lekarz może pomóc dostosować dawkę do twoich indywidualnych potrzeb.

Monitorowanie skutków ubocznych: Choć berberyna jest ogólnie uważana za bezpieczną, monitoruj swoje ciało pod kątem ewentualnych skutków ubocznych. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Dawkowanie: Ile berberyny powinniśmy zażywać?

Dawka berberyny stosowana w różnych badaniach wahała się od 0,3 do 3,0 gramów dziennie, a całkowitą ilość zazwyczaj dzielono na dwie lub trzy dawki w ciągu dnia. W niektórych badaniach ludzie przyjmowali berberynę przez okres do dwóch lat. Warto jednak podkreślić, że nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących optymalnej dawki berberyny dla różnych schorzeń, ponieważ większość badań ma charakter przedkliniczny (skoncentrowany na ustalaniu bezpieczeństwa) i nie dostarcza konkretnych wytycznych co do dawek terapeutycznych.

Często stosowana w badaniach dawka berberyny wynosi 500 mg trzy razy dziennie. Ważne jest jednak, aby dostosować dawkę do swoich indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji berberyną, zwłaszcza jeśli masz istniejące problemy zdrowotne, przyjmujesz inne leki lub jesteś w ciąży.

Nie ma ustalonego bezpiecznego i skutecznego poziomu berberyny dla dzieci. Dlatego też stosowanie berberyny u dzieci powinno być ściśle nadzorowane i skonsultowane z pediatrą.

Berberyna

Co się stanie, jeśli wezmę za dużo berberyny?

U niektórych osób berberyna może powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak rozdęcie brzucha, ból brzucha, zaparcia, biegunka czy mdłości. W przypadku wystąpienia tych objawów, pomocne może być zmniejszenie dawki na jakiś czas.

Warto zauważyć, że nie ma ustalonej dawki ani górnej granicy bezpiecznej dla berberyny. Ogólnie uważa się, że w dawkach stosowanych w badaniach jest bezpieczny, jednak indywidualna tolerancja i reakcje organizmu mogą się różnić. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania berberyny, zwłaszcza jeśli masz istniejące problemy zdrowotne, przyjmujesz inne leki lub jesteś w ciąży. Lekarz będzie w stanie dostosować dawkę do Twoich indywidualnych potrzeb i monitorować ewentualne działania niepożądane.

Suplement diety, którego kluczowym składnikiem jest właśnie berberyna