Sosna kosodrzewina Kostelnicek to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana sosny niskopiennej. Bardzo ciekawa i jeszcze większa miniatura niż na przykład 'Kleiner Prinze’, ponieważ jej roczny przyrost to zaledwie 2-3 centymetry. Odmiana została nazwana na cześć jednego z jej czeskich wynalazców. Panowie Miroslav Kostelniček i J. Mottl wynaleźli ją jako czarcią miotłę na innej pinus mugo (uncinata) w 1987 roku.

Pinus mugo Kostelnicek z daleka wygląda jak świecąca zielona kula, której powierzchnie pokrywają nakładające się na siebie małe rozetki. Owe rozetki ułożone są z promieniście ułożonych wokół pędów ciemno zielonych igieł. Na końcach pędów widoczne są także czerwone pąki wierzchołkowe, które ładnie kontrastują z kolorem błyszczących igieł. Igły długie na 1,5 centymetra są drobne, krótkie i gęsto rosnące. To drzewko ozdobne jest jeszcze bardziej niezwykłe kiedy jest zaszczepione na pniu. Po 20 latach osiąga niecałe 0,5 metra średnicy.

Podobnie jak wiele jej podobnych z tego gatunku jest całkowicie odporna zarówno na susze jak i mroźne zimy. Wymaga stanowiska słonecznego. Najlepiej rośnie na glebach lekkich i przepuszczalnych. Doskonale nadaje się ze względu na swoje rozmiary do pojemników na taras lub balkon. Jednym z pomysłów na zastosowanie tejże odmiany drzewka ozdobnego jest utworzony z wielu drzewek szpaler przy ogrodowej ścieżce.

Sosna kosodrzewina Kostelnicek posiada inne nazwy: Pinus mugo (uncinata) Kostelniček, Pinus rotundata Kostelnicek/Kostelniček, sosna hakowata Kostelnicek/Kostelniček, sosna kosodrzewina Kostelnicek/Kostelniček, sosna błotna Kostelnicek/Kostelniček. Ten udany miniaturowy karzeł iglasty, znajduje szerokie zastosowanie na skalniakach, wrzosowiskach, ogrodach dachowych, atrium, ogrodach prywatnych.

Warto tę odmianą zaprezentować  w swoim ogrodzie zaszczepioną na wysokim pniu i najlepiej na tle ciemnej zieleni to jest innego iglaka o ciemnym umaszczeniu igieł. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku może być chociażby świerk pospolity Inversa niezwykle gustowna płacząca odmiana iglaka. Obok zaś można by zaprezentować innego ciemno zielonego iglaka jakim jest świerk serbski Wodan. Szczerze polecam tę odmianę.

Sosna kosodrzewina Kostelnicek (łac. Pinus mugo subsp. uncinata Kostelniček )

Sosna kosodrzewina Kostelnicek

 

Sosna kosodrzewina Kostelnicek