Ciemne winogrona (zwłaszcza skórka) oraz czerwone wino to bogactwo resweratrolu. To naturalna substancja ochronna wytwarzana przez rośliny (fitoaleksyna). Resweratrol chroni winogrona przed grzybami, promieniami UV. To polifenol z grupy flawonoidów pochodzenia roślinnego. Resweratrol polifenolowa pochodna stilbenu, a także fitoestrogen, hormon roślinny, którego działanie jest podobne do estrogenu. Warto tutaj wspomnieć o tzw. „ francuskim paradoksie”. Francuzi prowadzą mało higieniczny tryb życia, odżywiają się niezdrowo, tłusto, piją alkohol, a jednak żyją długi i zdrowo. Francuzi gustują w czerwonym winie i dzięki temu są zdrowi. Angielscy i szwajcarscy naukowcy doszli do wniosku, że czerwone wino o 40% zmniejsza ryzyko zawału serca i o 20% ryzyko chorób naczyń krwionośnych. Wino jest szczególnie wskazane dla osób starszych.

Badania opublikowane w ciągu ostatnich kilku dekad w wielu czasopismach medycznych, w tym w European Journal of Food Pharmacology i American Journal of Hypertension, wykazały, że resweratrol (w tym przypadku z czerwonego wina) zmniejsza ryzyko chorób serca wśród innych powszechnych problemów zdrowotnych. Chociaż mógł nie wiedzieć dokładnie, w jaki sposób wino było w stanie promować lepsze zdrowie, nawet Platon promował korzyści zdrowotne picia z umiarem. Mówi się, że „nic lepszego ani wartościowego niż wino nigdy nie zostało przyznane przez bogów człowiekowi”.

Jeśli nie jesteś osobą pijącą i lubiącą wino, a zastanawiasz się w jakiej innej żywności znajduje się resweratrol to znajdziesz go chociażby w jagodach i prawdziwej ciemnej czekoladzie lub kakao.

Resweratrol został po raz pierwszy wyizolowany z rośliny Veratrum grandiflorum, a miało to miejsce w 1939 roku. Jako suplementem diety zainteresowano się resweratrolem w latach 90-tych. Obecnie do produkcji leków i suplementów pozyskuje się go z Polygonum cuspidatum (rdest japoński). Polifenolowa pochodna stilbenu wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, działa antyrakowo, a w przypadku nowotworu hamuje jego rozprzestrzenianie się i zapobiega przerzutom. Przeciwnowotworowe działanie resweratrolu naukowcy badają od 1997 roku. W 2003 roku badanie Davida Sinclaira z Uniwersytetu w Harward wykazało, że działanie resweratrolu może wydłużyć życie drożdży. Resweratrol hamuje procesy starzenia, tak głoszą wstępne badania, które są oczywiście kontynuowane. Dodatkowo wpływa pozytywnie na nasz wzrok, hamuje zwyrodnienie plamki żółtej co ma związek z wiekiem. Naukowcy twierdzą, że resweratrol jako roślinny hormon może być skuteczny w terapii hormonalnej u kobiet w okresie menopauzy. Dodatkowo może zapobiegać zachorowaniom na raka piersi. Trwają badania nad niszczącym działaniem resweratrolu w przypadku nowotworu szpiczaka mnogiego. Polifenolowa pochodna stilbenu może chronić przed stłuszczeniem wątroby u alkoholików. Osoby uzależnione powinny spożywać pokarmy lub suplementy zawierające ten polifenol. Resweratrol nie jest natomiast wskazany u osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Dzienna dawka tego suplementu nie powinna przekraczać 0,3g/kg. Zbyt duża ilość resweratrolu prowadzi do spadku białych i czerwonych krwinek, może powodować zmiany w nerkach.

Poza pomaganiem w utrzymaniu w czystości arterii od gromadzenia się płytki nazębnej i ochrony starzejącego się serca ten fitoskładnik ma również wiele innych korzyści zdrowotnych – w tym zmniejszenie stanu zapalnego, potencjalnie pomagając w zapobieganiu otyłości i ochronie zdrowia u osób starszych.

Co to jest resweratrol?

