Nadmiar cukru w organizmie jest równie szkodliwy jak palenie tytoniu, ostrzega ekspert ds. zdrowia, dietetyk i dyrektor wiodącej firmy witaminowej Viridian Nutrition. Ben Brown, naturopata i autor rozwiązań dotyczących zdrowia układu trawiennego twierdzi, że wyzwania stojące wokół regulacji cukru w organizmie oznaczają, że można je porównywać z tytoniem. Mówi on, że istnieje bezprecedensowa rosnąca opinia naukowa, która akceptuje postawioną tezę, że duże spożycie cukru jest toksyczne i ludzie powinni ograniczyć spożycie słodkich produktów.

Silne powiązanie cukru z chorobami przewlekłymi
Przez wiele lat uważano, że tłuszcz jest prawdziwym winowajcą przewlekłych chorób, takie jak otyłość i choroby serca. Producenci żywności wyszli naprzeciw tym niekorzystnym skutkom wprowadzając alternatywne produkty o niskiej lub wolnej od tłuszczu zawartości. Pragnęli tym samym mieć wpływ na zmianę światowych nawyków żywieniowych.

Dzisiaj uznaje się, że cukier jest istotnym czynnikiem wpływającym na rosnącą liczbę chorób długotrwale wyniszczających takich jak cukrzyca. W niedawno przeprowadzonej sondzie odnośnie publicznego zdrowia określono, że liczba osób z cukrzycą może osiągnąć poziom 5 milionów do roku 2035, jeśli wskaźniki otyłości nadal będą rosnąć.

Ryzyko związane ze zdrowiem wtedy gdy jesteśmy miłośnikami słodkości nie ogranicza się jedynie do spożywania żywności, ale również do picia cukru w postaci napojów, napojów energetycznych, soków owocowych i napojów bezalkoholowych.

Nadmiar cukru w organizmie

Dyrektor do spraw żywienia w firmie Viridian Nutrition Ben Brown komentuje:
„Badania na dużą skalę napojów, w których jest bardzo dużo cukru wykazały silne powiązania z chorobami, których można oczekiwać jak na przykład choroby serca, otyłość oraz cukrzyca typu 2.

W większości przypadków wzrost ryzyka jest podobny do palenia tytoniu. Ale najbardziej interesujące, inne i czasami zaskakujące choroby są obecnie silnie związane z piciem cukru, takie jak zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne, choroby wątroby, depresja i demencja. Wygląda na to, że cukier rzeczywiście doprowadza do stanu gnicia ciała co w rezultacie prowadzi do rozpadu narządów i tkanek, a ostatecznie do zagrażających życiu chorób „.

Cukier jest nowym tytoniem.
Kontynuuje: „Cukier jest nowym tytoniem, o porównywalnych skutkach zdrowotnych i kontrowersjach wokół jego regulacji. Jest oczywiste zatem, że jest za dużo toksyczny, a zmniejszenie spożycia cukru stanowi ważny priorytet dla zdrowia dla większości ludzi. Problemem jest to, że nowoczesne, przetworzone produkty spożywcze są wręcz powleczone cukrem zarówno dosłownie jak i w przenośni, więc eliminacja cukru jest arcytrudnym zadaniem. Dlatego stworzony program dietetyczno-detoksykologiczny, który zwiększa świadomość problemu zapewniając narzędzia wsparcia i motywację społeczną może przyczynić się do zwiększenia świadomości ludzi o cukrze i tym samym zmienić ich życie.”

Odpowiedzią firmy Viridian Nutrition na przewlekłą pandemię związaną z cukrzycą jest stworzenie unikalnego 7-dniowego zestawu detoksykującego, który pomoże w odświeżeniu kubków smakowych i odrzuceniu cukru. Firma Viridian Nutrition opracowała coś więcej niż tylko naturalne suplementy diety na szybką poprawę zdrowia. Aby zachęcić konsumentów do detoksykacyjnej podróży, zaleca najpierw przyglądanie się etykietom żywności i napojów. Uczulono także na przyglądanie się etykietom wszystkich przetworów spożywczych, które również często zawierają ukryte cukry mogące sabotować zdrowe odżywianie.

Nadmiar cukru w organizmie u wielu osób przyczynił się do stworzenia programu dietetycznego „Uwolnij się od cukru w 7 dni” został bardzo skrupulatnie zaprojektowany w oparciu o średnie spożycie cukrów w wysokości 344,4 g na tydzień dla kobiet i 478,8 g dla mężczyzn. Nawet jego opakowanie celowo przypomina torbę cukru.

Nadmiar cukru w organizmie

7-dniowy program detoksykacji cukru zawiera:
przewodnik krok po kroku
7-dniowy plan posiłków stworzony przez szefa kuchni Olivera McCabe
suplement diety Kompleks chromu i cynamonu przeznaczony do spożycia w ciągu 7 dni w postaci 14 tabletek i który przyczynia się do utrzymania normalnego poziomu glukozy we krwi.

Dodatkowe bezpłatne zasoby:
– Dostęp do aplikacji mobilnej w języku angielskim przeprowadzającego Cię przez proces detoksu od cukru, która jest do pobrania ze sklepu App Store lub Google Play,
– Grupa wsparcia na Facebooku – wpisz w wyszukiwarce „Viridian 7 Day Sugar Detox Group”
– Strona dedykowana pod adresem www.viridian7daysugardetox.com

Wspomniany program Viridian 7 Day Sugar Detox pozwala użytkownikom na identyfikację osobistych preferencji, ustalenie daty rozpoczęcia kuracji i śledzenie jej postępów. Zawiera również szczegółowe przepisy na 7 dni, listę zakupów oraz lokalizator sklepów z ekologicznym asortymentem jednakże tylko w Wielkiej Brytanii.

