Kuzu, czyli Kudzu, Pueraria lobata (Willdenow) lub Ohwi jest winoroślą występującą w Azji (Chinach, Japonii, Korei) oraz w Ameryce. W odpowiednich warunkach wzrostu łatwo się rozprzestrzenia, obejmując praktycznie wszystko, co nie wychodzi na drogę. Kuzu zostało sprowadzone do Ameryki Północnej w 1876 roku do południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych początkowo jako roślina ozdobna, a także w latach czterdziestych po to by zapobiec erozji gleby. Ale kuzu szybko się rozprzestrzeniło do tego stopnia, że niektórych skłoniło do zwrócenia się przeciwko tej roślinie bowiem mówiono wówczas „winorośl, która zjadła południe”. Stosowano ją także jako pasze dla zwierząt gospodarskich.

Korzeń kuzu, kwiat i liść są używane do wytwarzania leków. Jest stosowany w medycynie chińskiej od co najmniej 200 p.n.e. Już w 600 r. używano go w leczeniu alkoholizmu.

Dziś kuzu stosuje się w leczeniu alkoholizmu i zmniejszaniu objawów kaca alkoholowego, w tym bólu głowy, rozstroju żołądka, zawrotów głowy i wymiotów. Kuzu jest również stosowany w chorobach serca i krążenia, w tym w nadciśnieniu, nieregularnym biciu serca i bólu w klatce piersiowej, a także w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych, w tym infekcji zatok, przeziębienia, kataru siennego, grypy i świńskiej grypy oraz w przypadku problemów skórnych, w tym alergicznej wysypki skórnej, swędzenia i łuszczycy.

Niektóre osoby używają kudu na objawy menopauzy, ból mięśni, odrę, czerwonkę, ból brzucha (zapalenie żołądka), gorączkę, biegunkę, pragnienie, sztywność karku i wzmożone pocenie się. Inne zastosowania doustne obejmują leczenie zapalenia polio, zapalenia mózgu, migreny, głuchoty, cukrzycy i urazów pourazowych.

Podobie jak każda skrobia również i Kuzu jest stosowane zgodnie ze swoimi właściwościami. Używa się go przede wszystkim do zagęszczania zup i sosów. Może być podstawą do wszelkiego rodzaju kisieli i budyni. W przypadku chociażby kotletów to możemy Puerarie lobate użyć jako bardzo smacznej panierki. Kuzu jest składnikiem równoważącym kwaśny smak dzięki czemu idealnie nadaje się do słodkich deserów takich jak galaretki, polewy do ciast i inne. Kuzu jest idealne dla osób z problematycznym układem trawiennym. W szczególności dla dzieci, które nie lubią zwyczajnie jeść żadnych lekarstw to w tym przypadku kuzu możemy ukryć w pysznym budyniu, który dodatkowo przynosi szybką ulgę.

Dostawcy usług zdrowotnych w Chinach czasami dają puerarynę, substancję chemiczną z kuzu, podawaną dożylnie w leczeniu udaru spowodowanego zakrzepem krwi. Również w niektórych innych krajach kuzu stosowane jest właśnie w formie dożylnej lub tabletek.

Kuzu organiczna skrobia roślinna

Jak działa Kuzu?

Istnieją informacje sugerujące, że kudzu zawiera składniki przeciwdziałające alkoholowi. Może również mieć działanie takie jak estrogen. Związki chemiczne w kuzu mogą również zwiększać krążenie krwi w sercu i mózgu.

Do czego służy Kuzu?

Alkoholizm. Wczesne badania sugerują, że osoby pijące intensywnie, które przyjmują ekstrakt z kudzu przez 7 dni, zużywają mniej piwa, gdy mają szansę na wypicie. Ale Pueraria lobata nie zmniejsza ochoty na alkohol ani nie poprawia trzeźwości u długofalowych alkoholików.

Bóle w klatce piersiowej. Niektóre wczesne badania sugerują, że pueraryna, substancja chemiczna występująca w kudzu, może zmniejszać oznaki i objawy bólu w klatce piersiowej podczas przyjmowania doustnego lub wstrzykiwania dożylnego. Niektóre dowody sugerują, że stosowanie pueraryny wraz ze zwykłym leczeniem może być bardziej skuteczne niż zwykłe leczenie. Jednak badania dotyczące pueraryny są na ogół niskiej jakości i mogą nie być wiarygodne. Produkty do wstrzykiwania pueraryny typu IV nie są dostępne na przykład w Ameryce Północnej.

Zapobieganie bólowi w klatce piersiowej podczas procedury zwanej przezskórną angioplastyką wieńcową (PTCA). Wczesne badania sugerują, że wstrzyknięcie 200 ml pueraryny-substancji chemicznej z kudzu- dożylnie tydzień przed i bezpośrednio przed przezskórną angioplastyką wieńcową (PTCA) może zmniejszyć epizody bólu w klatce piersiowej.

Choroba niedokrwienna serca (CHD). Wczesne badania sugerują, że wstrzykiwanie 500 ml pueraryny, dożylnie raz dziennie przez 3 tygodnie może zmniejszyć „zły” cholesterol (LDL), zwiększyć „dobry” (HDL) cholesterol i obniżyc poziom insuliny przed posiłkiem u osób z chorobą niedokrwienną serca.

Cukrzyca. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie pueraryny w dawce 750 mg na dobę, doustnie oraz lek przeciwbakteryjny z rozyglitazonem zmniejsza poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Jednak wstrzyknięcie pueraryny dożylnie nie wydaje się obniżać poziomu cukru we krwi.

