Co to jest Maca?

Maca (łac. Lepidium Meyenii) to jedno z warzyw korzeniowych rosnące na dużych wysokościach w peruwiańskich Andach. Jej drogocenne walory zdrowotne doceniły już pradawne starożytne cywilizacje. Maca jest rośliną rosnącą na bardzo niekorzystnym gruncie i jak wspomniano na wysokości 3500-4500 metrów nad poziomem morza. Jest bodajże najwyżej rosnącym warzywem tak chętnie spożywanym przez ludzi, które jest w stanie żyć w tak niesprzyjającym środowisku. Z wyglądu przypomina buraka, którego korzeń maca ścierany jest na różnokolorowy proszek. To ów korzeń wielkości czereśni, a nie same liście jest tak naprawdę wartościowy. Wspomaga bowiem wytrzymałość, zwiększa energię, wspomaga narządy rozrodcze ludzi i zwierząt podnosząc ich płodność. Inkascy wojownicy przed bitwą zażywali macę, aby dała im więcej siły i wytrzymałości bowiem jest ona potężnym adaptogenem. W pewnym momencie dziejów maca była nawet środkiem płatniczym. Należy także bezwzględnie nadmienić, że roślina ta jest rośliną krzyżową, co wyklucza ją z nadmiernego spożywania przez osoby mające problemy z tarczycą. Jej nadużycie może przynieść wręcz odwrotny efekt. Mieszkańcy Ameryki Południowej znaleźli jej zastosowanie ponad 3800 lat p.n.e. Do Europu sprowadził ją hiszpański odkrywca i konkwistador Hernando de Soto biorący udział w podboju Ameryki Środkowej i Peru będący również odkrywcą rzeki Mississippi. To on właśnie około 1550 roku pokazał ją i jej zastosowanie europejskiemu światu.

W dzisiejszych czasach gdzie pęd cywilizacji nie pozwala nam się choć na chwilę zatrzymać i odreagować ciągły stres oraz pośpiech peruwiański żeń-szeń bo tak inaczej jest nazywana maca jest wręcz nieodzownym dodatkiem do naszej i tak ubogiej już diety. Jej spożycie może z pewnością zastąpić wypijaną kilka razy dziennie kawę czy też napoje wysokoenergetyczne bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu.
Maca i jej właściwości fizyczne

Najbliższymi krewnymi Lepidium Meyenii to bez wątpienia kapusta, rzepa, rzepak i gorczyca, ponieważ genetycznie należy ona do rodziny kapustowatych i rodzaju pieprzyc. Zazwyczaj osiąga do 20 cm wysokości, zaś sam korzeń jest niewiele mniejszy, ponieważ jego średnica to niekiedy nawet 15 cm. Liście Lepidium Meyenii rosną tuż nad ziemią w postaci rozety obsypanej dookoła kwiatami. Sam korzeń będący w rzeczywistości jedyną częścią jadalną rośliny występuje tak naprawdę w różnych kolorach począwszy od białego przez kremowy, żółty, czerwony do nawet czarnego.

Korzeń maca

Ta peruwiańska roślina posiada na świecie bardzo wiele nazw potocznych oraz takich będących jej synonimami. Dokładnie jest ona sklasyfikowana pod nazwą Lepidium meyenii, Walpers. Gerhard Walpers był niemieckim botanikiem, który przeprowadzał na niej liczne badania.

Synonimy to:
Lepidium meyenii subsp. gelidum (Wedd.) Thell.
Lepidium orbignyanum Wedd.
Lepidium weddellii O.E.Schulz18
Lepidium peruvianum G.Chacón ( Chacón to pracownik Walpersa, który próbował zmienić nazwę)
Lepidium meyenii var. affine Thell.
Lepidium meyenii var. gelidum (Wedd.) Hosseus

Potoczne nazwy to z kolei:
Trawa Pieprzowa
Maca lub Maka – z hiszpańskiego
Pieprzowe ziele
Peruwiański żeń-szeń
Maca-Maca, Maino, Ayak Chicira czy Ayak Willku – z keczuańskiego.

Korzeń maca i jego wartości odżywcze.

Lista możliwości odżywczych organizmu za pomocą korzenia macy jest wręcz nieograniczona. Przede wszystkim jest on skarbnicą: ,
18 aminokwasów (7 egzogennych, 7 endogennych, 2 uznane za względnie egzogenne, 1 względnie endogenny oraz 1 będący pochodną glicyny)
białko roślinne (10-14%)
błonnik,
cynk,
jod,
kwasy tłuszczowe,
magnez,
mangan,
miedź,
Niacyna (B3, PP)
cynk,
potas,
selen,
siarka
sód,
wapń,
witamina A,
witamina B1,
witamina B2,
witamina B6,
witamina C,
witamina E,
żelazo

Przy czym należy nadmienić, że korzeń maka to ogółem aż 60-70% węglowodanów z 10-20% zawartością błonnika pokarmowego. Zawartość tłuszczu w korzeniu oscyluje w granicach 2-4% oraz co jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia ilość kwasów tłuszczowych tych nasyconych (ok. 70%) i nienasyconych (ok. 24%).