Resweratrol jest polifenicznym przeciwutleniaczem bioflawonoidowym wytwarzanym przez niektóre rośliny i znajdowanym w żywności i napojach, które są znane z powstrzymywania skutków starzenia. Resweratrol jest klasyfikowany jako fitoestrogen ze względu na jego zdolność do interakcji z receptorami estrogenowymi w pozytywny sposób. Rośliny wytwarzające resweratrol i inne rodzaje przeciwutleniaczy działają częściowo jako mechanizm ochronny i reakcja na stresory w ich otoczeniu, w tym na promieniowanie, obecność owadów lub innych drapieżników, obrażenia i infekcje grzybicze. Obecnie uważa się, że resweratrol jest jednym z najsilniejszych polifenoli i najsilniejszych protektorów przeciwko objawom związanym ze starzeniem się i wolnymi rodnikami.

Badania pokazują, że najbardziej naturalnie bogatym źródłem resweratrolu (nie wspominając o wielu innych ochronnych składnikach odżywczych, witaminach i minerałach) są rośliny, w tym skórka czerwonych winogron, czerwone wino, surowe kakao i ciemne jagody, borówki, morwy i czarne jagody. Czerwone wino jest prawdopodobnie najbardziej znanym źródłem, głównie ze względu na wysoki poziom dzięki procesowi fermentacji, który przekształca sok winogronowy w alkohol. Podczas produkcji czerwonego wina, pestki winogron i skórki fermentują w sokach winogronowych, które mają pozytywny wpływ na poziomy i dostępność resweratrolu.

Korzyści z resweratrolu zostały po raz pierwszy odkryte, gdy naukowcy odkryli, że drożdże i inne drobnoustroje, owady i zwierzęta karmione resweratrolem miały w rezultacie dłuższy okres życia. Różne badania nadal potwierdzają jego niesamowite działanie przeciwstarzeniowe, wykazane w badaniach przeprowadzonych na muszkach owocowych, rybach, myszach i robakach nicieni, z których wszystkie żyły dłużej w porównaniu do grup kontrolnych, które nie były leczone tym fitoskładnikiem.

Resweratrol

Wzór: C14H12O3
Masa molowa: 228,25 g/mol

Resweratrol

5 Korzyści Resweratrolu

1. Ma działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe

Resweratrol jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki wytwarzane podczas codziennych czynności organizmu, takich jak jedzenie i ćwiczenia. Rozwój wolnych rodników ulega przyspieszeniu z powodu złych nawyków związanych ze stylem życia, takich jak palenie tytoniu, spożywanie niezdrowej diety oraz reakcja na zanieczyszczenie środowiska i jego toksyczność. Jeśli nie zostaną one skontrolowane wolne rodniki mogą uszkadzać komórki i są uważane za przyczynę chorób zagrażających życiu i wcześniejszą śmierć. Wykazano, że spożywanie pokarmów roślinnych bogatych w przeciwutleniacze i fitoskładniki zapewnia antyoksydacyjne, przeciwrakowe i przeciwnowotworowe korzyści, które chronią dorosłych przed wieloma chorobami związanymi z wiekiem.

Według badań opublikowanych przez Departament Farmakologii na Uniwersytecie w Sewilli w Hiszpanii: „Jedną z najbardziej uderzających aktywności biologicznych resweratrolu, która została dokładnie zbadana w ciągu ostatnich lat, był jej potencjał chemoprecypitacyjny. Niedawno wykazano, że blokuje on wieloetapowy proces kancerogenezy na różnych etapach: inicjacji guza, jego promocji i postępu „.

2. Chroni zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Ze względu na jego działanie przeciwzapalne, resweratrol wykazuje ochronę przed miażdżycą (zgrubieniem tętnic, które odcina przepływ krwi), wysokim poziomem cholesterolu LDL, powstawaniem skrzepów krwi i zawałem mięśnia sercowego. Zużywa się więcej, aby poprawić cyrkulację i mieć korzystny wpływ na metabolizm glukozy i lipidów u niektórych osób z większym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego.

Herbata Itadori jest jednym z ważniejszych źródeł resweratrolu. Była ona od dawna stosowana w krajach azjatyckich, w tym w Japonii i Chinach jako tradycyjny ziołowy lek zapobiegający chorobom serca i udarom.

