Acetyl-L-karnityna to: energia, wytrzymałość, doskonała pamięć i koncentracja, dobry nastrój. Karnityna (β-hydroksy- γ-trimetyloamoniomaślan) organiczny związek chemiczny o budowie betainowej (jony obojnacze o ładunku dodatnim i ujemnym), N,N,N-trimetylowa pochodna kwasu γ-amino-β-hydroksymasłowego (GABAOB). W organizmie jest syntetyzowany z aminokwasów w wątrobie, nerkach i mózgu. Spora ilość karnityny występuje w mięśniach, stąd pochodzi nazwa, ponieważ pierwszy raz wyselekcjonowano ten związek z mięśni w 1905 (nazwa od łacińskiego caro, carnis- mięso). Karnityna bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych z cytozolu do mitochondriów. To substancja pochodzenia naturalnego, występuje pod nazwą zwyczajową L-karnityna. Mechanizm działania jest podobny do witamin z grupy B , początkowo była nawet nazywana witaminą BT. Obecnie L-karnitynę zalicza się do substancji witaminopodobnych. W organizmie jest ona naturalnie syntetyzowana, ale również dostarczamy ją z pożywieniem. Główne źródła L-karnityny to mięso (baranina, wieprzowina, wołowina,ryby) i przetwory mleczne. Karnityna nie podlega metabolizmowi, jej rozkład następuje w nerkach (ulega filtracji w kłębuszkach nerkowych i następnie jest prawie w całości wchłaniana w kanalikach nerkowych). Naturalna biosynteza i L-karnityna dostarczana z pożywieniem całkowicie wystarcza u osób zdrowych. Natomiast u osób niedożywionych, na niewłaściwej diecie, przy diecie wegańskiej, przy chorobach nerek i wątroby występują jej niedobory.

Dzienne zapotrzebowanie na karnitynę wynosi średnio 15mg. Dzienna synteza to 11-34mg, dieta dostarcza od 20-200mg. U wegan i niektórych wegetarian ilość karnityny to zaledwie 1mg/dzień. Acetyl-L-karnityna jest estrem acetylowym L-karnityny i wykazuje silniejsze działanie na ośrodkowy układ nerwowy niż L-karnityna. Acetyl-L-karnityna wykazuje działanie nootropowe, stymuluje nasz mózg. Wpływa korzystnie na pamięć, wspomaga proces uczenia się, zapobiega chorobom Alzheimera, Parkinsona, u osób starszych łagodzi zaburzenia snu, przeciwdziała zmęczeniu. U osób chorych na depresję wzrasta poziom kortyzolu, acetyl-L-karnityna hamuje ten proces, a tym samym pomaga zmniejszyć objawy depresji.

Acetyl-L-karnityna

Acetyl-L-karnityna łagodzi u dzieci objawy nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Badania dowodzą, że suplementacja 100mg/1kg masy ciała, ale nie więcej niż 4000mg przez 8 tygodni dała znaczące efekty u dzieci z ADHD. Chorzy na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, choroby zakaźne, po zatruciu toksynami cierpią często na neuropatię. Uszkodzenie nerwów może również nastąpić na skutek działania mechanicznego. Nie mniej jednak tu z pomocą przychodzi również acetyl-L-karnityna, która wspomaga regenerację uszkodzonych nerwów.

Acetyl-L-karnityna wpływa na funkcje rozrodcze mężczyzn, zwiększa ruchliwość nasienia oraz wpływa na jego jakość. Działa również korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Acetyl-L-karnityna wpływa na poziom kardiolpiny (występuje w wewnętrznej błonie mitochondriów i ma wpływ na działanie układu oddechowego). Wraz z upływem lat stężenie kardiolpiny maleje i tym samym spada wydajność oddychania komórkowego. Proces ten skutecznie hamuje acetyl-L-karnityna, zwiększa wydajność pracy komórek mięśnia sercowego. Dodatkowo podczas niedokrwienia ogranicza uszkodzenia tkanek mięśnia sercowego.

Acetyl-L-karnityna ma ogromny wpływ na zdrowie, natomiast powinny jej unikać kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby chore na epilepsję, osoby z niedoczynnością tarczycy oraz chorzy przyjmujący leki zmniejszające krzepliwość krwi. Karnityna jest dobrze tolerowana, ale u niektórych osób może wywołać: mdłości, niestrawność, wymioty, niepokój. Skutki niedoboru to: osłabienie, a nawet zanik mięśni szkieletowych, niewydolność mięśnia sercowego.

Acetyl-L-karnityna

Podsumowując lecznicze działanie acetyl-L-karnityna znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach:
– poprawia pamięć,
– leczy depresję,
– zapobiega chorobom Parkinsona i Alzheimera,
– u osób starszych wspomaga sen,
– usuwa zmęczenie,
– wspomaga funkcje rozrodcze mężczyzn,
– obniża ciśnienie,
– wzmacnia serce i układ krwionośny,
– choroba wieńcowa,
– niewydolność krążenia,
– wspomaga leczenie AIDS,
– pomaga w odchudzaniu,
– u osób uprawiających sport pomaga rzeźbić sylwetkę, zwiększa wydolność,
– niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby,
– miażdżyca tętnic,
– dializoterapia,
– uszkodzenia mięśni.

Acetyl-L-karnityna chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo łagodzi skutki odstawienia nikotyny, alkoholu. I co warto podkreślić to skuteczny i naturalny antydepresant.

ACETYL-L-KARNITYNA TO:
ENERGIA, SIŁA, WTRZYMAŁOŚĆ, DOSKONAŁA PAMIĘĆ I KONCENTRACJA, DOBRY NASTRÓJ.

Właściwa suplementacja to droga do naszego zdrowia:

acetyl-l-karnityna