Czym jest sól Epsom?
Sól Epsom nazwana od gorzkiego źródła soli w Epsom w Surrey, w Anglii nie jest tak naprawdę solą, ale naturalnie występującym czystym mineralnym związkiem magnezu i siarczanu. Od dawna znana jako naturalny lek na wiele dolegliwości. Sól Epsom ma wiele korzyści zdrowotnych, a także wiele zastosowań związanych z pięknem, domem i ogrodnictwem. Badania wykazały, że magnez i siarczan są łatwo wchłaniane przez skórę dzięki czemu kąpiele solne Epsom są łatwym i idealnym sposobem na czerpanie korzyści zdrowotnych. Magnez odgrywa wiele funkcji w organizmie, w tym reguluje aktywność ponad 325 enzymów, zmniejsza stan zapalny, pomaga w funkcjonowaniu mięśni i nerwów oraz pomaga zapobiegać stwardnieniu tętnic. Siarczany pomagają poprawić wchłanianie składników odżywczych, wypłukać toksyny i pomóc złagodzić migrenowe bóle głowy.

Sól Epsom

Jak to działa?
W wodzie rozkłada się na magnez i siarczan. Teoria polega na tym, że gdy zanurzysz się w kąpieli solnej Epsom, dostaną się one do twojego ciała przez skórę. Nie zostało to udowodnione, ale samo zanurzenie w ciepłej wodzie może pomóc rozluźnić mięśnie i rozluźnić sztywne stawy. Jednakże poszukiwanie dowodów naukowych dotyczących kąpieli solnych Epsom jest rozczarowujące. W zasadzie nie ma badań nad ich wpływem na ból ciała. Ale wydaje się, że po prostu nic nie opublikowano na temat łagodzenia bólu w jakikolwiek sposób. Najwyraźniej naukowcy po prostu nie są zainteresowani badaniem wpływu soli Epsom na ból mięśni lub (co bardziej prawdopodobne) po prostu nie mogą uzyskać funduszy na tę pracę. Przy niemal idealnym braku bezpośrednio związanej z tym nauki to wszystko co możemy zrobić to spekulować naukowo na temat możliwych mechanizmów działania. I zrobię to teraz starając się w jak najlepszy sposób opisać działania soli Epsom.

Ludzie używają kąpieli solnych Epsom jako leczenia domowego:

Ból i obrzęk stawów
Siniaki i skręcenia
Fibromialgia, czyli stan, który powoduje ból mięśni, wiązadeł i ścięgien oraz powoduje tkliwość punktów w całym ciele
Wrastające paznokcie
Bezsenność
Łuszczyca, choroba powodująca zaczerwienienie, swędzącą, łuszczącą się skórę
Ból mięśni po treningu
Ból spowodowany biegunką podczas chemioterapii
Ból i zaczerwienienie słoneczne
Zmęczone, spuchnięte stopy

Zalety kąpieli solnych Epsom
Włączenie soli Epsom do ciepłej kąpieli może pomóc w relaksacji i odprężeniu. Dwoma głównymi składnikami soli Epsom są magnez i siarczan. Uważa się, że połączenie obu składników stymuluje szlaki detoksykacji.

Magnez jest naturalną substancją, która wspomaga różne funkcje organizmu, w tym usuwanie toksyn. Siarczan może wzmocnić ściany przewodu pokarmowego i ułatwić uwalnianie toksyn. Istnieje niewiele badań naukowych dokumentujących detoksykujące działanie soli Epsom. Jednak jego zwolennicy twierdzą, że kąpiel detoksykacyjna z soli Epsom może mieć następujące zalety:

Łagodzi stres i relaksuje ciało
Stres wyczerpuje organizm magnezu i zwiększa poziom adrenaliny. Po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie sól Epsom jest wchłaniana przez skórę i uzupełnia poziom magnezu w organizmie. Magnez pomaga wytwarzać serotoninę, substancję podnoszącą nastrój w mózgu, która wywołuje uczucie spokoju i relaksu. Badania pokazują, że magnez zwiększa również energię i wytrzymałość, zachęcając do produkcji trifosforanu adenozyny, czyli pakietów energii wytwarzanych w komórkach. Eksperci uważają, że kąpiel z solą Epsom co najmniej trzy razy w tygodniu pomaga lepiej wyglądać, czuć się lepiej i zyskać więcej energii. Jony magnezu pomagają również zrelaksować się i zmniejszyć drażliwość poprzez obniżenie działania adrenaliny. Tworzą uczucie relaksu, poprawiają sen i koncentrację oraz pomagają mięśniom i nerwom prawidłowo funkcjonować.

