Jodła Veitcha Rumburk jest niezwykle charakterystycznym drzewem ozdobnym wśród miniaturowych jodeł. Odmiana została odnaleziona w 1972 roku jako czarcia miotła przez pana Ladislava Fritsche w pobliżu miejscowości Rumburk w Czechach. Czescy kolekcjonerzy wiodą prym w Europie w zdobywaniu nowych odmian i chwała im za to. Każdy właściciel ogrodu powinien stać się jednocześnie właścicielem tej niezwykłej miniatury drzewka ozdobnego. Jodła Veitcha ma swoje początki w środkowej Japonii gdzie tworzy gęste i niezbyt wysokie lasy.

Miniaturowa odmiana jodły Veitch’a posiada mianowicie igły umiarkowanie długie, bardzo gęsto upakowane z charakterystycznym kolorze srebrno-niebieskim. To właśnie igły a dokładniej rzecz ujmując ich grubość oraz charakterystyczny odcień zielonego koloru są widocznymi gołym okiem cechami. W ciągu 10 lat osiąg wysokość około 30 cm oraz szerokość 75 cm. Młode przyrosty tworzą coś na kształt miotły. Kilka tygodni później rozkładają się promieniście wokół łodygi. Iglak ten przybiera początkowo formę kulistą jednakże z czasem przybiera bardziej formę nieregularną i spłaszczoną. Roczny przyrost abies veitchii Rumburk wynosi ok. 3-4 cm. Piękna miniatura drzewa ozdobnego. Doskonale sprawdza się w klimacie umiarkowanym. Całkowicie odporna na wszelkiego rodzaju anomalie pogodowe. Całkowicie mrozoodporna do -25 ° C. Lubi stanowisko słoneczne oraz nieznacznie zacienione. Jedynym zagrożeniem w prawidłowym jej rozkwicie są wiosenne przymrozki. Jodła Veitcha Rumburk ze względu na zbyt wczesne rozpoczęcie wegetacji jest narażona na uszkodzenie przez mróz. Wówczas to powino się ją okryć agrowłókniną lub nawet kartonem tekturowym.

Jodła Veitcha Rumburk jest bardzo tolerancyjna również jeśli chodzi o glebę. Jednakże najlepiej rozwija się w dobrze przepuszczalnych glebach o lekko kwaśnym Ph, ale o dobrej retencji wody w celu uniknięcia sytuacji całkowicie suchej gleby. Drzewko ozdobne do każdego ogrodu. Bezwzględnie warto ją w jakiś sposób wyeksponować w naszym ogrodzie. Także ze względu na niewielkie rozmiary odmianę tę warto wyeksponować w donicy stojącej na balkonie lub tarasie. Myślę, że również w roli drzewka bonsai sprawdziło by się wyśmienicie. Doskonale prezentowałaby się na tle sosny kosodrzewiny Varelli również charakterystycznej ze względu na liście odmianie. Niesamowita kompozycja.

Jodła Veitcha Rumburk (łac. Abies veitchii Rumburk)

Abies veitchii Rumburk

Abies veitchii Rumburk

Jodła Veitcha Rumburk

Jodła Veitcha Rumburk

Jodła Veitcha Rumburk

Jodła Veitcha Rumburk

Jodła Veitcha Rumburk