Babka płesznik pochodzi z Morza Śródziemnego (południowa Europa i północna Afryka) i zachodniej Azji. Nazwa Plantago, wywodząca się z łacińskiego „planta” (podeszwa stopy, twarz stopy) częściowo odnosi się do płaskich, owalnych liści babki leżących ściśle na ziemi w rozetach natomiast babka jest uformowana przez deptanie stóp. Babka płesznik charakteryzuje się jednak małymi, bardzo wąskimi, prostymi liśćmi. W kątach liści górnych liści znajdują się pejzaże z gęstym kwiatem małych kwiatów w krótkich kolcach. Owoc dojrzewa do kapsułki z dwuczęściową osłoną, z których każda zawiera dwa małe eliptyczne, czerwonawo-brązowe, błyszczące nasiona. Przypominają one pchły, które zasłużyły roślinie pospolitą nazwę „flea herb” lub „flea-seed plantain”, a synonim łacińskiej nazwy gatunku (P. psyllium) jest wyrażony: łacina „psyllium” (pchła )..

Babka Płesznik

Zastosowania lecznicze i korzyści zdrowotne psyllium

Babka płesznik zawiera aktywne składniki i substancje, do których należą nasiona zawierające 5-10% lipidów, nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas palmitynowy), sterole i 10-15% śluzowate polisacharydy składające się z ksylozy, arabinozy, galaktozy, ramnozy i kwasu galakturonowego. Ponadto nasiona zawierają 15-20% białka, 5-13% kwasów tłuszczowych, niewielkie ilości fitosteroli, triterpenów, glikozydu irydoidu (aucubina i kilka alkaloidów (plantagonina, indykat i indykamina). To zdolność pęcznienia polisacharydów jest odpowiedzialna za działanie przeczyszczające zioła.

Babka płesznik jest uważana za bezpieczny i skuteczny środek przeczyszczający. Babka jest znanym i popularnym ziołem dla układu pokarmowego. Nasiona i łuski nasienne są obciążone błonnikiem pokarmowym i mogą być stosowane zarówno do zapobiegania, jak i leczenia zaparć.

Babka płesznik jest przepisywana zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i ziołoleczniczej na zaparcia, szczególnie gdy stan ten jest spowodowany zbyt napiętym lub zbyt luźnym okrężnicą.

Ludzie, którzy nie są aktywni fizycznie, mogą potrzebować stymulacji normalnych odruchów jelitowych, a bogate w błonnik nasiona babki mogą przyczynić się do tej niezbędnej stymulacji. Zawarty w nasionach śluz roślinny pęcznieje, gdy zetknie się z wodą i powoduje zwiększenie objętości kału i zmiękczenie, co powoduje rozszerzenie ścian jelit. Kiedy ściany jelit są rozciągane, aby dostosować się do zwiększonej objętości stolca, perystaltyka wzrasta, a to z kolei zapewnia wygodny ruch jelit.

Ze względu na wysoką zawartość śluzu babka płesznik może poprawić smarowanie i gojenie bez podrażnienia błony śluzowej żołądka, a także może wchłaniać toksyny z okrężnicy i usuwać je z organizmu przez stolec.

Zachodnia dieta zawiera zbyt mało owoców i warzyw oraz zbyt dużo przetworzonej żywności, co powoduje niewystarczającą zawartość błonnika. Dodanie babki płesznik do diety może być łatwym i opłacalnym sposobem na rozwiązanie tego problemu.

Podczas spożywania łuski nasiennej należy zacząć ostrożnie i w małych dawkach oraz dać ciału czas na dostosowanie się do zwiększonej objętości błonnika. Przyjmowanie zbyt dużej ilości na początku może powodować tworzenie się gazu i dyskomfort w żołądku.

Podczas dodawania dodatkowego błonnika do diety bardzo ważne jest, aby pić dużo wody, zwykle 8-10 szklanek dziennie.

Chociaż babka płesznik jest głównie stosowana jako środek przeczyszczający, była również stosowany w leczeniu biegunki, nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego, wrzodów trawiennych (wrzody żołądka i dwunastnicy), zespołu jelita drażliwego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Crohna. W Indiach zioło jest używane do czerwonki.

Biegunka spowodowana operacją pęcherzyka żółciowego była skutecznie leczona nasionami babką. Ponieważ nasiona pęcznieją i dają wrażenie sytości, mogą być również pomocne w kontrolowaniu apetytu.

Wysoka zawartość śluzu w nasionach może stanowić barierę, która chroni przed mechanicznym i chemicznym podrażnieniem układu oddechowego i trawiennego. Ta właściwość jest cenna podczas leczenia zapalenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych i całego przewodu pokarmowego.

