Sosna drobnokwiatowa Goldilocks to jak sama nazwa wskazuje złotowłose drzewo ozdobne o niezwykle atrakcyjnym niebieskawo-zielono-złotym wyglądzie. Odmiana sprowadzona na kanadyjski rynek z Japonii przez doktora Henry’ego Landisa około 1980 r. W tymże też roku została wprowadzona do uprawy. Tak naprawdę historia tego drzewka jest nieco bardziej zawiła co postaram się dalej przedstawić. Należy tu wspomnieć, że Henry Kinzer Landis był redaktorem, fotografem, kolekcjonerem i twórcą Landis Valley Museum w Manheim Township, Lancaster County w Pennsylwanii. Po jego śmierci w 1955 roku większość kolekcji nabył John Verkade wraz ze swoim synem Davidem. Wśród wielu zakupionych okazów była również sosna drobnokwiatowa Goldilocks, która wówczas nosiła nazwę Tensu Kasu. W krótkim czasie za namową J.W. Spingarna zmienił jej nazwę na 'Dr. Landis Gold’. W tymże też czasie, bo około 1986 roku na rynek Stanów Zjednoczonych sprowadził z Japonii tego iglaka również William Schwarz przyjaciel Boba Finchama z Filadelfii. Bob Fincham swoje zainteresowanie roślinami iglastymi rozpoczął w 1974 roku. Jego pasja doprowadziła do otworzenia szkółki o nazwie Coenosium Gardens. W której to wraz ze swoja zona zdołał zebrać niesamowitą kolekcje drzew nie tylko iglastych. Był jednym z założycieli amerykańskiego towarzystwa drzew iglastych, którego był prezydentem przez 5 lat. William Schwarz postąpił podobnie jak jego kanadyjski odpowiednik i zmienił nazwę drzewka na bardziej swojską, bowiem otrzymała nazwę 'Goldylocks’. Pochodzenie i nazewnictwo tej znamienitej skądinąd odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”. Ostatnie wydanie ‘Encyclopedia of conifers’ definitywnie uznało wszystkie te nazwy jako odnoszące się do tej samej odmiany.

To co oczywiście najbardziej wyróżnia tę odmianę sosny drobnokwiatowej to bez wątpienia charakterystyczne żółty odcień młodych igieł będących wspaniałym akcentem pośród starszych znacznie ciemniejszych przyrostów dających jakże naturalne dla nich tło. Należy tu nadmienić, że młode żółte igły są bardzo odporne na działanie promieni słonecznych. Igły zebrane po 5 sztuk w pęczku osiągają zwykle około 6 centymetrów. Jeśli chodzi o ich budowę to zwykle są nieco poskręcane, ale sztywne co daje dodatkowy efekt wizualny. Pinus parviflora Goldilocks tworzy typowe wielkością dla sosny drobnokwiatowej malownicze, niewysokie drzewka o charakterystycznym ciekawym pokroju. Pierwsze boczne gałęzie wyrastają tuż nad ziemią. W pierwszych kilku latach kształt korony jest luźny i mocno nieregularny, ale z grubsza stożkowy. Sosna drobnokwiatowa Goldilocks wydaje stosunkowo wcześnie szyszki o jajowatym kształcie.

Osiągana wysokość to około 6 metrów. Idealna do nasadzeń pod liniami energetycznymi. Rośnie z małą prędkością, a w idealnych warunkach może być ma żyć na 40 i więcej lat. W czasie zimy igły wyglądają na przyprószone złotymi opiłkami. Sosna drobnokwiatowa ‘Goldilocks’ jest to stosunkowo niski krzew do ewentualnej konserwacji. Gdy cięcie jest konieczne, zaleca się tylko przyciąć nowy przyrost bieżącego sezonu lub w przypadku zamierania. Iglak nie ma żadnych znaczących negatywnych cech. Wspomniana wcześniej nazwa języku angielskim Goldylocks oznacza Złotowłosa (dosłownie: złote loki). Pisownia nazwy sosny jest jednak celowo zmieniona o jedną literę (y zostało zamienione na i), nie należy traktować więc tego jako omyłkowego błędu w pisowni nazwy. Sosna drobnokwiatowa Goldilocks co ważne nie jest porażana przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową będącą chorobą niebezpieczną dla sosen pięcioigielnych.

Prezentowana tu sosna najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Preferuje dobrze odsączone gleby z niskim lub średnim poziomem wilgotności. Z reguły preferuje odczyn średnio-kwaśny gleby. Nie znosi stojącej wody. To drzewko iglaste uważane jest za odporne na suszę, zanieczyszczenie powietrza jak i na mróz. Polecam do stosowania w niedużych, kameralnych założeniach ogrodowych, do sadzenia na niewielkich skalnikach i ogródkach przydomowych. Niesamowicie współgra z inną żółta odmianą iglaka jaką jest jodła hiszpańska Aurea.

Sosna drobnokwiatowa Goldilocks (łac. Pinus parviflora Goldilocks)

Sosna drobnokwiatowa Goldilocks

Sosna drobnokwiatowa Goldilocks

Pinus parviflora Goldilocks

Pinus parviflora Goldilocks

Sosna drobnokwiatowa Tenysu Kazu