Klon palmowy Bloodgood wprowadzono do handlu na Long Island w stanie Nowy York w szkółce Bloodgood Nurseries Long Island powstałej w 1798 roku. Jest prawdopodobnie najpopularniejszą odmianą klona ze wszystkich drzew charakterystycznych dla krajobrazu domowego z bogatą barwą czerwono-purpurowych liści w kształcie dłoni ubarwionych w tymże kolorze przez cały sezon i bardzo artystycznym rozkładem wzrostu poszczególnych części drzewa.

Klon palmowy Bloodgood to liściaste drzewo ozdobne, którego korona posiada kulisty kształt o średnicy 5 metrów. Maksymalna wysokość z kolei to 6 metrów. Jego kształt i kolor predysponują to drzewo do nasadzeń między budynkami mieszkalnymi, aby uatrakcyjnić krajobraz. Jest niezwykłym elementem zieleni reprezentacyjnej. Liczne gałęzie oraz pień główny posiadają muskularny wygląd. Ciemno szara kora doskonale kontrastuje z czerwonymi przez cały prawie rok liśćmi. Nawet podczas pełni księżyca widać połyskującą powierzchnie kory. 5-klapowe liście tego klonu są głęboko powcinane. Przez większość roku są czerwone. Natomiast jesienią ich barwa jest bardziej żywa i wyrazista. Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Posiada wówczas czerwono fioletowe niewielkie kwiaty. Elegancki, poziomy nawyk rozgałęzienia, sprawia, że roślina ta jest interesująca nawet w miesiącach zimowych oraz jest doskonałym wyborem dla nocnego oświetlenia. Najlepiej rozwija się w półcieniu i na glebach wilgotnych dobrze przepuszczalnych. Próba posadzenia tego niezwykłego drzewa ozdobnego żeby stworzyć indywidualny punkt we współczesnym lub minimalistycznym ogrodzie, gdzie intensywność barwy jesienią może naprawdę wywołać dreszcze. Klony palmowe pochodzą z Dalekiego Wschodu dlatego też są idealnym drzewami w orientalnych kompozycjach ogrodowych. Rośną one wolniej, ale w idealnych warunkach mogą żyć nawet ponad 80 lat.

Stanowisko dla tego klona powinno być osłonięte od południowego słońca oraz zimnych wiatrów. Drzewo źle znosi warunki gdy ma zalane wodą korzenie. Acer palmatum Bloodgood nie jest w pełni mrozoodporny. Z tego też powodu wymaga od właściciela odrobiny pomocy w przezimowaniu, nawet w cieplejszych regionach naszego kraju. Gdy ma kilka lat należy ochraniać go materiałem przed możnymi wiatrami.

Pielęgnacja tego gatunku wymaga jedynie aby usuwać wszystkie martwe lub uszkodzone gałęzie późną jesienią lub zimą, gdy są w pełni uśpione. Klon palmowy Bloodgood jest drzewem, którego pielęgnacja zawsze powinna odbywać się latem, gdy liście w pełni się jeszcze nie rozwiną, ponieważ „krwawią”. Dzieje się tak jeśli zostaną właśnie poprzycinane pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Podobnie jak inne palmowe klony wymaga gleby próchniczej, wilgotnej o odczynie kwaśnym. Klony wymagają regularnego podlewania jednakże w niezbyt dużych ilościach. By pomóc roślinie utrzymać wilgoć w podłożu i dodatkowo należy zakwasić podłoże. Zaś jako ściółkę możemy użyć kory drzew iglastych. Klony palmowe z uwagi na niewielkie rozmiary i zwarty system korzeniowy doskonale wypadają w roli tarasowych roślin pojemnikowych. Należy pamiętać, że korzenie tych klonów mają płytki system korzeniowy i z tego też powodu należy dobrze jest wyściółkować miejsce ich posadzenia. Zabezpiecza to system korzeniowy przed przemarznięciem , który jest najbardziej wrażliwy latem przed nadmiernym wysuszeniem. Bloodgood bardzo dobrze prezentuje się w sąsiedztwie żółtych odmian iglaków takich jak świerk pospolity Aurea Magnifica oraz jodła kaukaska Midwinter Gold.

Klon palmowy Bloodgood (łac. Acer palmatum Bloodgood)

Klon palmowy Bloodgood

Klon palmowy Bloodgood