Zakwaszenie organizmu jest przyczyną wielu dolegliwości i chorób. Równowaga kwasowo-zasadowa to prosta droga ku zdrowiu. Czysta woda w temperaturze pokojowej ma pH równe 7, czyli ma odczyn obojętny. Jeśli pH wynosi poniżej 7 mówimy o odczynie kwasowym, pH powyżej 7 to odczyn zasadowy. Naturalne pH krwi wynosi 7,35-7,45 i jest lekko zasadowe. Taki prawidłowy odczyn gwarantuje zdrowie. W takim zasadowym środowisku procesy fizyczne i chemiczne w organizmie są prawidłowe. Warto wspomnieć, że odpady kwasowe takie jak cholesterol, kwas octowy, kwas moczowy są naturalnym wynikiem metabolizmu. Z niewielkimi ilościami kwasu organizm radzi sobie sam. W jaki sposób ? Organizm pobiera wapń, sód, potas i magnez z tkanek. Jeśli natomiast równowaga jest zachwiana minerały z naszego organizmu nie wystarczą. Nadmiar kwasu magazynowany jest w pierwszej kolejności w tkance łącznej, następnie w stawach a długotrwały proces zakwaszenia prowadzi do gromadzenia kwasów w mięśniach. Objawami zakwaszenia organizmu są:
– zmęczenie, brak energii,
– wahania nastroju,
– obniżona koncentracja,
– bóle mięśni, kości, kręgosłupa,
– kamienie w pęcherzu moczowym,
– osteoporoza,
– częste infekcje bakteryjne i wirusowe, przeziębienie, grypa,
– wahania wagi, wzdęcia,
– wysuszona skóra, zmiany skórne, trądzik,
– osłabione włosy, wypadanie włosów,
– osłabione paznokcie,
– próchnica, paradontoza,
– podkrążone oczy,
– kwaśny smak w ustach,
– nalot na języku,
– bóle głowy, zawroty głowy, migrena,
– zaburzenia snu,
– depresja.

Zakwaszony organizm traci zdolność do regeneracji uszkodzonych komórek, składniki odżywcze i minerały są słabiej wchłaniane co po latach zaniedbań prowadzi do wielu chorób, takich jak: nowotwory, osteoporoza, miażdżyca, cukrzyca, grzybica, alergie, nadciśnienie, nadwaga, zmiany zwyrodnieniowe stawów, choroba wrzodowa, astma, rwa kulszowa, dna moczanowa, Alzcheimer i Parkinson, choroby psychiczne.

Jentschura skuteczne usuwanie złogów

Jeśli pH krwi spada poniżej 7,35 to mamy do czynienia z KWASICĄ organizmu. Kwasica może być następstwem chorób, takich jak: cukrzyca (kwasica ketonowa), niewydolność nerek, choroby przewodu pokarmowego, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby płuc. Kwasica stanowi zagrożenie dla życia i wymaga hospitalizacji. Jeśli pH wrasta powyżej 7,45 chorujemy na ZASADOWICĘ. Rozróżniamy zasadowicę oddechową i zasadowicę metaboliczną. Do zasadowicy oddechowej dochodzi w wyniku hiperwentylacji (przebywanie na znacznych wysokościach nad poziomem morza), u dzieci może do niej dojść w wyniku zatrucia salicylanami. Zasadowica metaboliczna może być wynikiem długotrwałych wymiotów i biegunek, ale również przy długotrwałym stosowaniu leków alkalizujących (np. w chorobie wrzodowej) i niektórych chorobach hormonalnych. Kluczem to prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.

„ Każda choroba ma swoją przyczynę, której nie zlikwiduje żadne lekarstwo.”

                                                                                                                                                                                                                                             Hipokrates

Nieodpowiednia dieta, brak ruchu, ale również stres prowadzą do zakwaszenia organizmu. Lekarstwem może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Dieta zasadowa, unikanie stresu oraz aktywność fizyczna to klucz do odkwaszenia organizmu.

ZAKWASZENIE ORGANIZMU – PRZYCZYNY?