Łagodzić skórę
Słona woda kąpielowa Epsom może zmiękczyć szorstką, suchą skórę i złuszczać martwe komórki naskórka. Może również łagodzić skórę dotkniętą chorobami skóry, w tym egzemą i łuszczycą. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem przed zanurzeniem w soli Epsom, jeśli dana osoba ma chorobę skóry, ponieważ może to pogorszyć objawy.

Sprawia, że insulina jest bardziej skuteczna
Odpowiednie poziomy magnezu i siarczanów zwiększają skuteczność insuliny w organizmie i mogą pomóc obniżyć ryzyko cukrzycy.

Sól Epsom

Zmniejsza ból
Kąpiel solna Epsom może łagodzić ból i zmniejszać obrzęk u osób żyjących z niektórymi rodzajami stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, dna moczanowa i łuszczycowe zapalenie stawów. Niski poziom magnezu może złagodzić ból u osób z zapaleniem stawów. Sól Epsom zawiera magnez i może pomóc organizmowi pozbyć się toksyn odpowiedzialnych za zaostrzenie stanu zapalnego, jednocześnie zmniejszając obrzęk, sztywność i ból.

Łagodzi zaparcia
Liczne badania wykazały, że sól Epsom może być stosowana w leczeniu zaparć. Biorąc wewnętrznie, sól Epson działa jako środek detoksykujący do oczyszczania okrężnicy. Sól działa jak środek przeczyszczający, zwiększając ilość wody w jelitach i może przynieść chwilową ulgę w zaparciach. Jednak jest ściśle przestrzegany, że sole Epsom nie powinny być stosowane w celu łagodzenia zaparć bez konsultacji z lekarzem.

Promuje zdrowie stóp
Sól Epsom może pomóc w leczeniu grzybicy stóp i wrastających paznokci paznokci. Osoba może kąpać się w wannie ze słoną wodą Epsom lub moczyć stopy w ciepłej wodzie i soli Epsom, aby stopy szybciej się goiły i łagodziły swędzenie. Moczenie stóp w solach Epsom może również pomóc zmniejszyć nieprzyjemny zapach stóp.

Pomaga zapobiegać stwardnieniu tętnic i zakrzepów krwi
Uważa się, że sól Epsom poprawia zdrowie serca i pomaga zapobiegać chorobom serca i udarom mózgu, poprawiając krążenie krwi, chroniąc elastyczność tętnic, zapobiegając zakrzepom krwi i zmniejszając ryzyko nagłej śmierci zawału serca.

Wyciągnij drzazgi
Odłamki mogą być trudne do usunięcia bez wsuwania ich głębiej w skórę. Moczenie w kąpieli solnej Epsom przez kilka minut może zmniejszyć stan zapalny w dotkniętym obszarze, zmiękczyć odprysk i ułatwić jego usunięcie.

Picie soli Epsom
Sól Epsom należy rozpuścić w dużej ilości wody, jeśli ma być spożywana doustnie. Dodanie cytryny może poprawić smak. Jednak jedyną korzyścią z picia soli Epsom jest to, że jest ona środkiem przeczyszczającym, gdy ktoś ma zaparcia. Chociaż doustne spożywanie soli Epsom jest bezpieczne w bardzo małych dawkach, nie ma wiarygodnych dowodów na to, że spożywanie jej ma działanie detoksykacyjne. Każdy, kto rozważa picie lub jedzenie soli Epsom, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem. Wiele leków może wchodzić w interakcje z solą Epsom.

