W tymże poście opowiemy jakie są główne przyczyny wypadania włosów.  Dla wielu kobiet jest kilka rzeczy bardziej alarmujących niż wyraźnie słabsza linia włosów lub słabe mieszki, które wydają się tracić swoją objętość. Chociaż normalne jest, że tracisz od 50 do 100 włosów dziennie to może to wskazywać na coś więcej. W dniach kiedy myjemy włosy tracimy aż 250 pasemek. Winowajca jest zwykle nieszkodliwy i może być spowodowany przez wszystko, od genetyki po stylizację włosów. Na szczęście przerzedzenie włosów jest zwykle bardziej problemem kosmetycznym niż zdrowotnym. Ponieważ jest to problem, który w coraz większym stopniu dotyka kobiety, gdy dorastają istnieje również wiele produktów i wskazówek, które mogą pomóc w zwalczaniu wypadania włosów u kobiet. Jeśli zauważyłaś, że twoje włosy wydają się być ostatnio cieńsze spróbuj zastosować niektóre z poniższych wskazówek, aby rozwiązać problem. Jeśli wyniki nie zaczną być widoczne w ciągu kilku miesięcy to prosty test krwi przeprowadzony przez lekarza może ustalić czy utrata włosów jest bardziej złożona i spowodowana przez podstawowy stan zdrowia czy jest to stan tymczasowy spowodowany niedoborem witamin.

Istnieje wiele różnych rodzajów wypadania włosów. Niektóre, takie jak genetyczne łysienie androgenowe (łysienie typu żeńskiego) są nieodwracalne i tracisz nad nim kontrolę. Inne z kolei takie jak bardzo powszechne łysienie telogenowe, które jest tymczasowo zwiększone powodowane jest przez różnorodne zmiany zdrowotne i hormonalne, które mogą zostać naprawione.

W przypadku łysienia telogenowego musisz przypomnieć sobie kilka miesięcy wcześniej co robiłaś, aby ustalić kto jest winowajcą. Badacze tego zjawiska potwierdzają, że utrata włosów następuje po 4 miesiącach od zaistnienia danej czynności w naszym życiu. Inne rodzaje wypadania włosów mogą następować stopniowo przez pewien czas i w zależności od tego czy uszkadzają mieszek włosowy mogą być trwałe lub ulotne. Jeśli zauważyłaś, że twoje włosy wypadają częściej niż zwykle, wyglądają na cieńsze lub wydaje się, że rosną wolniej to w tym poście postaramy się przybliżyć niektóre z najbardziej prawdopodobnych rzeczy, które mogą być tego zjawiska przyczyną.

Włosy rosną w trzech różnych cyklach: anagen, katagen i telogen. Około 90% włosów na głowie znajduje się w fazie anagenu lub wzrostu, która trwa od dwóch do ośmiu lat. Katagen, czyli faza przejściowa, zwykle trwa 2-3 tygodnie, w trakcie których mieszek włosowy kurczy się. Podczas cyklu telogenowego, który trwa około dwóch do czterech miesięcy włosy odpoczywają. W przytłaczającej większości włosy na skórze głowy są w fazie wzrostu. Tylko około 10% pasm jest w trakcie przejścia lub odpoczynku w dowolnym momencie. Włosy rosną około 6 cali rocznie dla większości ludzi.

Przyczyny wypadania włosów

Co jest normalne

Najpierw trochę o cyklu naturalnego wzrostu włosów. Otóż każdy włos rośnie przez kilka lat, a następnie wchodzi w fazę spoczynku na trzy do czterech miesięcy, zanim w końcu wypadnie. Następnie mieszek włosowy zaczyna wyrastać, aby wyrosły nowe włosy, a cykl zaczyna się od nowa. Różne pasma włosów są w różnych fazach cyklu wzrostu w danym momencie, dlatego nie jesteśmy łysi co kilka lat. Kiedy się starzejesz włosy mogą odrosnąć w mniejszym stopniu, a poszczególne włosy mogą być cieńsze niż wtedy, gdy byliśmy młodsi.

