Ekologiczne pranie i sprzątanie oraz ochrona środowiska to nie puste słowa. Dbałość o naszą planetę powinna leżeć każdemu  na sercu. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczone powietrze, emisja dwutlenku węgla, wycinka lasów wszystko to stanowi zagrożenie dla ziemi. Zanieczyszczenie środowiska wpływa destrukcyjnie na nasze zdrowie. Alergie, uczulenia, choroby skóry, choroby układu oddechowego, układu krążenia, to tylko niektóre schorzenia. W każdym gospodarstwie domowych pranie, sprzątanie to norma. Wszyscy korzystamy z pięknie pachnących środków piorących, czyszczących, myjących.

Bardzo często, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta i dzieci, tradycyjne proszki i płyny do prania są przyczyną alergii, uczulają skórę. Alergia kontaktowa objawia się suchością i szorstkością skóry, wrażliwością naskórka, wysypką. Rozwój cywilizacji to nowe odkrycia, ale nie zawsze wychodzi nam to na zdrowie. Zalewa nas chemia i nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie nasze i zdrowie naszej planety. Warto zacząć od własnego podwórka. Ekologiczne środki do prania i sprzątania to idealne rozwiązanie przyjazne dla naszej skóry, delikatne dla tkanin, cudowne dla środowiska i bardzo korzystne dla naszego portfela. Ekologiczne pranie i sprzątanie jest zdrowe i tanie!

Ekologiczne pranie i sprzątanie

ORZECHY PIORĄCE (Sapindus mukorossi co znaczy orzechowiec myjący lub mydłowiec) pochodzą z Indii lub Nepalu. Rosną na wysokich, kilkunastometrowych drzewach, które owocują co roku, często są to drzewa owocujące od 90 lat. Orzechy zawierają w swoim składzie saponiny, naturalne związki chemiczne o właściwościach myjących, oczyszczających, odtłuszczających. Saponina ulega całkowitej biodegradacji, a ponadto ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, chroni drzewo przed szkodnikami. Orzechy indyjskie to idealny, naturalny, przyjazny dla skóry i środowiska środek do:

 • prania w pralkach,
 • prania ręcznego,
 • mycia ciała, włosów, rąk,
 • zmywania w zmywarkach,
 • czyszczenia wszelkich powierzchni, podłóg,
 • kąpania zwierząt,
 • czyszczenia srebra i złota,
 • mycia samochodu,
 • walki ze szkodnikami roślin.

Do prania wykorzystuje się łupiny orzecha (zawierają 13-15% saponin). Do prania stosuje się 3-6 łupin orzecha, które umieszcza się w woreczku. Możemy prać zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach, nawet do 90 stopni. Przy praniu w niższej temperaturze, 60 stopni, orzechy możemy wykorzystać kilka razy. Orzechy piorące są dostępne w opakowaniach 0,5kg lub 1kg. Mniejsza ilość wystarcza na 70 prań, kilogram to już 140 prań. Za kilogram orzechów zapłacimy około 30-40 zł, jeśli pierzemy 2-3 razy w tygodniu (temperatura 60 stopni) paczka starcza na około rok. Kilogram zwykłego proszku kosztuje około 12 zł, przy zużyciu na pranie 100 gram wystarczy na 10 prań, co daje w efekcie zużycie na miesiąc. Dodatkowo przy praniu tradycyjnym dodajemy płyn do płukania co generuje dodatkowe koszty i są to kolejne detergenty niezbyt przyjazne dla naszej skóry, tkanin i naszej planety. Pranie z użyciem orzechów jest bardzo ekonomiczne, ekologiczne        i zdrowe. Orzechy mają dodatkowo właściwości zmiękczające i nie ma potrzeby stosowania płynów do płukania. Jeśli zależy nam na zapachu prania można dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Jeśli chodzi o pranie białych rzeczy, warto do prania dodać sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy, co zapobiegnie szarzeniu tkanin. Orzechy to idealny środek do prania ręcznego. 3-5 łupin wrzucamy do gorącej wody i pierzemy. Pranie z użyciem orzechów nie jest natomiast wskazane w przypadku polarów (polar absorbuje olejek roślinny zawarty w orzechach) i pieluch tetrowych (zmniejsza ich wchłanialność).

ekologiczne pranie

Orzechy indyjskie możemy stosować nie tylko do prania, ale również możemy myć włosy, całe ciało, ręce. To idealne rozwiązanie dla alergików, dla osób z łuszczycą, wrażliwą i wysuszoną skórą. Mycie włosów w wywarze z orzechów pomoże nam pozbyć się łupieżu. Orzechy idealnie zastąpią tradycyjne, chemiczne detergenty do zmywania w zmywarkach. Warto tu zaznaczyć, że to skuteczna i ekologiczna metoda i dodatkowym plusem są obniżone koszty. To się po prostu opłaca. Wywarem z orzechów wyczyścimy srebro i złoto. 2-3 łupiny kruszymy i namaczamy przez godzinę w 1/2 szklanki wody, można dodać sok z cytryny. Wywarem wyczyścimy każdą powierzchnię do czyszczenia. Wystarczy 5 skorupek i szklanka wody. Gotujemy 10 minut po ostudzeniu miażdżymy łupiny, używamy jako środek czyszczący, myjący. Możemy również łupiny orzechów zostawić do namoczenia na całą noc. Miksujemy całość i ekologiczny płyn do czyszczenia i mycia jest gotowy. Orzechy , wywar z nich jest zdrowy dla zwierząt, dlatego warto go stosować do kąpania naszych domowych pupili.