Eliminuje toksyny z organizmu
Siarczany w soli Epsom pomagają wypłukać toksyny i metale ciężkie z komórek, łagodząc ból mięśni i pomagając organizmowi w eliminacji szkodliwych substancji. Twoja skóra jest bardzo porowatą membraną, a dodanie odpowiednich składników mineralnych do wody w kąpielach uruchamia proces zwany odwróconą osmozą, który w rzeczywistości wyciąga sól z organizmu i szkodliwe toksyny wraz z nim.

Jak wziąć kąpiel detoksykacyjną z soli Epsom
Kąpiel solna Epsom może pomóc ukoić i zmiękczyć skórę oraz może pomóc w łagodzeniu bólu u osób z zapaleniem stawów. Aby wziąć kąpiel solankową Epsom dodaj 2 filiżanki soli Epsom podczas kąpieli w wannie standardowej wielkości. Sól szybko się rozpuści jeśli zostanie zanurzona pod bieżącą wodą.

Woda powinna być ciepła, ale niezbyt gorąca. Idealne są temperatury od 33° C do 37° C. Osoba może następnie zanurzyć się w wannie przez 20 minut lub dłużej, jeśli to pożądane i powinna unikać używania mydła. Ludzie powinni odpoczywać przez co najmniej 1 godzinę po kąpieli detoksykacyjnej lub kąpać się przed snem, aby potem móc zasnąć. Do kąpieli można dodać jakiś olejek eteryczny, który sprawi że kąpiel detoksykacyjna będzie bardziej relaksująca.

Ryzyko i skutki uboczne
Sól Epsom może wchodzić w interakcje z lekami i być niebezpieczna dla niektórych osób, jeśli zostanie spożyta.
Kąpiele solne Epsom są zwykle bezpieczne, nawet dla dzieci. Jednak doustne spożywanie soli Epsom może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci i osób z chorobami nerek.

Przedawkowanie soli Epsom jest rzadkie, ale może powodować poważne działania niepożądane, w tym:
– ekstremalne zmęczenie
– rozmyty obraz
– zawroty głowy i omdlenia
– problemy z oddychaniem
– wolne tętno
– słabe mięśnie
– zmiany w oddawaniu moczu

Wykorzystanie soli Epsom w uzyskaniu czystości domu
Aby nasze płytki łazienkowe były nieskazitelnie czyste to można wymieszać równe części soli Epsom i płynnego detergentu do naczyń i używać tego do szorowania płytek łazienkowych.

Wymieszaj sól Epsom z olejem dla dzieci i trzymaj przy zlewie, aby uzyskać skuteczne mycie rąk.

Jeśli chcemy oczyścić nagromadzone detergenty w pralkach to musimy napełnić pralkę gorącą wodą, dodać sól Epsom i uruchomić cykl mieszania / namaczania / mieszania w celu rozpuszczenia nagromadzonego detergentu (szczegółowe instrukcje znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia).

Sól Epsom

Sól Epsom w naszym ogrodzie
Większość roślin potrzebuje składników odżywczych, takich jak magnez i siarka, aby zachować zdrowie, a sól Epsom sprawia, że podstawowe składniki odżywcze w większości pokarmów roślinnych (azot, fosfor, potas) są bardziej skuteczne. Posyp sól Epsom raz w tygodniu, aby odżywić rośliny domowe, kwiaty i warzywa.

Ponasto kryształy siarczanu magnezu po dodaniu do gleby dostarczają niezbędnych składników odżywczych, które pomagają zapobiegać żółknięciu liści i utracie zielonego koloru (magnez jest niezbędnym elementem w cząsteczce chlorofilu) u roślin. Dodaj 2 łyżki soli Epsom do 4 litrów wody i spryskaj trawnik, aby trawa była zdrowa i zielona.

Można używać także soli Epsom na trawniku i w ogrodzie, aby bezpiecznie i naturalnie pozbyć się szkodników roślin.

Sól Epsom w naszym sklepie ekologicznym

Sól gorzka epsom