Stosowanie diety do radzenia sobie ze stresem jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej nieodzownym poczynaniem. Praca, życie domowe, pieniądze, rachunki i zły sen są jednymi z wielu czynników wyzwalających stres. Wymagania współczesnego życia sprawiły, że jesteśmy bardziej podatni na ten stan – emocjonalnie i psychicznie. Zbadamy etapy, które prowadzą do wyczerpującego stresu i jak dobre nawyki żywieniowe mogą wspierać zarządzanie stresem. Zatem często bywa tak, że dieta na stres staje się wręcz koniecznością.

Spirala spadkowa wyczerpującego lęku dotknęła co najmniej 1% populacji pracującej w Polsce. Kortyzol jest hormonem stresu, który jest wydzielany przez nadnercza w odpowiedzi na ciśnienie, pozwala nam radzić sobie i reagować w sposób, który zachowuje jakość życia.

Stres – krótkoterminowy, długoterminowy, wypalenie i wyczerpanie
Początkowy stres krótkotrwały może być przydatny i poprawić wydajność, na przykład w przypadku egzaminów lub wystąpień publicznych. W takich przypadkach poziom hormonu stresu powraca do normy po ustąpieniu „stresora”, a mianowicie, że egzamin został zakończony lub dotrzymany termin. Jednak w niektórych sytuacjach stresor pozostaje, a to utrzymuje wysoki poziom stresu przez długi czas. Zatem dieta na stres jak długo by nie trwał jest wręcz niezbędnym posunięciem w kierunku uzyskania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Uczucie ciągłego przytłaczania długotrwałym stresem może być wyniszczające, jeśli nie jest leczone. Wpływa na funkcje organizmu i wymaga energii dla organizmu. Stres często określa się mianem walki lub ucieczki. To ładnie podsumowuje reakcję organizmu na stres, ale nie wszystkie współczesne stresory można zwalczyć. Walka lub ucieczka były idealne dla historycznych stresorów takich jak chociażby ucieczka przed tygrysem z szablą. Niektóre systemy organizmu ulegają zmniejszeniu podczas stresu w odpowiedzi na kortyzol, a wyniki takich modyfikacji wiążą stres z głównymi chorobami przewlekłymi.

Dieta na stres

Wprowadzanie żywieniowego wsparcia dla organizmu
Idealnie stres powinien być wspierany odżywczo od samego początku, ponieważ możemy źle ocenić naszą zdolność radzenia sobie i wkrótce krótkie epizody stresu przedłużają się, prowadząc do wypalenia. Na przykład stres w miejscu pracy może wkrótce zaostrzyć się przez nagłe pojawienie się problemów osobistych.

W przypadku wyczerpującego stresu wykazano, że niektóre składniki odżywcze łagodnie wspomagają organizm i poprawiają zdolność radzenia sobie. Nic nie rozwiązuje stresu lepiej niż usunięcie stresora, ale zrozumiałe dla niektórych nie zawsze jest to opcja. Dieta na stres może potencjalnie być zarówno profilaktyczna, jak i lecznicza, a omawiane składniki odżywcze odpowiadają potrzebom wyczerpującego wypalenia.

Ashwagandha
Fitogeniczne zioła Ashwagandha, Żeń-szeń syberyjski, Schisandra, Lukrecja i Rhodiola mają długą tradycję w tradycyjnym zastosowaniu do przywracania energii, nastroju, witalności i budowania odporności na przewlekły stres. Rzeczywiście, wiele współczesnych badań klinicznych wykazało, że mogą poprawić szeroką gamę objawów związanych ze stresem, w tym przewlekłego zmęczenia, lęku, depresji, słabej koncentracji poza wypaleniem fizycznym i emocjonalnym, a także poprawić wydajność w stresie.

