Czosnek (Allium sativum L.) jest gatunkiem rocznej lub dwuletniej byliny należącej do rodziny amarylkowatych. Pochodzi tak naprawdę z Azji Środkowej w późniejszym czasie rozprzestrzenił się na innych kontynentach. Dla starożytnych Egipcjan był niczym innym tylko środkiem wzmacniającym siły i naturalnym lekarstwem walczącym z ówczesną chorobą cywilizacyjną zwaną czerwonką. Dowodem na to jest chociażby tablice odnalezione na piramidzie w Gizeh zbudowanej 4500 lat temu na których to pokazane jest, że niewolnicy przy jej budowie otrzymywali czosnek aby mieć więcej sił i zwalczać wszelkie choroby. W średniowieczu bylina była używana w leczeniu zapobiegającym epidemii. Obecnie wiadomo, że wystarczy nawet jeden ząbek czosnku zjeść dziennie, aby nasz organizm pracował na odpowiednich obrotach.

W czasie wojen był swoistym neutralizatorem wszelkich bakterii w ranach żołnierzy zranionych podczas bitew. W późniejszym czasie zauważono jeszcze inne jego walory zdrowotne. Czosnek zwalcza infekcje układu oddechowego, obniża ciśnienie krwi, leczy grzybicę stóp, jest idealnym specyfikiem na przeziębienia, czy nawet bardziej zaawansowane choroby jak gruźlica. Obecnie bylina ta jest jedną z dokładniej przebadanych roślin leczniczych, z których większość koncentruje się na określeniu właściwości leczniczych związanych z chorobami układu krążenia i nowotworami. Ponadto stwierdzono w czosnku, że posiada również właściwości przeciwutleniające się oraz przeciwbakteryjne.

czosnek

Czosnek ma wpływ na układ krążenia i serce.

Jedną z potencjalnych korzyści zdrowotnych z czosnku jest zawartość w nim aż kilkudziesięciu związków chemicznych. Najważniejszymi z nich są enzymy zawierające siarkę, a mowa oczywiście o alliinach. Alliina jest związkiem przekształcanym poprzez siekanie lub zmiażdżenie ząbka czosnku w allicynę. Wiele badań naukowych dowiodło, że właśnie takie postępowanie z czosnkiem wytwarza naturalną postać antybiotyku mającego korzystny wpływ na serce. Allicynę pierwszy raz wyizolowali panowie Bailey i Cavallito w 1944 roku. W krajach, w których czosnek jest często podstawą wielu dań zapadalność na choroby serca jest zdecydowanie mniejsza niż w innych krajach gdzie się go bardzo mało stosuje. Czosnek jest swoistym destruktorem wszelkich zakrzepów krwi. Potrafi również zdecydowanie obniżyć ciśnienie krwi i poprawić jej krążenie w całym organizmie. Hamuje bowiem produkcję cholesterolu przez wątrobę. Codzienne jego zjadanie może nawet obniżyć wspomniany poziom o około 10%. Czosnek pomaga również udrożnić naczynia krwionośne nieco je rozszerzając i poprawiając elastyczność. Jak do tego dochodzi? Czosnek powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych działając na śródbłonek naczyniowy oraz zdecydowanie hamuje enzym ACE odpowiedzialny za odpowiednie ciśnienie krwi. Spożywając czosnek można zapobiec w dużej mierze zawałom serca. Czosnek ma bowiem właściwości zmniejszające lepkość krwi. W szczególności osoby, które przeżyły zawał serca powinny go na stałe umieścić w swoim codziennym jadłospisie. Osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe powinny kontrolować stosowanie czosnku, ponieważ może on nasilać ich działanie.

Allium sativum L. przeciw nowotworom.

Inne badania wykazały, że czosnek potrafi skutecznie zablokować przemianę komórek, która doprowadza w dużej mierze do powstawania nowotworu. Badania dotyczące nowotworu gruczołu krokowego wykazały, że wystarczy zjeść dziennie zaledwie jeden ząbek czosnku, a ryzyko wystąpienia nowotworu zmniejszyło się nawet o połowę. Uzupełnianie diety czosnkiem jest również ważne w przypadku układu pokarmowego, a w szczególności żołądka, okrężnicy oraz jelita grubego. Obecnie wiadomo już, że jedną z najbardziej niebezpiecznych dla żołądka bakterii jest  Helicobacter pylori. To właśnie ta bakteria jest największym destruktorem tego narządu. Allium sativum L. jest również bardzo aktywnym przeciwutleniaczem hamującym proces karcinogenezy.

czosnek naturalny

Czosnek jest skutecznym niszczycielem bakterii.

