Gdyby życzliwi kosmici przysłali nam drzewo do ogrodowego skarbca to japoński klon Villa Taranto byłby tym odpowiednim. Możesz myśleć, że wiesz, jak wyglądają japońskie klony, ale ta odmiana jest naprawdę wyjątkowa. Należy do grupy Linearilobum, a więc liście są zwykle 5-klapowe, znacznie większe niż normalnie i bardzo głęboko wcięte i wąskie. Trzymane są na gałęzi na długich szypułkach liści, a każdy liść wysklepia się jak dziwna ręka. Pod pewnymi względami liście są bardziej podobne do liści bambusa. Samo drzewo jest pionowe, z grupami gałęzi rozstawionymi wzdłuż pnia, co czyni go bardzo efektownym dodatkiem do każdego ogrodu. Klon palmowy Villa Taranto został odnaleziony w ogrodzie botanicznym Villa Taranto leżącym nad brzegiem jeziora Maggiore, które z kolei położone jest we włoskim Piemoncie. Klon został wprowadzony do handlu przez znaną wszystkim zainteresowanym tematem drzew firmę C. Esveld z Boskoop w Holandii w 1967. W tymże też roku zaczęto tę odmianę nazywać od miejsca jej znalezienia.

Z czasem to małe drzewo zrobi duże wrażenie. Zwykle osiąga około 3-4 metrów wysokości i może rozciągać się na około 2 metry. Swoją docelową wielkość osiąga po około 10 latach. Stanie się on wybitnym okazem w twoim ogrodzie, z którego będziesz dumny i będziesz go pokazywał swoim gościom.

Klon palmowy Villa Taranto jest wyjątkowym drzewem, które nie jest trudne do wyhodowania. Będzie rosnąć w każdej glebie ogrodowej, która jest dobrze osuszona i która nie wysycha całkowicie podczas lata. Każdej wiosny pojawiające się liście będą świecić na czerwono i fioletowo. Latem będą bardziej zielone, z czerwonymi akcentami, a w każdym przypadku drzewo będzie świecić we wszystkich możliwych odcieniach złota i pomarańczy. Najlepsze kolory rozwijają się wraz z coraz większym słońcem, dlatego idealne jest miejsce słoneczne, szczególnie wiosną i jesienią. Chroń swoje drzewo przed gorącym popołudniowym słońcem.

Kiedy masz wiele odmian tej samej rośliny to mogą one mieć wiele cech wspólnych, które powodują, żr rośliny są do siebie podobne na pierwszy rzut oka. W przypadku tego klona jest to raczej niemożliwe gdyż wyróżnia się on wyjątkowością i niezwykłością. Z pewnością należy posadzić go w swoim ogrodzie, aby stworzyć osobiste i zarazem wyjątkowe miejsce w swoim ogrodzie. Jeśli chodzi o klony japońskie, klon palmowy Villa Taranto jest właśnie tą rośliną. Jest unikalny i zupełnie niepodobny do żadnego innego japońskiego klonu, jaki można znaleźć. Klon ten prawdopodobnie posiada największe liście, a ich wąska forma nadaje im szczególny wygląd. Liście są tak duże, że jego końce naturalnie pochylają się, nadając każdemu liściowi łukowatą formę i sprawiając wrażenie, że liście same się „spływają” kaskadą, a mimo że drzewo jest wyprostowane. Niektórzy ludzie zauważyli także, że liście są podobne do liści bambusa i na pewno nadają temu drzewu wyjątkowy i niezwykły wygląd.

W miarę rozwoju klon palmowy Villa Taranto będzie miał jedno, dwa lub trzy pionowe pnie, z grupkami gałęzi bocznych do góry. Każde z tych gron będzie oczywiście pokryte łukowatymi liśćmi, tworząc jednocześnie pionowe i płaczące efekty. Wiosną nowe liście są oszałamiające, ponieważ rozwijają się w odcieniach czerwieni i fioletu. Latem rozwijają się na spokojniejszy zielony kolor, ale wciąż pokrywają się czerwienią. Jesienią drzewo świeci złotymi pomarańczowymi kolorami, przyciągając wzrok z podwórka i tworząc niezwykłą funkcję w ogrodzie. Japoński klon Villa Taranto doda uroku każdemu ogrodowi i stworzy idealne drzewo okaz wymagające mniejszej przestrzeni. Może być również uprawiany w dużym pojemniku na tarasie lub patio.

Posadź to drzewo ozdobne w miejscu porannego słońca, szczególnie wiosną i jesienią, aby uzyskać najlepsze kolory w tych porach roku. Ochrona przed popołudniowym cieniem jest najlepsza, szczególnie jeśli mieszkasz w cieplejszym miejscu. Większość rodzajów gleb jest odpowiednia, o ile nie utrzymują one stale wody, ale niezbędna jest wilgoć, szczególnie latem, aby zachować świeżość i zdrowie liści. Wymieszaj dużo materiału organicznego z ziemią, gdy przygotowujesz miejsce do sadzenia dla swojego drzewa, które będzie dobrze rosnąć wśród innych roślin, które kochają półcień, takich jak azalie i rododendrony. Każdą wiosnę polewaj kompostem lub gnijącym nawozem i utrzymuj podlewanie przez całe lato, szczególnie w pierwszych kilku latach.

Klon palmowy Villa Taranto nie zostanie dotknięty przez szkodniki ani choroby i nie potrzebuje przycinania, aby rozwinąć swoją unikalną formę. W rzeczywistości najlepiej jest rozwijać się na swój sposób, aby stworzyć drzewo okaz, które przyniesie dramaturgię do każdego ogrodu.

Jeśli szukasz drzew ozdobnych na taras lub patio, możesz również hodować to drzewo w dużej doniczce przez wiele lat. Upewnij się jednak, że pojemnik ma otwory drenażowe i użyj zewnętrznej ziemi doniczkowej zalecanej dla tego rodzaju drzew. Gdy jest w doniczce zalecane jest, aby częściej je podlewać. Innę równie zjawiskową odmianą klona palmowego jest bez wątpienia klon palmowy Oridono Nishiki.

 

Klon palmowy Villa Taranto (łac. Acer palmatum Villa Taranto)

Klon palmowy Villa Taranto

Klon palmowy Villa Taranto

Klon palmowy Villa Taranto

Acer palmatum Villa Taranto

Acer palmatum Villa Taranto