Klon palmowy Oridono Nishiki syn. Asahi Zuru to odmiana posiadająca wybitnie ubarwione liście, które pojawiają się w okresie letnim w różowych odcieniach i są zielone z kremowym urozmaiceniem. Zawsze są one z różowawymi akcentami, zmieniającymi się na bordowo-czerwone jesienią. Poza tym jego małe liście są błyszczące co dodatkowo eksponuje dany kolor.

Japoński klon palmowy Oridono Nishiki jest gęstym drzewem liściastym z silnym centralnym liderem i mniej lub bardziej zaokrągloną formą. Jego stosunkowo delikatna tekstura odróżnia ją od innych roślin o mniej wyrafinowanych liściach. Jest to drzewo o względnie niskim poziomie „konserwacji”, które powinno być przycinane dopiero latem, gdy liście w pełni się rozwiną, ponieważ mogą „krwawić” sokami, jeśli zostaną przycięte późną zimą lub wczesną wiosną.

Japoński klon Oridono Nishiki wzrośnie do około 3-4 metrów wysokości w dojrzałości, z rozpiętością do 3 metrów korony drzewa. Zwykle jest trochę długonogi, z typowym prześwitem 60 cm od ziemi i dzięki temu nadaje się do sadzenia pod liniami energetycznymi. Rośnie w wolnym tempie, a w idealnych warunkach można oczekiwać, że będzie żył nawet 60 lat lub dłużej.

To drzewo najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu i półcieniu. Preferuje wzrost w warunkach średnio-wilgotnych i nie powinien wówczas wysychać. Nie ma szczególnego znaczenia dla pH gleby, ale najlepiej rośnie na glebach bogatych. Jest nieco tolerancyjny wobec zanieczyszczenia miejskiego i odniesie korzyści z sadzenia w stosunkowo osłoniętym miejscu. Rozważ zastosowanie grubej ściółki wokół strefy korzeniowej w zimie, aby chronić ją w narażonych miejscach lub w chłodniejszych mikroklimatach. Jest to wybrana odmiana gatunku, która nie pochodzi z Ameryki Północnej.

Japoński klon Oridono Nishiki to doskonały wybór na podwórko, ale jest również dobrym wyborem do sadzenia w donicach i pojemnikach. Ze względu na wysokość jest często używany jako „thriller” w kombinacji kontenerów „spiller-thriller-filler”. Posadź go w pobliżu środka garnka, otocz pień przez mniejsze rośliny najlepiej takie, które wylewają się na brzegi donicy. Pamiętaj, że kiedy wyhodujesz go w pojemniku, może on nie działać dokładnie tak, jak wskazano na etykiecie – można się tego spodziewać. Należy również pamiętać, że podczas uprawy roślin w pojemnikach i koszach ogrodowych może on wymagać częstszych podlewań niż na podwórku lub w ogrodzie. Równie doskonałym wyborem klona palmowego jest odmiana Deshojo.

 

Klon palmowy Oridono Nishiki

(łac. Acer palmatum Oridono Nishiki syn. Asahi Zuru)

Klon palmowy Oridono Nishiki

Klon palmowy Oridono Nishiki

Klon palmowy Oridono Nishiki

Acer palmatum Oridono Nishiki

Acer palmatum Oridono Nishiki