Czy napoje kolagenowe, czyli kolagen w płynie naprawdę działają?

Kolagen w płynie jest jednym z bardziej kontrowersyjnych narzędzi w arsenale przeciwstarzeniowym branży kosmetycznej i wellness. W poszukiwaniu nowych i skutecznych sposobów, które pomogą nam dłużej wyglądać młodziej, propozycja wypicia jednego drinka dziennie wydaje się kusząca, ale jak skutecznie poprawiają one wygląd Twojej skóry?

Kolagen w płynie marki Nutrivi:

Nutrivi Peptide Beauty Drink
Nutrivi Peptide Physio Sport Drink
Nutrivi Peptide Holistic Drink
Nutrivi Peptide Power Drink

Kolagen w płynie Nutrivi

Czym jest kolagen?
Kolagen to białko występujące naturalnie w organizmie człowieka, które zapewnia wsparcie strukturalne dla tkanek i mięśni. To także nadaje skórze elastyczność, co oznacza, że ogólnie rzecz biorąc, im bardziej masz młodszą i bardziej jędrną skórę.

Dlaczego musimy uzupełnić nasze poziomy naturalnego kolagenu?
Niestety nasz naturalny poziom kolagenu wyczerpuje się wraz z wiekiem, zwłaszcza gdy kobiety osiągają menopauzę, co prowadzi do zmarszczek i braku jędrności u osób starszych.

„Nasza naturalna produkcja kolagenu spada od wczesnych lat dwudziestych o 1-1,5% każdego roku, a przed 50.rokiem życia większość osób straci około 50% kolagenu w skórze” – ujawnia chirurg plastyczny. „Może to prowadzić do zwiotczenia, przerzedzenia i zmarszczek”.

Jednak ubytek kolagenu nie u wszystkich występuje w tym samym tempie. Stawka będzie zależeć od różnych czynników związanych ze stylem życia, takich jak dieta, nasłonecznienie, sen i poziom stresu, a także genetyka i hormony.

Oznacza to, że noszenie kremów przeciwsłonecznych i ograniczanie czasu na słońcu, a także prowadzenie zdrowego, zrównoważonego stylu życia może pomóc w ochronie przed przedwczesnym spadkiem poziomu kolagenu – i powinny być częścią każdej skutecznej rutyny przeciwstarzeniowej – ale takie działania nie są w stanie odwrócić procesu.

Jak działają napoje kolagenowe?
Kolagen w płynie ma pomóc „uzupełnić” naturalny poziom kolagenu, pomagając uniknąć skutków wyczerpania kolagenu, zanim one wystąpią.

Jednak co najważniejszą kluczową sprawą jest zrozumieć, że napoje kolagenowe nie dodają peptydów kolagenowych, które pijesz bezpośrednio do skóry właściwej, ale raczej peptydy kolagenowe działają jako mechanizm sprzężenia zwrotnego, który wyzwala Twoją naturalną produkcję kolagenu.

Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że obecność fragmentów kolagenu wysyła fałszywe sygnały do organizmu, wskazując na to, że nastąpiło zniszczenie kolagenu. Stymuluje to komórki wytwarzające kolagen, zwane fibroblastami do produkcji większej ilości własnego naturalnego kolagenu. Formuła elastyny (która nadaje skórze elastyczność) i kwasu hialuronowego (nawilżającego) jest również stymulowana.

Rezultatem jest prawdopodobnie wzrost poziomu kolagenu w organizmie, co z kolei skutkuje zdrowszą i jędrniejszą cerą.

Kolagen w płynie

Czy kolagen w płynie nie jest zbyt duży, aby był wchłaniany do krwi?
Cząsteczki kolagenu są rzeczywiście zbyt duże, aby mogły zostać wchłonięte do krwiobiegu, ale kolagen zawarty w napojach kolagenowych i innych preparatach ulega hydrolizie. Oznacza to, że cząsteczki kolagenu zostały rozbite na mniejsze kawałki, zwane peptydami, które mają bardzo niską masę cząsteczkową, dzięki czemu są łatwiej wchłaniane w jelitach.

Czy wszystkie napoje kolagenowe są takie same?
Peptydy kolagenowe muszą być w postaci płynnej, aby zostały wchłonięte, zanim rozpocznie się proces trawienia. Aby wywołać aktywność fibroblastów w skórze właściwej, trzeba codziennie przyjmować 6000 mg peptydów kolagenowych. Drinki kolagenowe Nutrivi to unikalna kompozycja, źródło aktywnych biologicznie aminokwasów, peptydów i kolagenu rybiego w Biopeptide Complex oraz witamin i minerałów. Posiadają najwyższe stężenie kolagenu, peptydów i aminokwasów rybich spośród produktów dostępnych na rynku.

Czy są badania kliniczne?
Mówiąc prościej, tak, ale badania są często wynikiem badań klinicznych prowadzonych przez same marki. Istnieją badania, które pokazują, że kolagen dociera do skóry właściwej [co oznacza, że peptydy kolagenowe są rzeczywiście wchłaniane przed rozpoczęciem procesu trawienia w żołądku], a także badania, które pokazują, że spożywany kolagen stymuluje zdolność organizmu do wytwarzania własnego kolagenu.

Kiedy należy zacząć zażywać napoje kolagenowe?
Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc im wcześniej zaczniesz przyjmować kolagen, tym lepiej. Zalecane jest rozpoczęcie od późnych lat dwudziestych do wczesnych trzydziestych, aby uzyskać najlepsze wyniki. A tak w rzeczywistości to zależy od twoich własnych celów i stylu życia, ale ogólnie picie napojów w wieku 30 lat byłoby korzystne zarówno pod względem poprawy, jak i zapobiegania.

Czy są odpowiednie dla każdego?
Nie. Wiele napojów kolagenowych nie jest wegetariańskich, ponieważ „kolagen pochodzi głównie z ryb [kolagen morski] lub świń [kolagen bydlęcy]. Często nie jest do końca jasne, jakie rodzaje kolagenu są używane w różnych produktach i jakie jest ich pochodzenie – często trzeba sięgnąć do drobnego druku, aby się dowiedzieć.

A co z pielęgnacją przeciwstarzeniową za pomocą kremów z kolagenem?
Badania wykazały, że przyjmowanie kolagenu doustnie (np. Jako napój kolagenowy) zwiększa jego dostępność w porównaniu z aplikacją w kremie. Pozytywne działanie kolagenu podawanego doustnie jest również dłuższe niż kremu do twarzy. Dzieje się tak, ponieważ kolagen przyjmowany doustnie oddziałuje na głębsze warstwy skóry, kierując się do warstwy skóry właściwej, w której dochodzi do utraty kolagenu. Z drugiej strony kremy oddziałują przede wszystkim na naskórek – górną warstwę skóry. Widoczna poprawa, którą można zaobserwować w przypadku kremów, wynika głównie ze zwiększonego nawilżenia, a nie z głębszych zmian strukturalnych uzyskanych przy suplementacji kolagenu.

Czy skupienie się na zdrowej diecie działa lepiej?
Aby było jasne, napoje kolagenowe nie zastępują zdrowego i zrównoważonego stylu życia”. „Jednak zdrowy styl życia nie zapobiega utracie kolagenu, więc to tak naprawdę dwie różne rzeczy. Napoje kolagenowe mają wywoływać fizjologiczną reakcję organizmu, niezwiązaną ze stylem życia.

Kolagen w plynie