Klon palmowy Deshojo jest małym, japońskim drzewem liściastym znanym także jako drzewo wiosenne. Pięcio-klapowe liście są głęboko wcięte aż do nasady. Ich wielkość nie jest imponująca bowiem osiągają zaledwie 5-6 cm. Znana japońska odmiana klona palmowego, której początki sięgają 1900 roku.

Charakteryzuje się wspaniałymi, różowo-czerwonymi, młodymi liśćmi, które w lecie staje się czerwonawo różowe z lekkim zabarwieniem zielenią. Jesienią z kolei przybiera jeszcze inne ubarwienie – pomarańczowe, czerwone i brązowe. Dla spektakularnego koloru liści ta różnorodność Acer palmatum Deshojo jest doskonałym wyborem.

Jest bujną, ale zwartą formą z szeroko rosnącymi, delikatnymi pionowymi gałązkami. To eleganckie małe drzewo osiąga tylko wysokość około 3-3,5 metra a zatem nadaje się do wszystkich ogrodów, jak również pojemników.

Jeśli chodzi o wybór stanowiska to klon palmowy Deshojo powinien rosnąć w półcieniu, gdyż wówczas jego liście będą się odpowiednio wybarwiały. Preferuje gleby żyzne i lekko wilgotne. Młode okazy zaleca się okrywać na zimę. Polecany do nasadzeń pojedynczych w eksponowanych miejscach oraz jako efektowny element zestawień kolorystycznych. Póżną jesienią kiedy to klon zrzuci liście naszym oczom ukazuje się czerwono brązowa kora.

Gatunki klonów w tym A. palmatum są różnie sklasyfikowane: we własnej rodzinie Aceraceae lub są włączone do Hippocastanaceae z rodziny Sapindaceae. Nowoczesne klasyfikacje, w tym system Angiotperm Phylogeny Group sprzyjają włączeniu klonów palmowych do Sapindaceae.

Acer palmatum został nazwany przez szwedzkiego lekarza botanika Carla Peter Thunberga, który pojechał do Japonii pod koniec lat pięćdziesiątych i powrócił z rysunkami tego małego drzewa. Dał mu epitet gatunkowy „palmatum”, po kształcie jego liści. Japońscy ogrodnicy odwoływali się do tej grupy klonów jako „kaede” i „momiji”, nawiązując do „żabek” lub „niemowląt”.

Rozwój odmian zaczął się w Japonii w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Ogrodnicy wyhodowali wówczas wiele odmian wykorzystując do tego celu metodę szczepienia drzew propagując tym samym wiele atrakcyjnych kolorystycznie klonów o liściach w rozmaitych kształtach i ubarwieniu zarówno wiosennym jaki i jesiennym. Pewnie wśród nich był również klon palmowy Deshojo. Obecnie klonów palmowych może być więcej niż 1000 odmian w tym hybryd lub szczepów o blisko spokrewnionych gatunkach, takich jak A. duplicatoserratum, A. japonicum (klon japoński), A. pseudosieboldianum (klon koreański), A. shirasawanum (klon pełnoboczny) i A. sieboldianum (klon Siebolda). Co najmniej 350 odmian jest stosowanych w Europie i Ameryce Północnej (Vertrees i Gregory 2009). Ponadto określenie „klon japoński” może odnosić się do jakiegokolwiek z 23 gatunków klona, które rodzą się w Japonii, co prowadzi do większego zróżnicowania drzew sprzedawanych komercyjnie jako japońskie klony.

 

Klon palmowy Deshojo (łac. Acer palmatum Deshojo)

Acer palmatum Deshojo

Klon palmowy Deshojo

Klon palmowy Deshojo