Jałowiec nadbrzeżny Golden Wings to bardzo charakterystyczna odmiana. Trudno jest powiedzieć kiedy ujrzała tak naprawdę światło dzienne, czyli kto ją wyhodował lub znalazł. Jednakże trzeba przyznać, że jest on wyjątkowym iglakiem.

Jałowiec nadbrzeżny Golden Wings jest bardzo powoli rosnącym krzewem, którego pędy płożą się po ziemi. Jego charakterystyczną cechą są niewątpliwie bardzo dekoracyjne nieregularnie rozmieszczone pędy w pięknym złocistym kolorze bardzo mocno odznaczające się na tle pozostałych żywo zielonych pędów. Odmiana ta dorasta do 20-30 centymetrów wysokości oraz 1 metra średnicy. Jego drobne kłujące igły są niezwykle podobne do modrzewia osiągają zwykle długość 1-2 centymetrów. Bardzo przydatna odmiana iglaka jeśli pragniemy nieco rozweselić zbyt ciemne inne nasadzenia tworząc niespotykane kompozycje ogrodowe. Aby Golden Wings był bardziej wyeksponowany zalecane jest kupienie drzewka zaszczepionego na wyższym pniu. Z racji że jest on odmianą płożącą będzie wówczas pięknie „spływał” tworząc na dole pnia równie zjawiskowy dywan.

Juniperus conferta Golden Wings nie ostaje pod względem wymagań glebowych od innych odmian z jego gatunku i preferując kwaśne i lekko kwaśne suche lub umiarkowanie wilgotne podłoże. Jednakże można go posadzić na glebie bardzo ubogiej co jest równoznaczne z częstszym podlewaniem go przez pierwsze 2-3 miesiące po posadzeniu aż korzenie nieco mocniej się zagnieżdżą w podłożu. Iglak jest odmianą odporną na mróz. Należy tu nadmienić, że podczas zimy również  nie rdzewieje. Zdecydowanie najlepszym dla niego stanowiskiem jest miejsce nasłonecznione, które umożliwia pełne wybarwienie się złotawych pędów. Unikatowa wręcz odmiana, która rzadko można spotkać w naszym ogrodzie. Zastosowanie tego iglaka w naszym ogrodzie jest wielorakie, ponieważ poza pojedynczymi nasadzeniami można go użyć do obsadzania skarp, murków oporowych, ogródków skalnych czy też wrzosowisk. Pięknie prezentuje się zaszczepiony na pniu i posadzony w donicy stojącej na tarasie lub balkonie. Zagrożeniem dla tego jałowca mogą być jedynie wczesnowiosenne temperatury, kiedy to słońce świeci jasno, a gleba jest nie rozmrożona młode igły mogą zostac nadpalone. Formowanie zalecane jest wczesną wiosną. Doskonale komponuje się w sąsiedztwie innego iglastego karła jakim jest świerk serbski Wodan.

Jałowiec nadbrzeżny Golden Wings (łac. Juniperus conferta Golden Wings)

 Juniperus conferta Golden Wings

Jałowiec nadbrzeżny Golden Wings

juniperus conferta Golden Wings

juniperus conferta golden wings

Jałowiec nadbrzeżny Golden Wings