3. Pomaga chronić mózg i zdrowie psychiczne

Resweratrol jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ jego antyoksydanty mogą przenikać przez barierę krew-mózg, chroniąc mózg i układ nerwowy w przeciwieństwie do innych przeciwutleniaczy. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Centrum Badań Żywienia na Uniwersytecie Northunbria w Wielkiej Brytanii wykazały, że resweratrol wyraźnie zwiększa przepływ krwi do mózgu, co sugeruje znaczną korzyść dla zdrowego funkcjonowania mózgu i efektów neuroprotekcyjnych.

Oznacza to, że konsumowanie więcej resweratrolu może zwiększyć ochronę przed problemami poznawczymi / psychicznymi, w tym Alzheimerem, demencją i innymi. Inne wyniki badań, takie jak wyniki opublikowane w Journal of Agricultural Food Chemistry, wykazały, że nawet pojedynczy wlew resweratrolu może wywołać działanie neuroprotekcyjne na utratę i uszkodzenie neuronów mózgu. Wynikało to ze zwiększonego wychwytywania wolnych rodników i podniesienia krwi mózgowej w wyniku działania resweratrolu.

4. Może pomóc w zapobieganiu otyłości

Wyniki badań na zwierzętach wykazały, że resweratrol wywiera korzystny wpływ na gryzonie karmione dietą wysokokaloryczną pomagając zapobiegać odkładaniu się tłuszczu i regulując poziom insuliny. Inne badania wykazały, że resweratrol może pomóc w zmniejszeniu masy ciała i otyłości u otyłych zwierząt, co według niektórych ekspertów wynika z aktywacji genu SIRT1, który prawdopodobnie chroni organizm przed skutkami otyłości.

Nie jest całkowicie jasne, w jaki sposób przekłada się to na ludzi spożywających pokarmy lub napoje, takie jak wino i jagody, ale badania wykazały związki między dorosłymi stosującymi zrównoważone diety, które obejmują umiarkowane ilości wina i zdrowsze masy ciała.

5. Korzyści dla osób z cukrzycą lub prediabetyków

Badania na zwierzętach z udziałem szczurów z cukrzycą wykazały, że resweratrol może być w stanie zmniejszyć hiperglikemię i może również być użyteczny w zapobieganiu i / lub leczeniu zarówno otyłości, jak i cukrzycy. Resweratrol może być pomocny dla osób z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym poprzez zmniejszenie powikłań (takich jak uszkodzenie nerwów i uszkodzenie serca) i pomoc w kontrolowaniu poziomu insuliny. Wiadomo, że ten fitoestrogen pozytywnie wpływa na wydzielanie insuliny i stężenie insuliny we krwi.

Resweratrol

W jakim celu stosuje się Resveratrol?

Jak można zauważyć na podstawie wszystkich opisanych powyżej korzyści, resweratrol i źródła, które go dostarczają, w tym czerwone wino, są czymś więcej niż tylko potężnymi ochraniaczami serca. Są także silnymi stymulatorami mózgu. Ludzie używają resweratrolu do wszystkich rodzajów korzyści przeciwstarzeniowych biorąc pod uwagę, że badania sugerują, że może on pomóc w:

– zapewnieniu silnego wsparcia antyoksydacyjnego,

– wzmocnieniu zdolności organizmu do walki z stresem oksydacyjnym (lub uszkodzeniem wolnych rodników),

– wspieraniu zdrowia komórek i tkanek,

– ochronie przed rakiem,

– promowaniu lepszego krążenia, które jest bardzo ważne dla ochrony zdrowego serca,

– ochronie przed cukrzycą,

– ochronie pamięci, zdrowia poznawczego i zapobieganiu choroby Alzheimera

– zapobieganiu przedwczesnym oznakom i objawom związanym ze starzeniem się, w tym stanom zapalnym prowadzącym do uszkodzenia tętnic i uszkodzenia stawów,

– wspieraniu zdrowego układu trawiennego i poprawie eliminacji odpadów lub toksycznych związków,

– poprawie energii i wytrzymałości.

Resweratrol zawarty w kosmetykach działa z kolei:
– nawilżająco,
– przeciwzapalnie,
– łagodząco,
– rozjaśnia przebarwienia,
– przeciwzmarszczkowo,
– ujędrniająco,
– wpływają pozytywnie na elastyczność skóry,
– chroni skórę przed działaniem promieni UV.