Babka płesznik Plantago Psyllium

Uważa się również, że nasiona mogą złagodzić zaburzenie zwane autotoksykozą, czyli stanem, w którym organizm zatruwa się, wytwarzając i wchłaniając nadmiar odpadów z jelita. Niektórzy uważają, że babka płesznik może pomóc usunąć te niepożądane substancje.

Babka płesznik może również zmniejszać ból i krwawienie wynikające z hemoroidów i szczelin odbytu. Powodem tego jest to, że stolec staje się miękki, a tym samym zmniejsza podrażnienie obrzękniętych i skręconych żył w odbycie.

Babkę płesznik stosuje się również w celu obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu.

Babkę stosuje się miejscowo w postaci kompresu do ekstrakcji infekcji, łagodzenia bólu zęba, leczenia wrzodów i podrażnień skóry. Ze względu na wysoką zawartość śluzu może być również stosowana jako rodzaj spoiwa podczas robienia kompresów zawierających inne zioła.

Babka płesznik jako żywność
Młode liście można jeść na surowo lub gotować, a w Europie Środkowej liście wraz z mniszkiem lekarskim stosowano do pewnego rodzaju sałatek, które mają działanie oczyszczające krew. Nasiona można również kiełkować, a następnie dodawać do sałatek. Śluz z nasion jest stosowany w fabrycznie produkowanych dressingach oraz jako zagęszczacz i stabilizator w deserach na bazie mleka.

Dawkowanie i sposób podawania
Dla dorosłych zalecana dawka wynosi od 5 do 10 gramów nasion, które można przyjmować do trzech razy dziennie. Zalecana dzienna dawka wynosi od 10 do 30 gramów nasion lub od 4 do 20 gramów łusek nasion.

W przypadku biegunki można stosować do 40 gramów dziennie. Dzieci w wieku 6-12 lat są leczone dawką pół osoby dorosłej.

Nasiona lub sadzonki należy namoczyć w ciepłej wodzie przez kilka godzin przed spożyciem. Ważne jest, aby pić dużo wody podczas używania nasion i łusek, zwykle kilka litrów dziennie.

W leczeniu hemoroidów można stosować kapsułki zawierające łuski nasienne. Weź 0,2 grama trzy razy dziennie.

Babkę płesznik należy przyjmować między posiłkami i co najmniej godzinę po zażyciu jakichkolwiek leków. Często zaleca się przyjmowanie nasion lub łusek przed snem lub rano przed śniadaniem.

Należy pamiętać, że uzyskanie pożądanych efektów może potrwać do dwóch lub trzech dni.

Babka płesznik

Spring Nature Plant Plantain Plantago Meadow

Skutki uboczne i interakcje
Babka płesznik jest ogólnie uważana za łagodny i bezpieczny środek przeczyszczający, a działania niepożądane rzadko występują, jeśli przestrzegane są zalecane dawki.

Nie są znane ograniczenia dotyczące stosowania nasion lub łusek podczas ciąży i laktacji.

Nasiona i łuski nasion wywołują reakcje alergiczne u niektórych osób.

Osoby cierpiące na astmę nie powinny stosować babkę płesznik, ponieważ w niektórych przypadkach wiadomo, że wywołuje ataki astmy.

Ponadto nigdy nie należy stosować środków przeczyszczających, jeśli zaparcia są spowodowane przez drgawki. Jeśli zaparcia lub biegunka trwają dłużej niż kilka dni, ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalnym pracownikiem służby zdrowia w celu ustalenia przyczyny problemu.

Niestrawne włókno w nasionach i łuskach może powodować nadmierne wytwarzanie gazu w jelicie grubym, co może powodować ból w okolicy brzucha.

Jeśli babka płesznik nie zostanie spożyta z wystarczającą ilością wody, może tworzyć grudki, które mogą zamykać przewód pokarmowy i tym samym powodować zaparcia, a nie je usuwać. Dlatego przyjmowanie wystarczającej ilości płynów jest absolutną koniecznością.

Długotrwałe stosowanie nasion i łuski nasiennej może zakłócać wchłanianie składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, cynk lub witamina B12, jeśli są przyjmowane razem z jedzeniem lub suplementami witaminowymi.

Włókna mogą również wpływać na wchłanianie konwencjonalnych leków, a aby uniknąć tego babkę płesznik, należy przyjmować co najmniej godzinę po przyjęciu jakiegokolwiek leku.

Zapraszamy do sklepu

MyVita babka płesznik