Jodła jednobarwna Masonic Broom to tak naprawdę karłowa odmiana jodły posiadająca niezwykle atrakcyjny wygląd ze względu na kolor igieł. To drzewo ozdobne tworzy niezwykle mocno zagęszczoną poduszkę o delikatnej fakturze, którą nadają bez wątpienia same igły. Ta niesamowita skąd inąd odmiana została wynaleziona przez Edie’go Rezka na innej jodle dwubarwnej zwanej potocznie Compacta. Miało to miejsce w 1978 roku i jak sama nazwa wskazuje została znaleziona w Masonic Home in Pennsylvania by Joel W. Spingarn of Baldwin. Kilka lat później jej znalazca zaczął ją rozmnażać nie tylko w swojej szkółce i oczywiście wprowadził ją do handlu.

Masońska miotła jest niezwykle rzadko spotykaną w naszych ogrodach odmianą jodły kalifornijskiej, której roczny przyrost kształtuje się na zaledwie 3-4 centymetry. Po 10 latach potrafi osiągnąć 0,3 metra wysokości oraz 0,5 metra średnicy. Jej szaroniebieskie-igły z subtelnym odcieniem złota na krawędziach wyrastając pod niewielkim kątem z pnia tworzą wokół niego swoiste iglaste miotły. Długość igieł równa jest zwykle długości rocznego przyrostu dzięki czemu sprawia wrażenie niezwykle zwartego iglaka. Z kolei 2 milimetrowa szerokość igieł  oraz 1 milimetrowa grubość dają wrażenie ich masywności i trwałości. Niezwykle zjawiskowe drzewko ozdobne doskonale tym samym nadające się do stworzenia efektownych kompozycji pod względem koloru jak i kształtu. W idealnych warunkach dożywa około 60 lat lub więcej. Niezwykle prezentuje się zarówno latem jak i zima podczas której wyeksponowane są dobitnie dwa kolory srebrny i niebieski, które zjawiskowo odznaczają się na bieluśkim śniegu.

Jodła jednobarwna Masonic Broom jest bardzo tolerancyjna jak na jodłę w stosunku do zanieczyszczeń powietrza. Iglak ten nie lubi stojącej wody co oznacza, że powinna być sadzona w przepuszczalnej glebie. Jednak powinno się rozważyć zastosowanie ściółki w strefie korzeniowej zarówno latem i zimą w celu zachowania wilgotności gleby i jej ochrony w eksponowanych miejscach lub strefach chłodniejszych. Preferuje stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania glebowe i wilgotnościowe. Doskonała odmiana dla początkujących ogrodników. Z racji swoich niewielkich rozmiarów jest doskonałym pomysłem na zasadzenie jej w tarasowej donicy, bądź też do miniaturowych ogródków jak i skalników. Polecana jako sąsiedztwo dla świerka serbskiego Schneverdingen.

 

Jodła jednobarwna Masonic Broom (łac. Abies concolor Masonic Broom)

Jodła jednobarwna Masonic Broom

Jodła jednobarwna Masonic Broom

Jodła kalifornijska Masonic Broom

Jodła kalifornijska Masonic Broom

Jodła kalifornijska Masonic Broom

Jodła concolor Masonic Broom