Płyn z orzechów to bardzo skuteczny i naturalny sposób do walki z mszycami i innymi szkodnikami. Wystarczy spryskać rośliny. To tani i przyjazny dla środowiska środek.

Zużytym płynem po praniu ręcznym, czyszczeniu możemy z powodzeniem podlewać rośliny w ogórku. I znów ekonomicznie i ekologicznie.

KULE PIORĄCE EKOMAMA to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych proszków i płynów do prania. To idealne rozwiązanie dla alergików i małych dzieci. Kule piorące usuwają brud, nie niszczą tkanin i są hipoalergiczne. W skład zestawu wchodzą dwie kule i dwa dodatkowe zapasy. Kula piorąca zawiera w swoim składzie między innymi: środki niejonowe powierzchniowo czynne, metakrzemian sodowy, węglan wapnia, węglan sodu. Kule piorące powstają w procesie wypalania minerałów. Kontakt z wodą w wysokiej temperaturze powoduje odłączanie minerałów i jonów o ładunku ujemnym, co prowadzi do usuwania brudu z tkanin. Kule są pozbawione barwników, chloru, wybielaczy, aromatów. Są bezzapachowe, mają działanie antybakteryjne. Wkłady z kul są w pełni biodegradowalne. Pranie z użyciem kul jest bardzo wydajne i opłacalne. Jedna kula, przy praniu w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni, wystarczy na około 400 prań.

CZARNE MYDŁO W PAŚCIE BIOVIE to środek w 100% naturalny, powstały na bazie oleju lnianego.  Czarne mydło zawiera: 30% mydła, wodę, węglan potasu, wodorotlenek potasu, glicerynę, olej lniany. Mydło Biovie odplamia i czyści. Możemy je stosować w kuchni do czyszczenia wszystkich powierzchni, wystarczy odrobinę mydła nałożyć na gąbkę, przetrzeć brudna powierzchnię i spłukać gorącą wodą. Można również mydło rozcieńczyć w wodzie. Do mycia podłóg, glazury, wystarczy rozcieńczyć 1-2 łyżki mydła w 5 litrach wody. Myjemy podłogę bez konieczności spłukiwania.

To doskonały środek do usuwania silnych zabrudzeń z ubrań (kołnierze, mankiety, plamy na tkaninach). Wystarczy nałożyć odrobinę mydła, potrzeć i włożyć zabrudzoną rzecz do prania. Warto wykonać próbę na kawałku tkaniny. Do wyboru mamy skoncentrowane mydło czarne w paście Biovie lub CZARNE MYDŁO W PŁYNIE BIOVIE.

Biovie przeznacza 1% swoich obrotów na ochronę środowiska. Kupując produkty marki Biovie wspieramy LPO (Ligue pour la Protection des Oiseaux- Liga Ochrony Ptaków).

Motto firmy brzmi: „ Nie będziemy zmieniać świata, ale staramy się zmieniać niektóre praktyki”.

Jeśli nie mamy przekonania do naturalnych środków takich jak orzechy piorące, mamy do wyboru gotowe produkty pozbawione chemii. Ekologiczne płyny i koncentraty do prania są w 100% przyjazne dla skóry , dla tkanin i dla środowiska. Nie zawierają sztucznych dodatków, barwników, zapachów, konserwantów. To produkty hipoalergiczne, bardzo wydajne.

Środki piorące ekologiczne składają się z 5-15% niejonowych środków powierzchniowo czynnych, anionowych środków powierzchniowo czynnych, oraz związków nadających zapach: geraniol, limonen, citronellol. Warto sięgnąć po ekologiczne produkty do prania takich firm jak: Biovie, Clean Attitude.

Ekologiczne płyny do płukania i zmiękczania tkanin zawierają w swoim składzie tylko roślinne akstrakty z soi i naturalne olejki eteryczne. Są przyjazne dla środowiska, całkowicie biodegradowalne, nie zawierają sztucznych zapachów, barwników, substancji pochodzenia petrochemicznego. Ubrania są miękkie, puszyste, przyjazne dla skóry. Płyny do płukania ekologiczne są bardzo wydajne.

