Jod jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jod pełni różne funkcje w organizmie w tym reguluję pracę tarczycy, równowagę hormonalną, produkcję hormonów oraz regulację metabolizmu. Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję hormonów trójjodotyroniny i tyroksyny, które zawierają jod. Jod jest substancją mineralną, której organizm nie jest w stanie wyprodukować – musi być wprowadzony do organizmu poprzez żywność lub w niektórych przypadkach poprzez suplementy. Podobnie jak minerały takie jak wapń i magnez, jod występuje naturalnie w oceanicznych materiałach. Glony podobnie jak inne rośliny i zwierzęta morskie zawierają stosunkowo duże ilości tego minerału. W związku z tym kraje takie jak Japonia, które utrzymują dietę bogatą w owoce morza i wodorosty mają znacznie wyższe stężenie jodu w organizmie. Pierwiastek ten został odkryty w popiele wodorostów w 1811 roku przez francuskiego chemika Bernarda Courtois. Nazwa „jod” została mu nadana przez znanego francuskiego chemika Josepha Louis Gay-Lussac w 1814 roku, ponieważ jego opary po ogrzaniu posiadają barwę fioletową.

Jod

Dlaczego potrzebny jest jod?
Jod jest ważny dla funkcji tarczycy, a także dla dobrego samopoczucia całego ciała. Najważniejszą rolę jodu odgrywa tarczyca, która produkuje hormony, które regulują metabolizm i wspierają rozwój szkieletu, mózgu i innych części ciała. Tarczyca potrzebuje maksymalnie około 70 mg / dzień do syntetyzowania dwóch głównych hormonów tarczycy (znanych jako T3 i T4).

Jod jest szczególnie ważny dla dzieci, ponieważ reguluje zarówno wzrost fizyczny jak i psychiczny. Odpowiednia ilość jodu ułatwia efektywny rozwój podstawowych umiejętności w tym języka, ruchu i słuchu. Minerał odgrywa również ważną rolę w określaniu ogólnej inteligencji.

Układ sercowo-naczyniowy opiera się również na jodzie. Hormony w organizmie regulują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje przepływ krwi przez ciało. Bez odpowiedniego poziomu jodu ten proces i kilka innych nie jest w stanie kontynuować.

Niedobór jodu
Odpowiednia ilość jodu w organizmie jest oczywiście ważna dla skutecznego funkcjonowania narządów biochemicznych. Brak jodu w organizmie powoduje brak hormonów, a w konsekwencji brak rozwoju mięśni, serca, wątroby, nerek i mózgu. Ponadto, niedobór jodu może prowadzić do zaburzeń, takich jak niedoczynność tarczycy, cholesterol, niepłodność, śmiertelność niemowląt lub rak, upośledzenie umysłowe, upośledzenie fizyczne i umysłowe, głuchota i niektóre formy raka. Niedobór jodu może również prowadzić do różnych objawów w tym do niezdolności do produkcji śliny, suchej skóry, obniżonego IQ, braku uwagi, bólu mięśni, zwłóknienia i fibromialgii. Dodatkowe tkanki, których jod potrzebuje do utrzymania i zdrowia to nadnercza, jajniki, podwzgórze, grasica i przysadka mózgowa.

W przypadku osób, które mają niedobór tego pierwiastka, może cierpieć na chorobę zwaną niedoczynnością tarczycy. Objawy to:
Ekstremalne zmęczenie
Depresja
Zmniejszenie podstawowego metabolizmu.
Bóle głowy, zmęczenie i uczucie zimna
Sucha skóra i utrata włosów
Infekcje, niewydolność nerek i zaparcia
Trudności w oddychaniu
Mózg i problemy z pamięcią
Trudności z odchudzaniem
Osłabienie mięśni i sztywność stawów