Udział w programie Viridian 7 Day Sugar Detox może prowadzić do wielu pozytywnych skutków, które mogą obejmować utratę wagi, poprawę poziomu energii oraz co najważniejsze zmniejszenie poziomu cukru. Ponadto zmniejszenie pragnienia i poprawy ogólnego dobrego samopoczucia i witalności. Sam suplement jest produktem bezglutenowym i nadającym się do spożycia przez wegan. Nadmiar cukru w organizmie zawsze będzie źle postrzegany przez nasze ciało i narządy jako wróg numer jeden.

Główne fakty dotyczące cukru:
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby rafinowany cukier stanowił 5% całkowitego dziennego spożycia energii na osobę, czyli chodzi o około 6-7 łyżeczek cukru dla dorosłych lub 3-4 łyżeczki dla dzieci. Już 1957 roku dr William Coda Martin sklasyfikował cukier rafinowany jako truciznę, który jak twierdził jest pozbawiony jakichkolwiek witamin i potrzebnych minerałów. Wysokogatunkowe pokarmy mogą powodować zwiększenie stężenia cukru we krwi i zwiększenie stężenia insuliny, co w konsekwencji powoduje spadek poziomu cukru we krwi, mgłę mózgu, niską temperaturę, zmęczenie i zwiększony głód.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jedzą dużo cukru, ponieważ są to głównie „ukryte cukry” we wspólnej żywności takie jak chociażby płatki zbożowe, a także z większością przetworzonych produktów. Kawałek pizzy może zawierać prawie 1 łyżeczkę cukru, a tymczasem 100 g jagód ma równowartość ponad 3 łyżeczek.*

Nadmiar cukru w organizmie

Nadmiar cukru w organizmie i po czym stwierdzić, że spożywasz zbyt duże jego ilości?
– masz nieustanną chęć na spożycie słodyczy, która może utworzyć reakcję łańcuchową z uczuciem wzmożonego pragnienia co może tez być przyczynkiem do uzależnienia,
– coraz częściej chorujesz czego przyczynkiem może być właśnie zwiększone spożycie cukru, które to z kolei zdecydowanie osłabia układ odpornościowy upośledzając tym samym naturalną zdolność organizmu do zwalczania chociażby przeziębienia oraz wszelkich wirusów,
masz zbyt wysokie ciśnienie krwi,
– notorycznie odczuwasz brak energii co jest tak naprawdę jednym z ważniejszych symptomów na to iż spożywasz zbyt duże ilości cukru w swojej diecie,
– coraz bardziej ogarnia Cię znużenie oraz depresja zwiększająca Twój niepokój pogłębiając niekorzystny już stan emocjonalny i psychiczny. Tak naprawdę takie stany jak nadmierna nerwowość, poczucie winy czy żalu mogą być oznaką, że Twoja dieta wymaga regulacji, a ograniczenie w niej cukru wręcz stało się koniecznością.
– zbyt duża ilość spożywanego cukru może przyczynić się do zapalenia skóry. Wszelkie choroby skórne takie jak trądzik, suchość skóry czy też nadmierny łojotok zwykle są właśnie skutkiem nieodpowiedniej i zarazem bardziej bogatej diety w cukier. Zredukowanie go nie tylko poprawi szybko stan naszej skóry jak i ogólne samopoczucie całego organizmu. Widocznymi oznakami problemów zdrowotnych są również cienie pod oczami. Są one wynikiem zmęczenia nadnerczy ciągłą pracą.
– nadmiar cukru w organizmie przyczynia się do choroby zwanej cukrzycą typu II,
– masz problemy z nadwagą, ponieważ gdy już uzupełnisz swój dzienny limit kalorii jedząc przysłowiowe śniadanie, obiad i kolację uzupełniasz ją dodatkowymi przysmakami, które w rezultacie nie są spalane a tylko przekształcane i gromadzone jako tkanka tłuszczowa.
– zbyt często psują Ci się zęby, ponieważ cukier jest najlepszą pożywką dla bakterii próchniczych,
– masz ciągłe problemy z sercem oraz nerkami,
– masz osłabiony wzrok, którego przyczyną jest pogłębiająca się chociażby zaćma,
– masz problem gastryczny związany z nadkwasotą,
– przyczynia się do podniesienia u dzieci adrenaliny,
– znacząco przyśpiesza starzenie się ludzkiego organizmu,
– nadmiar cukru w organizmie pogłębia choroby raka piersi, jajników, jelit, prostaty i odbytu, a także hipoglikemię, chorobę wrzodową, astmę, artretyzm, drożdżycę. Przyśpiesza powstawanie kamieni żółciowych, zaostrza objawy stwardnienia rozsianego, hemoroidów, żylaków, osteoporozy, podwyższa cholesterol i ciśnienie krwi, zaburza absorpcję białka.

* temat częściowo zaczerpnięty i przetłumaczony z http://www.viridian-nutrition.com/blog/nutrition-news-and-views/consuming-too-much-sugar-is-as-harmful-as-tobacco-warns-leading-health-expert