Jodła kaukaska Golden Spreader jest intensywnie złociście wybarwioną odmianą jodły kaukaskiej zdecydowanie przykuwającą uwagę oglądającego już z daleka. Ten niesamowity iglak został wyselekcjonowany z sadzonki około 1961 roku w holenderskiej szkółce S.N. Schoots znajdującej się w miejscowości Culemborg niedaleko Boskoop. W kolejnych latach szkółka Konijn z miejscowości Boskoop wprowadziła ją do sprzedaży.

Młode okazy abies nordmanniana Golden Spreader zwykle przybierają nieregularny krzewiasty pokrój. Z upływem czasu jednak to drzewo ozdobne wytwarza przewodnik, który powoduje iż przybiera ono końcową stożkową formę. Wiosną kiedy to możemy zaobserwować młode przyrosty okazuje się, że ich błyszczące z wierzchu 2 centymetrowe igły posiadają jaskrawo zielony i zarazem kontrastujący ze starszymi igłami kolor. Po niedługim czasie tj. około miesiąca owa jaskrawa zieleń igieł zastąpiona jest kolorem żółtym, który z kolei w okresie zimowym nabiera jeszcze bardziej złocistego koloru. Igła od spodu mieni się matowym kolorem z żółto-białą barwą. Przyrost roczny w granicach 6-8 cm. Jedną z charakterystycznych cech jest to, że rosnące gałęzie tworzą naturalne zagłębienie w środku krzewu. Widoczne jest to od najmłodszych lat. Bardzo polecana odmiana do każdego ze względu na swój nieprzeciętny wygląd. Ten doskonały iglak może tworzyć niepowtarzalne kompozycje ogrodowe. W połączeniu z miniaturowymi odmianami na przykład świerka kłującego St. Mary’s Broom – efekt jest imponujący. Starsze egzemplarze mogą poszczycić się 15 centymetrowymi szyszkami w niezwykle efektownym fioletowo- purpurowym odcieniu. Kora Golden Spreader jest koloru jasno szarego, która z wiekiem pęka ukazując kwadratowe płaty.

Jodła kaukaska Golden Spreader jest drzewkiem wymagającym większej uwagi. Wymaga bowiem dosyć żyznych i wilgotnych gleb o kwaśnym odczynie, ale nie toleruje stojącej wody. To drzewo ozdobne najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Rośnie w zwolnionym tempie, a w idealnych warunkach można spodziewać się, że będzie żyć przez 80 lat lub więcej. Iglak ten nie toleruje zanieczyszczonego miejskiego powietrza, dlatego należy unikać nasadzeń przy ruchliwych ulicach. Należy także rozważyć zastosowanie grubej ściółki wokół strefy korzeniowej zarówno latem jak i zimą w celu zachowania wilgotności gleby i jej ochrony w eksponowanych miejscach lub chłodniejszych strefach. Jodła jak przystało na gatunek do którego jest przynależna to w naszym kraju najlepiej rośnie w północno-zachodniej Polsce. Na pozostałym terenie jodła kaukaska Golden Spreader powinna być osłaniana lub sadzona w zacisznym stanowisku.

Z racji swojego wybarwienia abies nordmanniana Golden Spreader zdecydowanie nadaje się zarówno do wariacji kolorystycznych jak  i roślinnych. Jest wręcz perfekcjonistką do nadawania szczególnego charakteru każdej kompozycji ogrodowej.

Jodła kaukaska Golden Spreader (łac. Abies nordmanniana Golden Spreader)

Jodła kaukaska Golden Spreader

Jodła kaukaska Golden Spreader

Jodła kaukaska Golden Spreader

Abies nordmanniana Golden Spreader