Przyczynami, które kolidują z cyklem są jak zwykle leki, choroby, infekcje lub chemikalia, które mogą potencjalnie uniemożliwić prawidłowe ukształtowanie się włosów. Nasza głowa to bardzo „dynamiczne” miejsce, a wszystko co może spowodować przerwanie cyklu, może spowodować utratę włosów. Chociaż utrata włosów może wydawać się bardziej widocznym problemem u mężczyzn, kobiety prawie tak samo gubią lub przerzedzają im się włosy. Większość kobiet zauważa to w wieku 50 lub 60 lat, ale może się to zdarzyć w każdym wieku i z różnych powodów.

Dla tych, którzy nie planują liczenia codziennie swoich włosów każdego dnia, istnieją sposoby, aby wiedzieć, kiedy włosy są coraz rzadsze lub tracimy je w wyższym tempie. Kobiety zauważą różnicę zwykle kiedy budzą się rano a na poduszce widzą ich nadmierną ilość lub też podczas czesania kiedy to na grzebieniu jest ich więcej niż zwykle.

Istnieją również inne wizualne wskazówki, których kobiety mogą szukać z czasem. Chociaż włosy mężczyzny mają tendencję do zsuwania się z czoła lub z czubka głowy, kobiety zauważają przerzedzenie na górnej części skóry głowy. Kiedy pacjent przychodzi z obawami związanymi z wypadaniem włosów, istnieje kombinacja sposobów na postawienie diagnozy. Wstępna praca z krwią jest zwykle podejmowana w celu upewnienia się, że gruczoł tarczycy lub choroba autoimmunologiczna nie są sprawcami.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów:

Genetyka

Dziedziczna utrata włosów dotyka około 50% procent kobiet. Częstym sposobem diagnozowania problemu jest po prostu patrzenie na wygląd matki pacjenta, ciotek lub babć. Jeśli one mają podobne problemy ze zwiększoną ilością włosów, które wypadają to z dużym prawdopodobieństwem spotka to i nas. Zazwyczaj za każdym razem, gdy wydziela się normalny mieszek włosowy, zastępowany jest włosami o takiej samej wielkości. Ale u kobiet z łysiną typu żeńskiego nowe włosy są cieńsze i delikatniejsze. Mieszki włosowe kurczą się i ostatecznie całkowicie zanikają. Utrata włosów typu żeńskiego zwana łysieniem androgenowym jest w zasadzie żeńską odmianą łysienia typu męskiego. „Jeśli pochodzisz z rodziny, w której kobietom zaczęły wypadać włosy w pewnym wieku, możesz być bardziej podatna na to” – mówi jeden z doktorów. W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety nie mają skłonności do cofania się włosów zamiast tego ich część może się poszerzać i mogą mieć zauważalne przerzedzenie się włosów.

Choroby autoimmunologiczne i inne dolegliwości medyczne

Choroby tarczycy, cukrzyca, toczeń lub niedokrwistość należą do około 30 chorób, które mogą powodować nagłe wypadanie włosów. Inne stany obejmują grzybicę, zespół policystycznych jajników (PCO), choroby skórne, takie jak łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry i niektóre terapie przeciwnowotworowe.

Stan autoimmunologiczny powoduje, że organizm rozpoznaje własne mieszki włosowe jako obce i atakuje je i sprawia, że włosy wypadają. Może to być łysienie plackowate – autoimmunologiczny stan utraty włosów – lub coś w rodzaju tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby tarczycy i niektórych rodzajów niedokrwistości jak niedokrwistość sierpowata. Toczeń może powodować blizny mieszków włosowych, powodując trwałe wypadanie włosów.

Utrata włosów może wystąpić po znacznym obciążeniu fizjologicznym, takim jak długotrwała choroba lub zdeformowana dieta, które mogą pozostawiać niedobór żelaza, witaminy B12 lub białka – wszystko to jest niezbędne do zdrowego wzrostu włosów. Jeśli przechodziliśmy operację i po niej było wszystko w porządku to może się zdarzyć, że dwa tygodnie później zauważymy wypadanie włosów w dużych grupach.

