Ciemne winogrona (zwłaszcza skórka) oraz czerwone wino to bogactwo resweratrolu. To naturalna substancja ochronna wytwarzana przez rośliny (fitoaleksyna). Resweratrol chroni winogrona przed grzybami, promieniami UV. To polifenol z grupy flawonoidów pochodzenia roślinnego. Resweratrol polifenolowa pochodna stilbenu, a także fitoestrogen, hormon roślinny, którego działanie jest podobne do estrogenu. Warto tutaj wspomnieć o tzw. „ francuskim paradoksie”. Francuzi prowadzą mało higieniczny tryb życia, odżywiają się niezdrowo, tłusto, piją alkohol, a jednak żyją długi i zdrowo. Francuzi gustują w czerwonym winie i dzięki temu są zdrowi. Angielscy i szwajcarscy naukowcy doszli do wniosku, że czerwone wino o 40% zmniejsza ryzyko zawału serca i o 20% ryzyko chorób naczyń krwionośnych. Wino jest szczególnie wskazane dla osób starszych.

Resweratrol

Resweratrol został po raz pierwszy wyizolowany z rośliny Veratrum grandiflorum, a miało to miejsce w 1939 roku. Jako suplementem diety zainteresowano się resweratrolem w latach 90-tych. Obecnie do produkcji leków i suplementów pozyskuje się go z Polygonum cuspidatum (rdest japoński). Polifenolowa pochodna stilbenu wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, działa antyrakowo, a w przypadku nowotworu hamuje jego rozprzestrzenianie się i zapobiega przerzutom. Przeciwnowotworowe działanie resweratrolu naukowcy badają od 1997roku. Ten cudowny polifenol działa przeciwmiażdżycowo, obniża stężenie trójglicerydów we krwi. Resweratrol chroni przed Alzheimerem, wspomaga funkcjonowanie mózgu, usprawnia bowiem przepływ krwi, obniża stężenie glukozy we krwi, wspomaga odchudzanie (stymuluje proces rozpadu komórek tłuszczowych; aktywuje adiponektynę-hormon kontrolujący tkankę tłuszczową ), obniża ciśnienie krwi, chroni przed osteoporozą, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Resweratrol przedłuża życie komórek. Przeprowadzono badania na podstawie których stwierdzono, że przedłuża on długość życia nicienia Caenorhabditis elegans, muszki owocowej, ryby Nothobranchius furzeri (ryba żyjąca najkrócej wśród wszystkich bezkręgowców) oraz myszy. U najstarszych myszy karmionych resweratrolem stwierdzono znaczący spadek procesu starzenia. W 2003 roku badanie Davida Sinclaira z Uniwersytetu w Harward wykazało, że działanie resweratrolu może wydłużyć życie drożdży. Resweratrol hamuje procesy starzenia, tak głoszą wstępne badania, które są oczywiście kontynuowane. Dodatkowo wpływa pozytywnie na nasz wzrok, hamuje zwyrodnienie plamki żółtej co ma związek z wiekiem. Naukowcy twierdzą, że resweratrol jako roślinny hormon może być skuteczny w terapii hormonalnej u kobiet w okresie menopauzy. Dodatkowo może zapobiegać zachorowaniom na raka piersi. Trwają badania nad niszczącym działaniem resweratrolu w przypadku nowotworu szpiczaka mnogiego. Polifenolowa pochodna stilbenu może chronić przed stłuszczeniem wątroby u alkoholików. Osoby uzależnione powinny spożywać pokarmy lub suplementy zawierające ten polifenol. Resweratrol nie jest natomiast wskazany u osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Dzienna dawka tego suplementu nie powinna przekraczać 0,3g/kg. Zbyt duża ilość resweratrolu prowadzi do spadku białych i czerwonych krwinek, może powodować zmiany w nerkach.

Resweratrol

Resweratrol

Wzór: C14H12O3
Masa molowa: 228,25 g/mol

Główne źródła resweratrolu:
– winogrona czerwone 50-100mg/1g
– rdestowiec ostrokończysty uprawiany w Japonii,
– żurawina,
– borówka brusznica,
– borówka amerykańska,
– czarna porzeczka,
– maliny,
– truskawki,
– owoce morwy,
– orzeszki ziemne.

Resweratrol wpływa pozytywnie na jakość i długość naszego życia, ale też ma zbawienny wpływ na naszą cerę. Ten polifenol znacząco opóźnia procesy starzenia skóry, co potwierdzają badania z 2008 roku.

W miarę starzenia dochodzi do uszkodzenia materiału genetycznego, który odpowiada za pracę enzymów-sirtuin. Aktywność sirtuin spada wraz z upływającym czasem. Resweratrol to silny aktywator sirtuin, tym samym wpływa na przedłużenie życia komórek, zwiększa odporność skóry na działanie środowiska, promieniowanie UV. Hamuje on również proces glikacji, to proces niszczenia przez cukry białek podporowych skóry takich jak kolagen naturalny i elastyna. Proces glikacji powoduje usztywnienie włókien kolagenu i elastyny oraz zmniejsza proces regeneracji. Resweratrol pomaga zachować prawidłowe funkcjonowanie kolagenu i elastyny. To jeden najsilniejszych antyoksydantów do walki z wolnymi rodnikami.

Resweratrol zawarty w kosmetykach działa:
– nawilżająco,
– przeciwzapalnie,
– łagodząco,
– rozjaśnia przebarwienia,
– przeciwzmarszczkowo,
– ujędrniająco,
– wpływają pozytywnie na elastyczność skóry,
– chroni skórę przed działaniem promieni UV.

Aż ciśnie się na usta, że resweratrol to młodość. Zarówno stosowany wewnętrznie jak i zewnętrznie wpływa hamująco na procesy starzenia. Resweratrol ukryty w winogronach ochroni nas przed nowotworami, miażdżycą, otyłością, cukrzycą, chorobami krążenia, chorobami układu sercowo-naczyniowego, Alzheimerem, osteoporozą. Resweratrol pomoże zachować pamięć, wpływa korzystnie na nasz mózg, i na nasz wzrok. Zdrowy tryb życia, właściwa suplementacja, ale też lampa czerwonego wina z winogron zapewnią nam siłę, zdrowie, witalność i młodość.

W naszym sklepie ekologicznym biosna.pl można zakupić takowy suplement diety w połaczenie z jagodami Camu Camu, które są doskonałym połączeniem z tymże polifenolem z grupy flawonoidów pochodzenia roślinnego.

Resweratrol Hanoju