Resweratrol wpływa pozytywnie na jakość i długość naszego życia, ale też ma zbawienny wpływ na naszą cerę. Ten polifenol znacząco opóźnia procesy starzenia skóry, co potwierdzają badania z 2008 roku.

W miarę starzenia dochodzi do uszkodzenia materiału genetycznego, który odpowiada za pracę enzymów-sirtuin. Aktywność sirtuin spada wraz z upływającym czasem. Resweratrol to silny aktywator sirtuin, tym samym wpływa na przedłużenie życia komórek, zwiększa odporność skóry na działanie środowiska, promieniowanie UV. Hamuje on również proces glikacji, to proces niszczenia przez cukry białek podporowych skóry takich jak kolagen naturalny i elastyna. Proces glikacji powoduje usztywnienie włókien kolagenu i elastyny oraz zmniejsza proces regeneracji. Resweratrol pomaga zachować prawidłowe funkcjonowanie kolagenu i elastyny. To jeden najsilniejszych antyoksydantów do walki z wolnymi rodnikami.

Niektóre badania wykazały nawet, że resweratrol chroni przed skutkami promieniowania, na które wszyscy jesteśmy narażeni w co najmniej niewielkich ilościach, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie.

Czy powinieneś brać suplementy Resweratrol?

Ponieważ żadna organizacja nie reguluje suplementów, wiele organów ds. zdrowia nie jest przekonanych, że przyjmowanie suplementów resweratrolowych lub wyciągów będzie miało wiele korzyści. Podobnie jak w przypadku wszystkich ziół i ekstraktów, nie możesz być pewien, co dokładnie robisz i jak skuteczny może być produkt.

Zalecenia dotyczące dawkowania różnią się w zależności od aktualnego stanu zdrowia i objawów, ale większość suplementów resweratrolu przyjmuje się zwykle w dawkach od 250 do 500 miligramów na dzień. Ważne jest, aby podkreślić, że są to na ogół niższe ilości, które okazały się korzystne w badaniach, ale nie jest jasne, czy przyjmowanie bardzo wysokich dawek jest bezpieczne. Niektórzy dorośli decydują się na spożywanie do dwóch gramów dziennie (2000 miligramów). Według Nowojorskiej Akademii Nauk, badania wykazały, że resweratrol jest bezpieczny i dość dobrze tolerowany przy dawkach do pięciu gramów dziennie, ale nie należy tego robić bez rozmowy z lekarzem.

Możliwe jest jednak występowanie łagodnych do umiarkowanych efektów ubocznych przy wyższych dawkach, dlatego eksperci zalecają rozpoczęcie suplementowania od mniejszej dawki, aż dalsze badania wykażą jakąkolwiek dodatkową korzyść z przyjmowania większej dawki. Suplementy resweratrolu mogą potencjalnie wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew i lekami przeciwbólowymi z grupy NLPZ (takie jak aspiryna), więc nie należy ich mieszać.

Jak działa Resweratrol?

Resweratrol działa poprzez modyfikację stanu zapalnego w organizmie, oprócz innych pozytywnych efektów wpływających na produkcję hormonów, krążenie krwi i magazynowanie tłuszczu. Badania wykazują, że wydaje się, że działa on w następujący sposób:

Ogranicza zdolność organizmu do wytwarzania kinazy sfingozyny i fosfolipazy D, dwóch cząsteczek znanych z wywoływania stanu zapalnego. Badania wykazały zdolność resweratrolu do hamowania ekspresji i aktywności enzymów cyklooksygenazy związanych z reakcjami zapalnymi, które uszkadzają tkankę w całym organizmie. Chociaż organizm naturalnie wytwarza stan zapalny jako środek gojący i chroniący się, taki jak przeciwdziałający bakteriom i wirusom jako część układu odpornościowego, stan przewlekłego lub stałego stanu zapalnego nie jest stanem zdrowym, w którym może być. Ciało się starzeje i tym samym zwiększa się ryzyko prawie każdej choroby.