Prawie jedna na dziesięć kobiet w wieku od 20 – 50 lat cierpi na niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza (najczęstszego rodzaju niedokrwistości), który jest łatwą do naprawienia przyczyną utraty włosów. Lekarz będzie musiał wykonać badanie krwi, aby ustalić na pewno, czy masz tego typu anemię. Aby to naprawić najprostszym zabiegiem jest suplementacja żelaza, która powinnna rozwiązać problem. Oprócz utraty włosów, inne objawy niedokrwistości obejmują zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, bladą skórę i zimne dłonie i stopy.

Inną przyczyną jest z zwykle niedoczynność tarczycy. Ten mały gruczoł znajdujący się na szyi wytwarza hormony, które są krytyczne dla metabolizmu, a także wzrostu i rozwoju naszych włosów, a gdy nie wypompowuje wystarczającej ilości hormonów może przyczynić się do utraty włosów. Twój lekarz może zrobić testy, aby ustalić prawdziwą przyczynę powyższego stanu.

Kolejna przyczyną wypadania włosów może być bez wątpienia niedobór witaminy B. W tym przypadku podobnie jak w przypadku niedokrwistości prosta suplementacja powinna pomóc w rozwiązaniu problemu. Podobnie może być zmiana diety. Znajdziemy przecież naturalną witaminę B w rybach, mięsie, warzywach bogatych w skrobię i owocach innych niż owoce cytrusowe. Jak zawsze, spożywanie zbilansowanej diety obfitującej w owoce i warzywa, a także chude białka i „dobre” tłuszcze, takie jak awokado i orzechy, będą dobre dla twoich włosów i ogólnego stanu zdrowia.

Niedobór białka to kolejna przyczyna. Jedzenie białka jest niezbędne dla naszego ciała do tworzenia nowych komórek rzęsatych. Jeśli nie jesz wystarczająco dużo, twoje ciało nie będzie miało dość nowych włosów, aby zastąpić stare, gdy będą je zrzucać. Wypadanie włosów może się zdarzyć około dwa do trzech miesięcy po spadku spożycia białka. Istnieje wiele wspaniałych źródeł białka, w tym ryby, mięso i jaja.

Za dużo witaminy A również może w znacznej mierze przyczynić się do wypadania włosów.
Nadmierna suplementacja produktów zawierających witaminę A lub leków może powodować wypadanie włosów, ponieważ dzienna wartość witaminy A wynosi 5000 jednostek międzynarodowych dziennie dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 4 lat. Jest to odwracalna przyczyna wypadania włosów i po zatrzymaniu nadmiaru witaminy A włosy powinny normalnie rosnąć.

Z kolei niedobór witaminy B12 często powoduje utratę włosów, ponieważ może wpływać na zdrowie czerwonych ciałek krwi, które przenoszą tlen do tkanek. Jest to najbardziej powszechne u wegan, ponieważ można uzyskać tylko witaminę B12 poprzez białka zwierzęce. Brak witaminy B12 może sprawić, że poczujemy się zmęczony i będziemy mieli mało energii, brzmi znajomo?

Przyczyny wypadania włosów - ciąża

Ciąża i poród

W czasie ciąży większość kobiet zauważa, że ich włosy przechodzą w tryb szybkiego wzrostu. Wtedy wszystko rośnie, rośnie, rośnie w fazie, ponieważ dochodzi do nagromadzenia hormonów (estrogenów), które powodują wzrost włosów. Ponieważ etap wzrostu włosów trwa dłużej, normalne wydzielanie nie występuje. Gdy poziom estrogenu wróci do normy po porodzie, włosy powracają do normalnych cykli wzrostu i zaczynają zrzucać wszystkie grube, soczyste włosy, które nagromadziły się w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Niektóre kobiety doświadczają bardzo łagodnego zrzucania, ale inne doświadczają intensywnego zrzucania przez kilka miesięcy.

Dieta i złe odżywianie

Jeśli nie zważasz na to co jesz to twoje włosy mogą cierpieć: ciało przenosi swoje odżywcze zapasy do ważnych narządów, takich jak mózg i serce, a tym samym i od włosów. Niski poziom białka, niski zapas żelaza, niski poziom witaminy D i wapnia mogą powodować wypadanie włosów. Jednak przyjmowanie suplementów diety dla tego, aby uzupełnić to czego może brakować, niekoniecznie jest odpowiedzią. Należy w pierwszej kolejności postarać się zmienić swoje nawyki żywieniowe, a dopiero jeśli to już konieczne uzupełnić suplementami. Dodam jeszcze to, że jeszcze 30 lat temu w zwykłym pomidorze było 100% wartości odżywczych to obecnie jest ich nie więcej niż 20%. Chcąc zatem uzupełnić niedobór, któregoś z pierwiastków lub minerałów musielibyśmy zjeść fizycznie więcej danego pomidora, a to w rzeczywistości jest niemożliwe.