1. PRODUKTY SPOŻYWCZE
Zakwaszenie organizmu jest najczęściej skutkiem nieprawidłowego odżywiania się. Prawidłowa równowaga w diecie powinna wyglądać następująco: 70-80% produktów zasadowych i nie więcej niż 20-30% produktów kwasowych. Dodatkowo połowa produktów zasadowych powinna być spożywana na surowo. To czy produkt jest zasadowy czy kwasowy określa się po całkowitym stawieniu. Dla przykładu cytryna mimo kwaśnego smaku ma odczyn zasadowy. Poniżej lista produktów z uwzględnieniem odczynu.

Produkty wysoko-kwasotwórcze (pH 5,9-5):
mięso i wędliny (szczególnie wieprzowina), cukier i produkty zawierające cukier, sztuczne słodziki, biała mąka i produkty z mąki, sól, kakao i czekolada, biały ryż, ser żółty, czarna herbata i kawa.

Produkty średnio-kwasotwórcze (pH 6,9-6):
ryby, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, płatki zbożowe, orzechy ziemne, piwo.

Produkty słabo kwasotwórcze (pH do 7):
makaron sojowy, kasza gryczana, produkty orkiszowe, otręby, twaróg, orzechy laskowe i orzechy nerkowca, fruktoza.

Produkty neutralne (pH 7):
świeże masło, śmietana, jogurty naturalne, oleje.

Produkty średnio zasadotwórcze (pH 7-8):
jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, czereśnie, maliny, truskawki, pomarańcze, cytryny, brzoskwinie, mandarynki, winogrona, dojrzałe banany, awokado, marchew, brokuły, buraki, seler, por, ziemniaki, kapusta, kalafior, cebula, pomidory, szczaw, gotowany szpinak, kiełki pszenicy i orkiszu, migdały, oliwa z oliwek, zielona herbata.

Produkty wysoko zasadotwórcze (pH 8,1-9):
ananas, kiwi, arbuz, świeże soki owocowe i warzywne, ogórki, surowy szpinak, dynia, cukinia, bakłażan, sałaty, botwinka, czarna rzodkiew, grzyby (prawdziwki, kurki), suszone: daktyle, figi, rodzynki.

2. STRES I BRAK RUCHU
Zakwaszenie organizmu to też ciągły stres, który działa na nas negatywnie. Wszyscy odczuwamy skutki stresu, w dzisiejszych czasach trudno go uniknąć. Napięcie, niepokój, lęk wszystko to sprawia, że organizm wytwarza kwaśne produkty metabolizmu. Pod wpływem stresu w naszym organizmie zachodzą następujące procesy: przyspieszony oddech, nadnercza produkują i uwalniają do krwi hormony stresu, między innymi adrenalinę, w mięśniach następuje zwiększone napięcie i przepływ krwi, zwiększa się ciśnienie krwi, przyspiesza akcja serca, zwężają się naczynia krwionośne, przy długotrwałym stresie są one chronicznie zwężone, co prowadzi do niedotlenienia wszystkich organów wewnętrznych. Te wszystkie niekorzystne zmiany powodują, że organizm nie jest w stanie usunąć nadmiaru odpadów powstałych na skutek przemian metabolicznych co w konsekwencji prowadzi do zakwaszenia. Stres jest oczywiście potrzebny, chroni nas w sytuacjach zagrożenia, niestety w dzisiejszych czasach świat dostarcza nam zbyt wiele czynników stresogennych. Możemy, a nawet musimy walczyć ze stresem. Warto znaleźć czas na relaks, odnaleźć pasję, coś co sprawia nam przyjemność, co pozwala oderwać się od rzeczywistości. Pozytywnie na naszą psychikę wpływają zwierzęta, ich obecność w domu wpływa na nas uspokajająco. Również aktywność sportowa, zwłaszcza na świeżym powietrzu rozładowuje stres. Nadwaga i brak ruchu zakwaszają organizm. Warto jednak pamiętać, że nadmierny wysiłek, zbyt intensywne treningi również prowadzą do zwiększenia kwasowości organizmu. Nie unikajmy jednak ruchu i zachowajmy zdrowy umiar.

zakwaszenie organizmu - Jentschura suplementy