Jod

Również zmniejszenie lub brak hormonów tarczycy, a zatem i jod prowadzi do proliferacji komórek i powiększenia gruczołu znajdującego się w szyi. Inną konsekwencją niedoboru jodu jest kretynizm, który powoduje opóźnienie rozwoju ciała i psychiki, sztywność mięśni, głuchotę i karłowatość. Ten problem występuje częściej u afrykańskich dzieci. Należy również wziąć pod uwagę, aby nie przekroczyć ilości jodu. Przedawkowanie tego minerału może być przyczyną chorób nerek, raka brodawkowatego tarczycy lub gruźlicy. Niskotłuszczowe produkty mleczne, rośliny strączkowe, ziemniaki, ryby lub jaja są głównymi źródłami żywności, z których można uzyskać optymalny poziom jodu. Główne powody braku tego minerału pochodzą z niewłaściwego odżywiania, ciąży, spożycia chlorowanej wody, spożycia surowych warzyw z rodziny Brassica lub dymu tytoniowego.

Nadmiar jodu
Podczas gdy głównym problemem jest niedobór jodu, w systemie może być również zbyt dużo jodu. Podobnie jak nie ma wystarczającej ilości jodu w organizmie, które stwarzają poważne problemy zdrowotne tak samo jego nadmiar może spowodować komplikacje zdrowotne. Ogólnie rzecz biorąc organizm rozkłada lub pośrednio wykorzystuje jod dostarczany z innych źródeł. Dlatego przyjmowanie prostego suplementu jodu jest trudne do przetworzenia przez organizm i może dostarczyć nadmiernego stężenia minerału. Według badań nadmiar jodu może powodować dodatkowe problemy zdrowotne, w tym subkliniczną niedoczynność tarczycy. Podobnie, nadmiar jodu w organizmie może powodować infiltrację limfocytów lub białych krwinek tarczycy, a nawet blokować produkcję hormonów. Stosując suplementy diety w celu uzyskania odpowiedniej ilości jodu należy unikać tych wysokodawkowych.

Nadmiar tego pierwiastka śladowego jest również ujemny. Może się to zdarzyć z powodu zmiany immunologicznej, która prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów tarczycy, które uniemożliwiają funkcjonowanie gruczołu. Objawy w tym przypadku obejmują:
Apetyt i pragnienie żarłoczne.
Zwiększenie podstawowej przemiany materii.
Słabość
Nietolerancja ciepła.
Nerwowość
Problemy z sercem

Zalecana dzienna dawka jodu (CDR)
Zalecana dzienna dawka jodu zależy od wieku i celu. Według danych statystycznych typowy dorosły potrzebuje około 200 mikrogramów dziennie (200 ug). Niemowlęta do 12m potrzebują trochę mniej, około 50 ug na dzień. Dzieci w wieku do 8 lat potrzebują około 90 ug na dzień, zwiększając do około 130 ug dziennie dla dzieci w wieku do 13 lat. Kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują odpowiednio więcej – 220 ug i 290 ug na dzień. Wydaje się, że górny poziom tolerowanego spożycia dla dorosłych wynosi około 1 100 ug / dobę (1,1 ug / dzień).

Dawki te były ustalone wiele lat temu, kiedy nie było jeszcze szczegółowych badań w tym zakresie. Prawdopodobnie są znacznie zaniżone.
Źródła podają, że średnie dzienne spożycie jodu przez Japończyka waha się między 5380 a 13800 mcg, nie dając żadnych niepożądanych efektów. W Japonii praktycznie nie odnotowuje się problemu występowania nowotworu piersi u kobiet.

Jod Iodica

Jod ma jednak bardzo ważne funkcje dla naszego zdrowia. Oto niektóre z zalet tego elementu na poziomie fizjologicznym:

Rozwija mózg
Ważne jest, aby kobiety w ciąży spożywały jod, aby dziecko mogło prawidłowo rozwinąć mózg. Niedobór tego minerału w czasie ciąży może powodować upośledzenie umysłowe lub problemy z rozwojem.

Zapobiega chorobom serca
Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza gromadzenie się cholesterolu w tętnicach co zapobiega zawałom serca. Ponadto poprawia częstość akcji serca.