Stres emocjonalny

Kiedy doświadczasz czegoś stresującego lub traumatycznego – nie przeciętnego stresu z dnia na dzień, ale czegoś wielkiego i zmieniającego życie takiego jak rozwód, śmierć w rodzinie, znaczna zmiana pracy lub wielki ruch – możesz doświadczyć czasowego zatrzymania wzrostu włosa, gdy twoje ciało wkłada swoje środki, by przeprowadzić cię przez wspomniane wielkie wydarzenie. W W tymże czasie włosy nie rosną w podobnym tempie. Niektórzy rosną, niektóre odpoczywają, a jeszcze niektóre są aktywnie odrzucane. To samo może się zdarzyć w przypadku stresu fizycznego i traumy takich jak duże operacje, hospitalizacja, a nawet bardzo szybko utrata znacznej wagi. Chociaż nie wiadomo czy redukcja stresu może pomóc twojemu włosowi to też nie może zaszkodzić. Podejmij kroki, aby zwalczyć stres i lęk, np. zwiększ wysiłek, próbuj terapii rozmów lub uzyskaj dodatkowe wsparcie, jeśli tego potrzebujesz.

Niektóre leki

Leki mogą powodować przewlekłe uwalnianie. Najbardziej znane z tego są leki na ciśnienie krwi, ale niektóre leki przeciwdepresyjne i leki na HIV również mogą to robić. Zawsze rozmawiaj z lekarzem prowadzącym, jeśli zauważysz, że tracisz włosy kilka miesięcy po rozpoczęciu nowego leczenia. Ponadto do utraty włosów mogą przyczyniać się także niektóre doustne środki antykoncepcyjne, antydepresanty, leki przeciwzakrzepowe i na nadciśnienie, trądzik i leki na cholesterol. Inne leki, które mogą powodować utratę włosów, obejmują metotreksat (stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i niektórych chorób skóry), lit (w zaburzeniu dwubiegunowym), niesteroidowe leki przeciwzapalne w tym ibuprofen.

Chemoterapia

Niektóre leki stosowane w walce z rakiem niestety mogą również spowodować wypadanie włosów. Chemioterapia jest jak bomba atomowa nie tylko dla włosów, ale dla całego organizmu. Niszczy szybko dzielące się komórki. To oznacza komórki rakowe, ale także szybko dzielące się komórki, takie jak włosy. Po zatrzymaniu chemioterapii włosy odrastają, chociaż często wracają z inną teksturą (być może kręconą, gdy przedtem była prosta) lub innym kolorem. Naukowcy pracują nad bardziej ukierunkowanymi lekami w leczeniu raka, które obejdą wypadanie włosów oraz inne efekty uboczne.

Przyczyny wypadania włosów

Trichotillomania

Trichotillomania, sklasyfikowana jako „zaburzenie kontroli impulsów” powoduje kompulsywne ściąganie włosów. To coś w rodzaju tików, które posiadła dana osoba ciągle wyciągająca lub drapiąca sobie włosy. Niestety ciągły dotyk włosów i ich ciągnięcie może w rzeczywistości pozbawić głowę naturalnej ochrony, a tym samym włosów. Trichotillomania często rozpoczyna się przed ukończeniem 17 lat i jest czterokrotnie częstsza u kobiet niż u mężczyzn. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą być skuteczne, ale terapia modyfikacji behawioralnych jest inną opcją.