Ekologiczne sprzątanie

EKOLOGICZNA WALKA Z PLAMAMI

Ekologiczne wybielanie tkanin i usuwanie uciążliwych plam jest możliwe i bardzo skuteczne. Z pomocą przyjdzie nam WYBIELACZ TLENOWY EKOMAMA. Produkt zawiera >30% związków wybielających na bazie tlenu. Wybielacz składa się z nadwęglanu sodu, który podczas prania uwalnia tlen. Ważne by prać w temperaturze minimum 50°C, można również pranie moczyć całą noc i wówczas wystarczy prać w 30°C. Produkt jest pozbawiony chemicznych wybielaczy, chloru, nadboranu, petrochemicznych aktywatorów wybielających, wybielaczy optycznych, środków zapachowych, jednym słowem zero chemii. Zażółcone obrusy, firanki, szarawe koszule, plamy po kawie, krwi, czerwonym winie, owocach to już przeszłość, jeśli użyjemy wybielacza tlenowego ekomama. Wybielacz jest wskazany do tkanin białych i kolorowych. Warto stosować wybielacz piorąc białe tkaniny z użyciem orzechów piorących lub kul piorących, unikniemy wówczas efektu szarzenia.

Jeśli męczy nas uporczywa plama na dywanie, tapczanie usunie ją spray do usuwania plam Etamine du Lys. Środek zawiera 15-30% etanolu (alkohol roślinny), 5-15% surfaktantów niejonowych, oraz mniej niż 5% surfaktantów anionowych (na bazie palmy).

Jeśli chcemy żyć w zgodzie z naturą, dbamy o własne zdrowie i lubimy czystość warto sięgnąć po SODĘ OCZYSZCZONĄ EKOMAMA. Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu. To idealny, naturalny środek wybielający, zaleca się dodawać sodę do prania białych tkanin, soda usunie również uporczywe plamy. To idealny środek do czyszczenia wielu powierzchni w naszym gospodarstwie domowym. Soda oczyszczona znajdzie zastosowanie jako:

 • wybielacz do prania,
 • środek do usuwania plam (zmieszać sodę z wodą, umieścić na plamie, potrzeć, zostawić na chwilę i uprać),
 • środek do mycia kuchenki mikrofalowej, lodówki (wystarczy nanieść na gąbkę, a następnie spłukać wodą),
 • środek do czyszczenia fug przy kafelkach,
 • usuwa zapachy z lodówki (wystarczy umieścić miseczkę z sodą w lodówce), kosza na śmieci, idealnie odświeża buty (wsypujemy do środka buta, pozostawiamy na jakiś czas i usuwamy),
 • udrażnia rury (sodę mieszamy z octem i wlewamy do kanalizacji),
 • czyści kuchenkę, piecyk, wannę, zlew, przypalony garnek,
 • uratuje przypalone żelazko (ciepłe, wyłączone żelazko czyścimy gąbką z mieszanką sody i octu),
 • usuwa osad z kubków po herbacie i kawie.

KWASEK CYTRYNOWY to naturalny EKO-odkamieniacz. Woda płynąca w kranach jest twarda i powoduje osadzanie kamienia. Łatwo, naturalnie i zdrowo usuniemy go stosując kwasek cytrynowy. Kamień z czajnika zlikwidujemy wsypując łyżeczkę kwasku, nalewamy wodę i gotujemy. Odstawiamy na jakiś czas i wylewamy wodę. Podobnie postępujemy z expresem do kawy, pralką, zmywarką. Wsypujemy kwasek (2-3 łyżki) i uruchamiamy urządzenie na tryb pracy. Eko-odkamieniacz udrożni rury kanalizacyjne i toaletę. Wystarczy zmieszać kwasek cytrynowy z ciepłym octem i wlać do odpływu.

Dlaczego ekologiczne pranie i sprzątanie powinno być swoistą normą postępowania? Po pierwsze dbamy o nasze środowisko naturalne. Po drugie dbamy o nasze zdrowie, o naszą skórę, ograniczamy kontakt z chemicznymi detergentami. Po trzecie pranie i sprzątanie ekologiczne po prostu się opłaca, jest tanie i bardzo korzystne dla naszego domowego budżetu. Jednym słowem zdrowo, tanio i ekologicznie. Życie w zgodzie z naturą to nie tylko moda, ale nasz obowiązek. Warto zacząć od własnego podwórka i stosować w domu naturalne środki czyszczące, piorące. Używając środków chemicznych działamy bezpośrednio na naszą skórę, ale również na nasze płuca, wdychamy chemiczne opary przy sprzątaniu i nawet o tym nie myślimy. Oczyszczalnie ścieków oczywiście istnieją, ale detergenty, chemiczne odpady i tak wędrują w minimalnych ilościach, ale jednak, do naszych rzek, mórz. Chemiczne środki do prania, pięknie pachnące płyny do płukania to chemia. Alergie, astma, choroby dróg oddechowych nie biorą się z powietrza. Chemia nas uczula. Naturalne, ekologiczne czyszczenie i pranie jest przyjazne dla nas i dla naszej planety. Warto ponownie podkreślić, że środki ekologiczne są produkowane z naturalnych produktów, ulegają całkowitej biodegradacji, są po prostu EKO.

etamine du lys spray do usuwania plam