Czosnek jest silniejszym naturalny antybiotykiem od znanej penicyliny, ponieważ jest skarbnicą olejków eterycznych niezwykle bogatych w siarkę. Czosnek potrafi zdecydowanie pokonać tak nie bezpieczne bakterie dla naszego organizmu jak chociażby paciorkowca czy gronkowca złocistego. Wspomniane bakterie stają się coraz bardziej odporne na działanie obecnie dostępnych antybiotyków. Coraz mocniej się mutują stając się w rezultacie bardziej niebezpiecznymi i nieprzewidywalnymi. Jedno co należy wspomnieć to to, że czosnek nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej oraz że nie ma żadnych działań ubocznych. Ta jednoroczna lub dwuletnia bylina jest też bez wątpienia środkiem hamującym proces starzenia się. Widoczne jest to oczywiście najbardziej na naszej skórze, której dostarcza wiele potrzebnych minerałów (magnez, wapń, potas), witamin (prowitamina A oraz B1, B2, PP, C), mikroelementów (chrom, kobalt, nikiel), a także saponiny, cukry i aminokwasy. Czosnek to po prostu antyutleniacz skutecznie zwalczający wolne rodniki, dzięki czemu nasza skóra wygląda pięknie i zdrowo. Stosując czosnek można zahamować lub całkowicie pozbyć się tak nielubianych przez wszystkich żylaków, ponieważ  poprawia on także krążenie krwi i działa regenerująco na naczynka krwionośne skóry. Właściwości odkażające czosnku sprawiają, że przepłukiwanie wodą, w której moczone były zmiażdżone ząbki, pomaga leczyć wypryski czy zmiany grzybicze.

Czosnek działa wzmacniająco i wspomagająco na pracę układu trawienia.

Działając bakteriobójczo o czym wspomnieliśmy w kilku poprzednich zdaniach czosnek tym samym wywiera korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Jest niszczycielem wszelkich pasożytów takich jak: tasiemce, glisty czy też owsiki. Ponadto dzięki nasilonemu wydzielaniu żółci reguluje i usprawnia zdecydowanie pracę jelit eliminując nieprzyjemne wzdęcia. Można na bieżąco trzymać pieczę nad zdrowiem naszego organizmu jedząc dania, w których zawarty jest czosnek. Tak naprawdę często wystarczy zjeść dziennie tylko jeden ząbek czosnku, aby w krótkim czasie zauważyć jego zbawienny wpływ na całe nasze ciało. Oczywiście najzdrowszy jest ten surowy czosnek. Zbyt duża ilość zjedzonego czosnku może wywołać bardzo nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jego przedawkowanie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Czosnek podnosi odporność.

Allium sativum L. jest również skutecznym orężem w walce z infekcjami układu oddechowego czego efektem są liczne przeziębienia. Czosnek leczy bóle gardła, ułatwia odkrztuszanie oraz zbija wysoka gorączkę. W tym konkretnie przypadku prym wiodą wspomniana wcześniej substancje lotne zawarte w czosnku, czyli związki siarkowe oraz olejki eteryczne. W okresie zimowym powinniśmy zdecydowanie częściej go spożywać. Koniecznie należy tu nadmienić, że wszystko w nadmiarze może jednak zaszkodzić. Ma to miejsce również w przypadku czosnku. Nie zawsze wszystko co naturalne jest w pełni bezpieczne w każdej ilości. Jest oczywiście pewna grupa osób dla której spożywanie czosnku może niekorzystnie odbić się na ich stanie zdrowia i codziennym dobrym samopoczuciu. Są to osoby, u których omawiana bylina wywołuje alergie, stany zapalne skóry, czy też migreny. Z czosnku powinny również zrezygnować matki karmiące jeszcze piersią. Nie zalecane jest również podawanie go dzieciom poniżej 1 roku życia.

Bylina działająca odmładzająco.

Jak widzimy zalety działania czosnku są niebywałe. Poza działaniem wewnątrz organizmu czosnek ma również zbawienny wpływ na nasz wygląd. Spowalnia bowiem proces starzenia się poprawiając funkcjonowanie mózgu, zaś u starszych osób ochrania neurony.

czosnek

Ekologiczne suplementy diety zawierające czosnek:

czosnek-chrzan-kompleks-horseradish-and-garlic-complex-viridian  czosnek