Choroba nerek u osób z cukrzycą (nefropatia cukrzycowa). Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie pueraryny w dawce 750 mg na dobę doustnie oraz lek przeciwbakteryjny rozyglitazonu poprawia czynność nerek u osób z nefropatią cukrzycową.

Wydajność ćwiczeń. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kombinacji suplementów zawierających izoflawony kudzu wraz z innymi składnikami może poprawić wyniki ćwiczeń u niektórych osób.

Niewydolność serca. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie pueraryny z kudzu, przez 10 dni doustnie w dawce 400 mg na dobę, może poprawić czynność serca u osób z niewydolnością serca.

Udar. Niektóre wczesne badania sugerują, że przyjmowanie pueraryny z kuzu, samej lub z aspiryną, może poprawić funkcjonowanie mózgu u niektórych osób po udarze. Jednak inne badania pokazują, że wstrzyknięcie pueraryny dożylnie nie zmniejsza zależności po udarze.

Kuzu organiczna skrobia roślinna

Bóle krzyża. Wczesne badania sugerują, że wstrzyknięcia pueraryny mogą zmniejszyć ból u niektórych osób z bólem krzyża.

Objawy menopauzy. Badania dotyczące kuzu pod kątem objawów menopauzy są sprzeczne. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie kuzu doustnie może zmniejszyć uderzenia gorąca i poprawić suchość pochwy u kobiet przechodzących menopauzę. Inne badania pokazują, że przyjmowanie kuzu nie wpływa na poziom hormonów płciowych, poziom tłuszczu we krwi, gęstość kości lub inne objawy menopauzy. Może to jednak mieć pozytywny wpływ na zdolności umysłowe kobiet po menopauzie.

Zawał serca (zawał mięśnia sercowego). Wczesne badania sugerują, że wstrzykiwanie pueraryny, z kudzu, dożylnie wraz ze zwykłym leczeniem może pomóc niektórym osobom po zawale serca.

Utrata masy ciała. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu kudzu w dawce 300 mg doustnie na dobę przez 12 tygodni powoduje zmniejszenie tkanki tłuszczowej i wskaźnika masy ciała (BMI) u osób otyłych. Jednak biorąc ekstrakt z kuzu 200 mg na dobę wydaje się nie mieć takich samych efektów.

Skutki uboczne Kuzu

Kuzu jest NAJBARDZIEJ BEZPIECZNE dla większości osób przyjmujących doustnie w odpowiedni sposób przez okres do 4 miesięcy lub po wstrzyknięciu dożylnym (dożylnie) przez okres do 20 dni.

Interakcje:
Pigułki antykoncepcyjne (leki antykoncepcyjne) wchodzą w interakcje z kudzu. Niektóre tabletki antykoncepcyjne zawierają estrogen. Kudzu może mieć takie same efekty jak estrogeny. Ale kudzu nie jest tak silny jak estrogen w tabletkach antykoncepcyjnych. Przyjmowanie kudzu wraz z pigułkami antykoncepcyjnymi może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli bierzesz tabletki antykoncepcyjne wraz z kuzu, użyj dodatkowej formy antykoncepcji, takiej jak prezerwatywa.

Niektóre tabletki antykoncepcyjne obejmują etynyloestradiol i lewonorgestrel (etynyloestradiol i noretindron i inne.

Estrogeny wchodzą w interakcje z kuzu. Ciało rozkłada kofeinę (zawartą w kudzu), aby się jej pozbyć. Estrogeny mogą zmniejszać szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Zmniejszenie rozkładu kofeiny może powodować drżenie, ból głowy, szybkie bicie serca i inne działania niepożądane. Jeśli przyjmujesz estrogeny, ogranicz spożycie kofeiny.

Niektóre pigułki estrogenowe obejmują skoniugowane estrogeny końskie, etynyloestradiol, estradiol i inne.

Kuzu organiczna skrobia roślinna

Leki spowalniające krzepnięcie krwi (leki przeciwzakrzepowe / przeciwpłytkowe) wchodzą w interakcje z kuzu. Pueraria lobata może spowolnić krzepnięcie krwi. Przyjmowanie kuzu wraz z lekami, które spowalniają krzepnięcie, może zwiększać ryzyko siniaków i krwawień.

Niektóre leki spowalniające krzepnięcie krwi to aspiryna, klopidogrel, diklofenak, ibuprofen, naproksen, dalteparyna, enoksaparyna, heparyna, warfaryna i inne.

Metotreksat wchodzi w interakcje z kuzu, które może zmniejszyć szybkość z jaką organizm pozbywa się metotreksatu. Może to zwiększać ryzyko efektów ubocznych metotreksatu.

Tamoksyfen wchodzi w interakcje z kuzu.
Niektóre rodzaje raka są dotknięte hormonami w organizmie. Raki wrażliwe na estrogeny to nowotwory, na które wpływa poziom estrogenów w organizmie. Tamoksyfen służy do leczenia i zapobiegania tego typu nowotworów. Kuzu wydaje się również wpływać na poziom estrogenów w organizmie. Poprzez wpływ na estrogen w organizmie kudzu może zmniejszyć skuteczność tamoksyfenu. Nie należy przyjmować kuzu, jeśli pacjent przyjmuje tamoksyfen.

 

Ekologiczne kuzu Bionica