Witamina C dla sportowców to tak naprawdę jedna z najważniejszych, z którą powinni być za pan brat, aby zachować zdrowie w czasie i po wielu bardzo wyczerpujących treningach i stoczonych pojedynkach siłowych. Nic też dziwnego, że większość sportowców nie wie, jak ważne jest spożycie witaminy C w organizmie. Niektórzy nawet na chwilę starają się uciec z biednych diet i suplementacji do często dziwnych i bardzo niekorzystnych dla ich zdrowia i rozwoju kariery nawyków żywieniowych. Jednakże wielu z najlepszych sportowców, którzy spożywają regularnie ekologiczne suplementy diety w tym witaminę C i utrzymują zdrowe wzorce jedzenia zwykle zajmują zaszczytne wysokie miejsca w rankingach swoich dyscyplin. Tak naprawdę wielu z nich tak samo zacięcie „trenuje” w kuchni jaki i w salach treningowych.

Jak cenna jest odpowiednia suplementacja – witamina C dla sportowców?
Oto pięć powodów, dla których powinieneś podawać dużą dawkę witaminy C w regularnym schemacie uzupełniania.
1. Witamina C jest antyutleniaczem. Chroni tym samym komórki mięśni przed uszkodzeniami wolnych rodników, a tym samym poprawia odzysk komórek oraz ich wzrost.
2. Witamina C (kwas askorbinowy) jest również zaangażowana w metabolizm aminokwasów, zwłaszcza w tworzenie kolagenu. Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej, tkanki łączącej kości i mięśni. To może nie wydawać się ważne, ale gdy podnoszą coraz większe ciężary, którym często towarzyszy coraz większy stres w olbrzymim tempie wzrasta również ryzyko obrażeń.
3. Witamina C pomaga w absorpcji żelaza. Żelazo jest konieczne, aby pomóc tlenowi powiązać się z hemoglobiną we krwi. Bez odpowiedniego transportu tlenu we krwi, mięśnie są okradzione z cennego tlenu i ich wydajność jest znacznie zmniejszona.
4. Kwas askorbinowy pomaga również w tworzeniu i uwalnianiu hormonów steroidowych, w tym testosteronu anabolicznego.
5. Witamina C jest chyba najbardziej rozpuszczalną w wodzie witaminą. Innymi słowy, rozprowadza się bardzo szybko w wodzie. Ponieważ komórka mięśniowa jest głównie wodą, im silniejszy i bardziej muskularny jest sportowiec tym bardziej rozproszona jest witamina C w jego organizmie, a niższe jest stężenie tej krytycznej substancji w tkankach ciała. Tak więc wymagania dotyczące witaminy C są znacznie większe dla sportowców.

Witamina C dla sportowców Holistic

Suplementacja witaminy C i ból mięśni.
Zazwyczaj jest tak, że rozpoczynając treningi nie bierzemy pod uwagę przyszłych skutków naszych działań odzwierciedlających się później na działaniu naszych mięśni i nszym fizycznym samopoczuciu. Zwykle wygląda to w następujący sposób.

Dzień 1
W pierwszym dniu podjęliśmy się ćwiczeń nóg. Zwykle jesteśmy bardzo podekscytowani i w naszych ćwiczeniach idziemy jak burza. Kamieniejemy jednak na myśl o bolesności naszych mięśni, które możemy napotkać zarówno podczas ćwiczeń jak i po wykonanych ćwiczeniach. Kończysz długie treningi i co …… i początkowo czujesz się świetnie. Idziesz spać sądząc, że Twoje ciało jest dobrze naoliwioną maszyną pracującą na wszystkich cylindrach.

Dzień 2
Otwierasz oczy, zsuwasz nogi na bok łóżka i wykonujesz pierwszy krok. Natychmiast nogi uginają się pod Tobą, a Twoja pierwszą myślą jest, że ktoś ukradł kość udową podczas snu. Ok, może to moja pierwsza myśl. Wstajesz, a twoje ścięgna i mięśnie są bolące i bolesne w dotyku. Można powiedzieć, że owe bóle są wspólnym zdarzeniem dla tych, którzy nadwyrężyli danego dnia nieprzygotowane do nadmiernego wysiłku swoje ciało. To czego doświadczają jest po prostu opóźnionym wystąpieniem bolesności mięśni.

Opóźnione wystąpienie bolesności mięśni.
Miękkie bóle często towarzyszą ćwiczeniu fizycznemu, ale opóźnione wystąpienie bolesności mięśni nie jest tak oczywiste podczas ćwiczeń. Zamiast tego objawy i bolesność są często doświadczane po treningu fizycznym. Bolesność z tym związana może trwać nawet kilka dni i zdecydowanie ograniczyć ogólne zdolności fizyczne dlatego też tak ważna jest suplementacja witaminy C. Witamina C dla sportowców to jeden z najważniejszych suplementów, które powinni uzupełniać.

