Jodła kaukaska Peli została wynaleziona w czeskiej szkółce ogrodniczej Balatka jako czarcia miotła. Jest stosunkowo rzadko spotykaną odmianą jodły w naszych ogrodach. Pierwsze wzmianki o niej zanotowano w 2001 roku.

Zwykle przyjmuje ono kształt wąskiego i zwartego stożka z poziomo usytuowanymi gałęziami. Roczny przyrost to zaledwie 3-4 centymetry. Po dziesięciu latach jej wysokość to około 60 cm przy 30-40 centymetrach średnicy. Jej krótkie 1 centymetrowe igły są płaskie i u podstawy nieco zwężone na krótkim jej odcinku. U dołu igły zaobserwować można dwa białe paski biegnące wzdłuż obu krawędzi igły. Zaokrąglony zaś koniec igły odznacza się kolorem żółtym bardzo dobrze kontrastującym z ciemno zielonym kolorem pozostałej części igły. Walorów kolorystycznych dodają oczywiście wiosenne młode przyrosty, które posiadają pistacjowy kolor znakomicie kontrastujący ze starszymi przyrostami. Ponadto młode przyrosty przypominają kształtem delikatne miotły. Jodła kaukaska Peli posiada stosunkowo gruby pień, który średnicą często dorównuje długości igły. Dzięki temu drzewko ma „solidny kręgosłup”, któremu nie straszne są większe podmuchy wiatrów ani zalegający na gałęziach zimą śnieg często niszczący miniaturowe odmiany.

Abies nordmanniana Peli najlepiej rośnie w czystym klimacie o wilgotnej, kwaśnej i lekko alkalicznej ziemi. Słabą i luźną glebę trzeba tak spreparować, aby znajdowała się w niej duża ilość ziemi o zwięzłej i próchniczej strukturze z dodatkiem torfu. Dlatego też te właśnie wygody sprawiają, że najlepszym stanowiskiem dla tego iglaka jest wilgotne stanowisko na przykład przy niewielkim oczku wodnym lub stawie nieco osłonięta przez inne drzewo przed wiatrami i nadmiernym nasłonecznieniem głównie w południowe godziny. Jodła kaukaska Peli jak przystało właśnie na jodłę z tego rejonu świata nie znosi nie znosi suchego, gorącego klimatu w naszym, polskim lipcu i suchych, a także dużych mrozów w styczniu. Warto także w jej pobliżu zaplanować nasadzenia innych krzewów, aby stworzyć mikroklimat poszycia lasu, korzystnie wpływający na stałą wilgotność siedliska dla tej miniaturowej odmiany jodły. Idealna odmiana do niewielkich ogródków bądź też z racji swoich niewielkich rozmiarów pasuje do dużej donicy stojącej na tarasie.

Doskonale współgra ze swoją przyrodnią siostrą jodłą kaukaską Golden Spreader charakteryzującą się przez cały rok złocistą barwą.

Jodła kaukaska Peli (łac. Abies nordmanniana Peli)

Jodła kaukaska Peli

Abies nordmanniana Peli

Abies nordmanniana Peli

Jodła kaukaska Peli

Jodła kaukaska Peli

Jodła kaukaska Peli