Klimakterium

Blisko 50 procent kobiet doświadczy pewnego stopnia wypadania lub przerzedzania włosów przed 50 rokiem życia, co często pogarsza się w okresie menopauzy, ponieważ to hormony odpowiadają za wsparcie wzrostu włosów. Kiedy estrogen spada, włosy zaczynają się zmieniać.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników to kolejny brak równowagi w męskich i żeńskich hormonach płciowych. Nadmiar androgenów może prowadzić do torbieli jajników, zwiększenia masy ciała, większego ryzyka cukrzycy, zmian w okresie menstruacyjnym, niepłodności, a także przerzedzania włosów. Ponieważ męskie hormony są nadreprezentowane kobiety mogą również odczuwać więcej włosów na twarzy i ciele. Leczenie zespołu policystycznych jajników może skorygować nierównowagę hormonalną i pomóc w odwróceniu niektórych z tych zmian. Leczenie obejmuje dietę, ćwiczenia i potencjalnie antykoncepcyjne pigułki, a także specyficzne leczenie w celu leczenia niepłodności lub ryzyka cukrzycy.

Sterydy anaboliczne

Jeśli weźmiesz sterydy anaboliczne – rodzaj nadużyty przez niektórych sportowców w celu wzmocnienia mięśni – możesz stracić włosy. Steroidy anaboliczne mogą mieć taki sam wpływ na organizm jak policystyczna choroba jajnika, ponieważ mechanizm działania jest taki sam.

Łupież skóry głowy

Kiedy skóra na skórze głowy jest pod wpływem zapalenia i swędzenia, a często drapiemy się nadmiernie to włosy mogą zaczynają wypadać bardziej niż zwykle. Łupież to najłatwiejsza do leczenia przyczyna wypadania włosów, ponieważ można ją leczyć szamponem cynkowo-pirytionowym. Spójność to podstęp, dlatego ważne jest aby znaleźć szampon i odżywkę, które lubisz. Ponieważ przerzedzenie włosów i utrata włosów jest ogromnym problemem kosmetycznym dla kobiet, wiele firm tworzy teraz produkty specjalnie przeznaczone do przywracania wzrostu włosów. Ta lista szamponów do utraty włosów oferuje wiele produktów, które zawierają liczne oleje i minerały, które mogą wspomagać wzrost włosów, niszczyć bakterie, które mogą powodować łamanie i utratę włosów, zwiększać krążenie krwi w skórze głowy i wiele innych.

Przyczyna wypadania włosów

Kobiece hormony

Podobnie jak zmiany w hormonach w czasie ciąży mogą powodować utratę włosów mogą także się zmieniać gdy odchodzimy na przykład od pigułek antykoncepcyjnych. Może to również powodować łysienie i może być bardziej prawdopodobne, jeśli u pacjenta wystąpiła utrata włosów w wywiadzie rodzinnym. Zmiana równowagi hormonalnej, która występuje w okresie menopauzy, może mieć taki sam skutek. Następuje wówczas aktywacja receptorów androgenowych (męskich hormonów) na skórze głowy. Mieszki włosowe będą miniaturyzować się, a następnie zaczniemy tracić więcej włosów.

Szczotkowanie, suszenie i utrwalanie włosów

W zasadzie wszystkie produkty, których używamy na skórze głowy i włosach mogą uszkodzić mieszek włosowy i spowodować trwałe wypadanie włosów. Może się wydarzyć, że po wielu chemicznych obróbkach mieszki włosowe po prostu już nie odrosną. Powoduje to także, że włosy stają się cieńsze i może to być szczególnie widoczne na skórze głowy. Kolejną przyczyną utraty włosów są energiczne stylizacje i zabiegi fryzjerskie z biegiem lat mogą spowodujące nadmierne wypadanie włosów. Przykłady ekstremalnych stylizacji to ciasne warkocze, splot włosów, a także chemiczne środki relaksujące do prostowania włosów, traktowanie ich gorącymi olejami lub wszelkiego rodzaju ostrymi chemikaliami lub wysokimi temperaturami. Ponieważ te praktyki mogą faktycznie wpłynąć na cebulki włosów, włosy mogą nie odrosnąć. Lata działania w ten sposób na włosy mogą powodować ich stres a w dalszej kolejności powodować utratę włosów zwaną łysieniem trakcyjnym.