Aż ciśnie się na usta, że resweratrol to młodość. Zarówno stosowany wewnętrznie jak i zewnętrznie wpływa hamująco na procesy starzenia. Resweratrol ukryty w winogronach ochroni nas przed nowotworami, miażdżycą, otyłością, cukrzycą, chorobami krążenia, chorobami układu sercowo-naczyniowego, Alzheimerem, osteoporozą. Resweratrol pomoże zachować pamięć, wpływa korzystnie na nasz mózg, i na nasz wzrok. Zdrowy tryb życia, właściwa suplementacja, ale też lampka czerwonego wina z winogron zapewnią nam siłę, zdrowie, witalność i młodość.

Wykazano, że resweratrol obniża poziom insuliny, co jest kluczowe dla zachowania młodego wieku, przy prawidłowej wadze i zwalczaniu chorób takich jak cukrzyca. Podczas badań preparat Sirtris Pharmaceuticals wykazał, że osoby z cukrzycą, które przyjmowały resweratrol, miały niższy poziom glukozy i insuliny, co stanowi potężną pomoc dla zdrowego stylu życia. Ma również pozytywny wpływ na czynnik neurotropowy pochodzenia mózgowego (BDNF), który bierze udział w patogenezie otyłości, cukrzycy typu 2 i zespole metabolicznym. Naukowcy zaobserwowali, że poziomy BDNF są niższe u osób z cukrzycą typu 2 i innymi problemami związanymi z insuliną.

Resweratrol ułatwia oddychanie mitochondrialne i glukoneogenezę. Innymi słowy, pomaga on „elektrowni” w części komórek (mitochondriów), która dostarcza komórkom energii do optymalnego działania.

Resweratrol utrzymuje płynną cyrkulację krwi, zapobiegając uszkodzeniu tętnic i zapewniając ochronę w mózgu przed utratą pamięci i stanami, w tym chorobą Alzheimera. Może także zapobiegać innym zaburzeniom, takim jak udar, niedokrwienie i choroba Huntingtona, oprócz problemów zdrowia psychicznego, takich jak depresja, schizofrenia, choroba dwubiegunowa i autyzm.

Wykazano, że ma on pozytywny wpływ na czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego – innymi słowy ma wpływ na naprawę uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Ponieważ kontroluje uwalnianie cząsteczek prozapalnych, resweratrol ma zatem korzyści w zapobieganiu chorobom autoimmunologicznym. Wydaje się również, że pozytywnie zmienia mikroflorę jelitową i wpływa na proliferację i różnicowanie komórek macierzystych.

Wreszcie, jako silny przeciwutleniacz, resweratrol stale walczy z uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, co może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Głęboko penetruje jądro i mitochondria każdej komórki, pomagając naprawić szkodliwe efekty z powodu uszkodzeń wolnych rodników, które mogą zmienić DNA. Moduluje również apoptozę (niszczenie szkodliwych komórek) i dlatego wydaje się mieć właściwości przeciwnowotworowe. Badania wykazały dowody resweratrolu wyzwalające apoptozę aktywowanych komórek T i hamujące wzrost nowotworów, a także przeciwdziałanie rakowi.

Najlepsze źródła Resweratrolu

Teraz, gdy znasz już zalety resweratrolu w swojej diecie, możesz zastanawiać się, jakie jest najlepsze źródło tego związku. Poniżej znajdują się najlepsze pokarmy i napoje, które można dodać do diety (choć z umiarem), aby konsumować więcej resweratrolu:

Czerwone winogrona i czerwone wino. W przypadku, gdy zastanawiasz się, białe wino ma trochę za dużo niższą ilość, ponieważ skórki winogron są usuwane wcześniej w procesie produkcji wina. Niektóre rodzaje tradycyjnych herbat, w tym herbata Itadori, powszechne są w krajach azjatyckich.

Główne źródła resweratrolu:

– winogrona czerwone 50-100mg/1g

– surowe kakao (ciemna czekolada)

– rdestowiec ostrokończysty uprawiany w Japonii,

– żurawina,

– borówka brusznica

– borówka amerykańska

– czarna porzeczka

– maliny,

– truskawki

– owoce morwy,

– orzeszki ziemne,

– jagody,

– morwy,

– pistacje.