Kontroluje ciśnienie krwi
Ten pierwiastek śladowy ma zdolność regulowania częstości akcji serca i jednocześnie ciśnienia krwi dzięki dwóm hormonom, w których interweniuje.

Metabolizuje hormony
Jod jest minerałem niezbędnym do syntezy hormonów wydzielanych przez tarczycę. Są one odpowiedzialne za kontrolowanie zużycia tlenu w tkankach, wykorzystanie cukru i wytwarzanie energii.

Zwiększa pożądanie seksualne
Jod odgrywa bardzo ważną rolę w libido ludzi. Dlatego osoby z niedoborem minerałów mają mniej pożądania seksualnego.

Odchudzanie
Ponieważ jod ma zasadniczą rolę w tworzeniu hormonów tarczycy może działać w taki sposób, że jeśli zostanie znaleziony na odpowiednich poziomach pomoże metabolizmowi, a my będziemy mieć więcej możliwości utrzymania idealnej wagi.

Zdrowe włosy
Jod odżywia skórę głowy i utrzymuje zdrowe włosy. Zapobiega również wypadaniu włosów. W przypadku osób z niedoborem tego minerału łysienie jest częste, a włosy słabe.

Zdrowa skóra
Jod jest niezbędny do uzyskania gładkiej cery. Jednym z „widocznych” symptomów niedoboru tego minerału jest sucha i szorstka skóra właściwa. Przeciwnie, jeśli jest na odpowiednich poziomach, przyspiesza proces gojenia się rany, regeneruje skórę, zmniejsza trądzik i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Eliminuje toksyny
Dzięki jodowi możemy wydalać przez mocz i odchody te toksyczne chemikalia dla organizmu, takie jak fluor, ołów i rtęć.

Mocne paznokcie
Podobnie jak w przypadku włosów, gdy poziom jodu jest normalny, możemy cieszyć się mocnymi paznokciami, dobrym wzrostem i doskonałym wyglądem. Przeciwnie, brak równowagi w ilości pierwiastka śladowego prowadzi do powstania łamliwych i wolno rosnących paznokci.

Zwiększa energię
Gdy ilość jodu w organizmie jest niewystarczająca, prawdopodobnie czuje się zmęczona i pozbawiona energii, aby mogła wykonywać wszystkie codzienne czynności. Powtarza się to codziennie poza snem lub odpoczynku. Senność i niechęć mogą być objawami problemów z tym minerałem.

Zmniejsza ryzyko tarczycy
Spożywanie zalecanych ilości jodu pomaga w funkcjonowaniu tarczycy. Ułatwia to produkcję hormonów i kontrolę metabolizmu organizmu, a z kolei zmniejsza ryzyko cierpienia tarczycy.

Utrzymuje poziomy energii
Jod pozwala rozwijać działania utrzymując optymalny poziom energii poprzez wykorzystanie kalorii.

Zmniejsza ryzyko raka
Diety bogate w jod powodują samozniszczenie niebezpiecznych komórek nowotworowych, pozostawiając tylko zdrowe komórki. Odpowiednie spożycie jodu hamuje rozwój nowotworów, takich jak rak piersi.

Pokarmy bogate w jod
Uzupełnienie diety o różnorodne produkty bogate w jod jest najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu jodu. Pokarmy takie jak ryby, produkty mleczne, owoce, warzywa i sól jodu zawierają znaczną ilość jodu. Ponadto jod zawierają: mleko, jogurt, ser, chleb i zboża.

Suplementy jodu
Ponieważ obecnie wielu ludzi nie spożywa diety, która jest wystarczająco zbilansowana, aby dostarczać zalecaną ilość jodu dziennie, przyjmowanie suplementów może czasami stanowić opcję. Suplementy jodu są przyjmowane doustnie przez tabletkę lub krople płynu. Podczas gdy niektóre specyficzne suplementy jodu są dostępne, jod często jest podawany przez inne suplementy takie jak algi. Biorąc jod jako ziołowy suplement wodorostów, jest dostarczany do organizmu w bardziej naturalny sposób.

Jod Iodica