Pochodząca z Indii i używana jako część tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej, Ashwagandha (Withania somnifera) jest również znana jako wiśnia ozima lub żeń-szeń indyjski. W ajurwedzie jest klasyfikowana jako rasayana (odmładzająca) i służy do promowania zdrowia fizycznego i psychicznego, odmładzania organizmu w wyniszczających warunkach i zwiększania długowieczności. Badania wykazały doskonałe wyniki w zmniejszaniu stresu i lęku oraz poprawie ogólnego samopoczucia. Co więcej, w badaniu z użyciem ekstraktu z korzenia Ashwagandha zaobserwowano spadek produkcji kortyzolu po 60 dniach, co oznacza poprawę zdolności radzenia sobie.

Żeń-szeń syberyjski
Znany ze stosowania wśród rosyjskich astronautów w celu poprawy wydajności i koncentracji, żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) jest tradycyjnym ziołem chińskim znanym ze swoich właściwości adaptogennych.

Schisandra Berry
Schisandra Berry (Schisandra chinensis) pochodzi z lasów północnych Chin i Rosji i jest często wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej do przywracania energii i witalności lub „Qi.” Jest to czasami nazywane „pięć jagód smakowych”, ponieważ jagody zawierają wszystkie pięć smaków, o których mowa w chińskiej medycynie, i dlatego jest uważany za tonik. Wiele wczesnych badań klinicznych przeprowadzonych w Rosji badało adaptogenne działanie Schisandry w bardzo szerokim zakresie chorób. Te badania kliniczne donoszą o pozytywnym wpływie na fizyczne zmęczenie, depresję i zmęczenie psychiczne.

Rhodiola
Rdzawola (Rhodiola rosea), rdzenna dla polarnych regionów arktycznych wschodniej Syberii i północnych Chin, długo lub tradycyjnie stosowała jako tonik. Rhodiola jest bardzo popularnym ziołem poprawiającym adaptację do stresu na całym świecie. Uczniowie poddawani egzaminom stosowali Rhodiola przez 20 dni i doświadczyli poprawy sprawności umysłowej, sprawności fizycznej, ogólnego samopoczucia oraz zmniejszonego zmęczenia psychicznego.

Lukrecja
Lukrecja (Glycyrrhiza glabra) była stosowana jako żywność w medycynie od czasów prehistorycznych w Europie Południowej i Azji. Popularnym zastosowaniem lukrecji jest łączenie go z innymi ziołami adaptogennymi w celu złagodzenia zmęczenia. Tradycyjnie uważa się to za tonik nadnerczy. W rzeczywistości jednak badania wykazały, że ma on działanie „oszczędzające kortyzol”

Wybór żywności i stylu życia
Wspieranie reakcji na stres przy użyciu ziół adaptogennych powinno być uzupełnieniem diety pełnoziarnistej. Eliminacja przetworzonych, śmieciowych i wysokosłodzonych produktów spożywczych może przyczynić się do zmniejszenia stresu z uwagi na reakcję zapalną związaną z takimi pokarmami. Wholefoods można zdefiniować jako te, które na przykład nie zostały poddane przemysłowemu przetworzeniu: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, jaja, mięso, tłuste ryby, orzechy i nasiona.

Głównymi składnikami odżywczymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania nadnerczy są witaminy B5, witamina C, magnez i Omega 3, bogate w tłuszcze, użyteczne suplementy zapewniające odpowiednie spożycie to kompleks B z podwyższonym poziomem B5, witaminy C, magnezu i organicznego oleju z ryb rzecznych, Organic Raw Virgin Coconut Oil lub Organic Flaxseed Oil.

Wreszcie, zajęcie się czynnikami stylu życia w celu zwalczania stresu może polegać na włączeniu technik uważności lub spacerów w naturze. Istotne jest, aby znaleźć działania, które pomogą Ci zrelaksować się i odstresować umysł, czyniąc je regularną praktyką w codziennym życiu. Wdrażanie tych wskazówek w codziennym życiu wkrótce sprawi, że wrócisz na właściwe tory, ożywczy i pełen energii.

Źródło: tłumaczenie z http://www.viridian-nutrition.com/blog/nutrition-news-and-views/how-nutrition-can-combat-stress-using-diet-for-stress-management