Witamina C dla sportowców to przede wszystkim zmniejszenie obrzęku mięśni
Witamina C odgrywa ważną rolę w rozwoju mięśni. Witamina C jest można powiedzieć niezbędna do budowy kolagenu, najbardziej obfitego białka zbudowanego w naszych organach (Wolbach i Howe 1926). Kolagen to tkanka łączna, która pod względem strukturalnym podtrzymuje tkanki serca, naczynia krwionośne, a nawet tkankę mięśniową. Kolagen nie może być zbudowany bez witaminy C. Wydaje się, że witamina C jest zaangażowana na każdym etapie procesu budowlanego. Kolagen stanowiący od 1% do 2% tkanki mięśniowej i około 6% ścięgien sprawia, że witamina C jest ważnym czynnikiem wzrostu mięśni i w ich naprawie.

Skuteczna suplementacja witaminą C zarówno po jak i przed treningiem jest bez wątpienia wielce skuteczna bowiem pomaga w szybkim budowaniu silnych mięśni bez skutków ubocznych, czuli wspomnianych zakwasów mięśniowych uniemożliwiających regularne treningi.
Ważna rola witaminy C

Wielu ludzi uważa, że witamina C jest wymagana tylko w małych ilościach wystarczających chociażby do zapobiegania takiej chorobie jak szkorbut. Wspomniana choroba spowodowała, że witaminie C nadano nazwę ascorbate (askorbinian). Myślano także, że to jedyna funkcja witaminy C podawanej zawsze raczej w małych ilościach. Później okazało się, że tych walorów pro zdrowotnych jest znacznie więcej.

Wszakże ta choroba niedoboru witaminy C wytworzyła askorbinian chemiczny na witaminę C. Ascorbat dosłownie oznacza „przeciw szkorbutom”. Czy to jedyna jego funkcja, małe ilości witaminy C byłyby wystarczające dla większości ludzi na tej planecie. Ale jest znacznie więcej, co może zrobić.

Witamina C jest niezbędna w wielu istotnych procesach metabolicznych – z których dwa zostały podkreślone poniżej, a mianowicie synteza kolagenu i wchłanianie wapnia.

Synteza kolagenu
Witamina C dla sportowców jest niezbędna do syntezy i utrzymania kolagenu w organizmie, czyli najbardziej obfitego białka w ludzkim ciele. Kolagen zawiera od 25% do 35% całkowitej zawartości białka w organizmie. Jego silne i wydłużone włókna znajdują się w skórze, więzadłach, ścięgnach, chrząstkach, kościach, naczyniach krwionośnych, jelitach oraz krążkach międzykręgowych. Kolagen znajduje się także w rogówce i w tkance mięśniowej.

– witamina C pomaga chronić skórę poprzez wspomaganie produkcji i migracji fibroblastów, które z kolei wspomagają prawidłowe gojenie się ran,
– witamina chroni przed zmarszczkami skóry przedwczesnym starzeniem się,
– zwiększona absorpcja witaminy przez komórki mięśnia gładkiego naczyń zwiększa syntezę i dojrzewanie kolagenu typu I. Kolagen typu I stanowi około 90% całkowitej zawartości kolagenu w organizmie,
– wysokie stężenia witaminy C stymulują syntezę kolagenu typu IV, która ma istotne właściwości filtracyjne w nerkach, tworzy swoistą barierę krew-mózg i tętnica,

Witamina C promuje wchłanianie wapnia do tkanki kostnej

Witamina C sprzyja asymilacji wapnia w kościach, chroni przed ługowaniem wapnia z kości, a także zwalcza stres oksydacyjny, który działa przeciwko tej asymilacji. Ponadto witamina C:
– stymuluje powstawanie komórek, które zawierają wapń do tkanki kostnej (osteoblastów),
– hamuje rozwój komórek, które rozpuszczają wapń z tkankach kostnych (osteoklasty),
– witamina jako silny przeciwutleniacz stymuluje stres oksydacyjny w tkankach kostnych,
– kolagenowa sieć, która wymagana jest do utworzenia gęstej matrycy zapewniającej optymalną wytrzymałość kości wymaga także pomocy ze strony witaminy C,
– jest niezbędna do wielu funkcji w ciele.

http://blog.livonlabs.com/5-reasons-athletes-should-take-vitamin-c/
http://blog.livonlabs.com/important-role-of-vitamin-c/#more-999