Chociaż generalnie nie polecam je często, orzeszki ziemne i soja to inne źródła resweratrolu. Różne rośliny dostarczają różne formy resweratrolu. Na przykład winogrona, orzeszki ziemne i herbata Itadori zawierają głównie glukozydy trans-resweratrolu. Czerwone wino jest przede wszystkim źródłem aglikonów cis- i trans-resweratrol. Badania pokazują, że zarówno herbata Itadori, jak i czerwone wino dostarczają stosunkowo wysokie stężenia resweratrolu w porównaniu z większością innych pokarmów. Herbata Itadori jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które unikają picia alkoholu lub dzieci.

Środki ostrożności / Skutki uboczne związane z resweratrolem

Chociaż wspomnieliśmy, że czerwone wino i kakao są dwoma z najlepszych źródeł resweratrolu, niestety dieta z ciemnej czekolady i czerwonego wina może być dekadencka, ale ostatecznie bardzo niezdrowa, jeśli przesadzimy. Najlepszym sposobem na uzyskanie korzyści z resweratrolu jest zachowanie równowagi i umiar. Polecam spożywanie wina w małych ilościach, około jednego kieliszka dziennie lub mniej. Według większości badań nie wykazano żadnych problemów zdrowotnych w przypadku dwóch szklanek dziennie dla mężczyzn i jednej dziennie dla kobiet. Jeśli zdecydujesz się wziąć suplementy resweratrolu, nadal staraj się konsumować przeciwutleniacze naturalnie ze zdrowej diety, w tym różnych świeżych pokarmów roślinnych.

Podczas gdy duża liczba dowodów już zasugerowała, że resweratrol ma wiele zalet, wielu ekspertów uważa, że zanim będziemy mogli promować picie większej ilości wina lub przyjmowanie suplementów dla wszystkich dorosłych, nadal potrzebne są dodatkowe badania. Ogólnie rzecz biorąc istnieje poparcie dla jego pozytywnych cech, ale nadal potrzebne są dane, aby potwierdzić jego skuteczność w zapobieganiu rzeczywistym chorobom u ludzi. Nadal nie wiadomo, jak różni ludzie reagują na resweratrol i czy niektórzy odnoszą większe korzyści niż inni. Na przykład osoby z istniejącymi przypadkami cukrzycy lub zaburzeniami metabolicznymi mogą potrzebować większych dawek niż większość zdrowych osób dorosłych, aby uzyskać takie same efekty. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli planujesz przyjmować suplementy i już korzystasz z innych leków.

Ogólnie rzecz biorąc, większość korzyści z resweratrolu wykazano w badaniach na zwierzętach i wysokich dawkach. Harvard School of Public Health podkreśla: „Dawka resweratrolu podawanego w eksperymentach jest zawsze o wiele wyższa niż zwykle spożywana w codziennej diecie. Musisz wypić od stu do tysiąca szklanek czerwonego wina, aby wyrównać dawki poprawiające zdrowie u myszy. „

Biorąc to pod uwagę, resweratrol nie jest lekarstwem na wszystko i sposobem na życie dłużej bez choroby. Może to być jeden element układanki, ale najważniejsze jest to, że prawdopodobnie nie powinien motywować cię do picia więcej wina niż jesteś w stanie go wypić.

Ostatnie refleksje na temat Resweratrolu

Resweratrol jest rodzajem przeciwutleniacza polifenolowego, który według badań ma wiele działań przeciwstarzeniowych. Uważa się, że spożywanie resweratrolu z czerwonego wina, jagód, gorzkiej czekolady i innych produktów żywnościowych zapewnia ochronę przed uszkodzeniem komórek i tkanek. Może to pomóc w obniżeniu ryzyka związanego z chorobami serca, cukrzycą, otyłością i rakiem.

Dane wciąż nie są rozstrzygające o korzyściach płynących z przyjmowania suplementów resweratrolowych, więc na razie najlepiej jest je konsumować naturalnie z produktów roślinnych lub wina z umiarem.

W naszym sklepie ekologicznym biosna.pl można zakupić takowy suplement diety w połączenie z jagodami Camu Camu, które są doskonałym połączeniem z tymże polifenolem z grupy flawonoidów pochodzenia roślinnego.

Resweratrol HanojuResweratrol