Sosna kosodrzewina Varella jest bardzo znaną i charakterystyczną odmianą wolno rosnącej kosodrzewiny o kulistym kształcie. To niezwykłe drzewko ozdobne posiada regularny i gęsty pokrój. Wprowadził tego iglaka do handlu w 1997 roku pan Hartmut Carstens z miejscowości Varel w Niemczech. Nietrudno się domyślić skąd pochodzi nazwa tego wyjątkowego drzewka ozdobnego.

Dziesięcioletni okaz pinus mugo Varella dorasta do około 0,7 metra szerokości. Najstarsze osobniki osiągają 1,5 metra wysokości i nieco mniejszej szerokości. Roczny przyrost tej odmiany to maksymalnie 10 cm. Ciemno zielone, delikatne igły mają podobną długość co roczny przyrost. Na końcach pędów utworzone są znacznie krótsze igły, które tworzą swoiste miotły. Ponadto igły są pofalowane co wizualnie sprawia jakby Varella była puszystą kulą. To właśnie charakterystyczne liście iglaka nadają mu jakże niepowtarzalnego wyglądu. Młode igły są znacznie jaśniejsze kolorystycznie i zazwyczaj zdecydowanie krótsze (3 cm) przez prawie cały sezon, w oczekiwaniu na wiosnę następnego roku, kiedy to zdobywają dojrzały 10 centymetrowy rozmiar.

Sosna kosodrzewina Varella jest iglakiem, który uwielbia stanowiska słoneczne. Można tu śmiało rzec, że jest wybitnie światłolubna. Jest całkowicie odporna na wszelkiego rodzaju zjawiska przyrodnicze w naszym klimacie. Toleruje praktycznie każdy rodzaj gleby. Bez najmniejszych problemów może rosnąć zarówno w podłożu kamienistym jak i na torfowisku. Nawożenie nie jest specjalnie wymagane. Bardzo dobrze znosi wszelkie niedobory wody oraz suche i zanieczyszczone miejskie powietrze. Z racji swojego wyglądu odmiana jest znakomitym wyborem do ogrodowych aranżacji barwnych oraz przestrzennych. Są wręcz idealne do niewielkich ogrodów skalnych i wyglądają wspaniale gdy otoczone są białym piaskiem lub kamykami. Inne niezwykłe drzewka ozdobne do ogrodu. Dzięki swojemu pokrojowi może stanowić przydrożny szpaler lub też rosnąc na klasycznej rabacie mając u stóp chociażby pięknego jałowca Golden Carpet lub w sąsiedztwie innej niesamowitej sosny drobnokwiatowej Goldilocks. Doskonałym pomysłem jest prowadzenie tego drzewka w formie bonsai. Uzyskamy tym samym niesamowity efekt wizualny przy na prawdę znikomej pielęgnacji, gdyż jest to drzewko wręcz stworzone do kompozycji bez obsługowych. Każdy początkujący ogrodnik może śmiało sadzić ją i pielęgnować bez strachu, że jej się cokolwiek stanie.

Sosna kosodrzewina Varella (łac. Pinus mugo Varella)

Sosna kosodrzewina Varella

Sosna kosodrzewina Varella

Sosna kosodrzewina Varella

Pinus mugo Varella

Pinus mugo Varella

Pinus mugo Varella