Ciepło jest zawsze trudne dla włosów. Powoduje pękanie wiązań wewnątrz pasma włosów, powodując łamanie i wypadanie włosów. Jeśli zdecydujesz się użyć prostownicy do włosów lub lokówki, pamiętaj, aby nie pozostawiać jej zbyt długo na jednym obszarze włosów i przesuwać ją co dziesięć sekund. Należy również pamiętać, że jeśli słyszysz skwierczenie lub palenie, ustawienie temperatury jest zbyt wysokie, a Ty także spalasz włosy. Staraj się, aby Twoje włosy wysychały naturalnie tak często jak to możliwe, a kiedy używasz narzędzi do stylizacji, upewnij się, że użyjesz sprayu chroniącego przed ciepłem, który zmniejszy obrażenia zadawane przez narzędzia na Twoje włosy.

Podobnie jak ciepło jest bardzo szkodliwe dla włosów, tak samo jest z różnymi metodami obróbki chemicznej oferowanymi przez salony fryzjerskie. Chemiczne prostowanie włosów, rozjaśnianie włosów może spowodować uszkodzenie włosa, osłabienie włosów i utratę włosów. Zawsze staraj się trzymać swojego naturalnego stylu i koloru tak blisko jak to tylko możliwe, jeśli doświadczasz utraty lub przerzedzenia włosów. Jeśli regularnie stosujesz obróbkę chemiczną upewnij się, że włosy poddawane są głębokiemu kondycjonowaniu co najmniej raz w tygodniu, aby uzyskać optymalne rezultaty.

Przyczyna wypadania włosów

Zmęczenie fizyczne

Wszelkiego rodzaju uraz fizyczny, operacja, wypadek samochodowy lub ciężka choroba, nawet grypa, mogą powodować czasową utratę włosów. Może to spowodować utratę włosów zwaną łysieniem telogenowym. Włosy mają zaprogramowany cykl życia: fazę wzrostu, fazę odpoczynku i fazę wydzielania. Kiedy masz naprawdę stresujące wydarzenie, możesz zaszokować cykl włosów dzięki czemu więcej włosów przechodzi w fazę zrzucania. Wypadanie włosów często staje się zauważalne trzy do sześciu miesięcy po urazie. Dobrą wiadomością jest to, że włosy zaczną rosnąć, gdy twoje ciało wróci do zdrowia. Jedną z przyczyn fizycznego urazu jest dramatyczna utrata wagi.

Dramatyczna utrata wagi

Nagła utrata wagi jest formą fizycznego urazu, który może prowadzić do przerzedzania się włosów. Może się to zdarzyć, nawet jeśli utrata wagi jest ostatecznie dla ciebie dobra. Możliwe, że sama utrata wagi stresuje organizm lub że niewłaściwe odżywianie może spowodować niedobór witamin lub składników mineralnych. Utrata włosów wraz z zauważalną utratą masy ciała mogą być również oznaką zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja lub bulimia. Zwykle nagła utrata wagi wydaje się szokować system i będzie się to objawiało zwykle w sześciomiesięcznym okresie utraty włosów, który następnie sam się poprawi.

Leczenie wypadania włosów

Zwykle potrzeba około roku, aby zobaczyć czy i jak leczenie będzie dla ciebie skuteczne, a to jest często zobowiązanie na całe życie: jeśli przestaniesz, wypadanie włosów zaczyna się od nowa. Podczas gdy leczenie może wywoływać wzrost włosów, zwykle nie zmienia przebiegu choroby. Kluczem jest wczesne wykrywanie objawów, abyśmy mogli interweniować z potencjalnymi metodami leczenia na jak najwcześniejszym etapie żeby zminimalizować efekty.

Starzenie się

Często zdarza się, że kobiety tracą lub przerzedzają im się włosy w wieku 50 i 60 lat. Eksperci nie są pewni, dlaczego tak się dzieje i nie zalecają leczenia tego schorzenia. Jeśli przechodzisz lub masz zamiar wejść w menopauzę to zmiany w twoim ciele mogą również wpływać na twoje włosy. Utrata włosów staje się bardziej rozpowszechniona prowadząc do i po menopauzie. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby uświadomić sobie, że nasze włosy starzeją się, a wraz z wiekiem włosy stają się naturalnie subtelniejsze, co jest całkowicie normalną częścią procesu starzenia się.