Jodła balsamiczna Renswoude została znaleziona jako czarcia miotła na innej odmianie jodły balsamicznej Nana w 1995 roku w Holandii przez G. G. Brenk’a. Jej nazwa pochodzi od nawy ogrodu, w którym została odnaleziona. Ów znalazca wykopał całą roślinę i przekazał ja pani Piet Vergeldt z miejscowości Lottum gdzie rośnie do dziś. Od tego tez czasu znalazca rozpoczął rozpropagowanie odmiany, a pierwsze rośliny trafiły do sprzedaży w 1997 roku.

Niesamowity karzeł, którego roczny przyrost to zaledwie 2-3 centymetry. Indywidualną cechą są rosnące (opadające) w dół płaskie, wiotkie w szmaragdowym kolorze igły. Z jednej strony są właśnie szmaragdowe zaś z drugiej mleczno-białe. Igły nowych (wykrzywiających się do góry) pędów początkowo wyglądają jak śnieżno zielone kule ukazując bardziej mleczną stronę igły. Po całkowitym rozwinięciu i opadnięciu pojawia się zielonkawy kolor drugiej strony igły. Tak więc im dalej od czubka gałęzi tym kierunek igły był pod coraz większym kątem. Abies balsamea Renswoude początkowo posiada płaski i lekko wklęsły kształt przypominający gniazdo jednakże z upływem czasu wypiętrza się prezentując pokrój kulisty. Dorosłe egzemplarze zwykle osiągają od 70 do 90 cm wysokości przy około 120 cm średnicy. Roślinę można śmiało sadzić w ogrodach, z których korzystają dzieci gdyż nie zachodzi wówczas ryzyko pokłucia. Iglak jest rośliną mrozoodporną w polskim klimacie. Jednakże trzeba nadmienić, że źle znosi duże wahania wiosennych temperatur.

Takie drzewa ozdobne jak jodła balsamiczna Renswoude to świetny wybór do zastosowania jej w ogrodzie skalnym lub małym ogrodzie domowym, ponieważ prawdopodobnie nigdy nie przerośnie danej jej przestrzeni. Odmiany Abies balsamea są znane ze swoich niechęci do upału i suszy, dlatego zaleca się, aby miejsce to było w dobrze odsączonej, wilgotnej ziemi, chronionej przed gorącym południowym słońcem. Preferuje gleby wilgotne, ciężkie o kwaśnym odczynie. Wybitnie też prezentuje się w donicy na balkonie lub tarasie. Jodła jest odmianą, której posiadaniem powinien się szczycić każdy szanujący się kolekcjoner drzew ozdobnych. Idealnie współgra kolorystycznie z żółtymi odmianami drzew ozdobnych jak na przykład jodła hiszpańska Aurea.

Jodła balsamiczna Renswoude (łac. Abies balsamea Renswoude)

Jodła balsamiczna Renswoude

Jodła balsamiczna Renswoude

Jodła balsamiczna Renswoude

Jodła balsamiczna Renswoude

Abies balsamea Renswoude

Abies balsamea Renswoude

Abies balsamea Renswoude