Do egzogennych aminokwasów należą: Fenyloalanina, Izoleucyna, Leucyna, Lizyna, Metionina, Treonina, Walina, a względnie egzogenne to Arginina, Histydyna.

Z kolei do endogenneych aminokwasów należą: Alanina, Glicyna, Hydroksyprolina, Kwas asparaginowy, Kwas glutaminowy, Prolina, Seryna. Względnie endogennym jest z kolei Tyrozyna.

korzeń maca

Jak może pomóc korzeń maca mężczyznom?

Badacze tak naprawdę znaleźli jej kilka zastosowań, które przyczyniają się do lepszego zdrowia i samopoczucia mężczyzny. A mianowicie już Inkowie, którzy uważali ją za afrodyzjak wykorzystywali ją w celu poprawienia swojego życia erotycznego. Ponadto wcześniej wspomniane zażywanie macy przed bitwą. Do ona sprawiała, że wojownik stawał się bardziej wytrzymały w walce czego dowodem może być stosowanie korzenia przez sportowców. Naukowcy też potwierdzili poprawę jakości nasienia tym samym wpływającego na płodność. Korzeń maca ma bowiem wpływ na zwiększenie popędu płciowego bez nie korzystnego wpływu na poziom hormonów we krwi. Ponadto jest naturalnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie ilości spermy oraz ruchliwość plemników. Będąc zamiennikiem znanej wszystkim viagry jest także bogatym źródłem białka i aminokwasów. Jednym z tych ostatnich jest arginina, która jest głównym składnikiem białka płynu nasiennego. Będąc naturalnym afrodyzjakiem korzeń macy powinien być wręcz nieodzownym elementem diety osób mających problemy z działaniem organów płciowych.

Jak może pomóc korzeń maca kobietom?
Maca będąc naturalnym adaptogenem poprawia płodność zarówno mężczyznom jaki i kobietom, czyli równoważy hormony u obu płci w podobny sposób. Mieszkanki Peru od lat stosują go na zapobieżenie dolegliwym skutkom zaburzeń hormonalnych. Wyrównanie poziomu hormonów u kobiet powoduje przede wszystkim łatwiejsze zajście w ciążę, łagodzenie tak nielubianych objawów menopauzy, bóli podbrzusza oraz jest silną podpora dla kobiet w okresie przekwitania kiedy to hormony po prostu szaleją.

Korzeń maca pomaga przywrócić organizmowi energie.
Korzeń maca to skarbnica, witamin, minerałów oraz wspomnianych wcześniej białek i aminokwasów. Zażywając go skrupulatnie z pewnością ustabilizujemy również wspomniane hormony co z kolei spowoduje ustabilizowanie poziomu energii. Można jego działanie w tym zakresie przyrównać do działania osławionego żeń-szenia. Osoby uprawiające aktywnie sport jak i zmęczone psychicznie powinny w swojej diecie wziąć pod uwagę stosowanie korzenia macy.

Pozostałe korzyści ze stosowania macy obejmują:
– polecany w stanach obniżonej odporności,
– zdecydowanie zmniejsza napięcie i stres,
– poprawiają krążenie krwi,
– stymuluje apetyt,
– wzmacnia dziąsła, kości oraz zęby tym samym może zapobiec osteoporozie. Dlaczego tak się dzieje. Dlatego, że korzeń macy powoduje przyrost masy kostnej oraz zwiększa ilość wapnia w tkance kostnej. Przyjmowanie przez dłuższy czas tego suplementu diety pozwoli utrzymać odpowiednią gęstość mineralną kości.
– zwiększając poziom serotoniny w organizmie jest wielce pomocny w walce z depresją,
– polecany dla osób starszych lub w okresie rekonwalescencji,
– polecany dla studentów, bowiem zwiększa możliwość przyswajania wiedzy,
– wspomaga budowę masy i wytrzymałości mięśniowej dzięki zawartości steroli, których działanie podobne jest do działania sterydów anabolicznych
– działa wzmacniająco

Jak i kiedy można stosować macę?

Przede wszystkim należy stosować macę wytworzoną w certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych, gdyż tylko taka maca daję gwarancję skuteczności swojego zdrowotnego działania. Obecnie na rynku można ją zdobyć w postaci proszku lub w kapsułkach. Mace powinny stosować zarówno osoby uprawiające sport jak i te, których praca wymaga stałego wysiłku umysłowego. Odpowiednie stosowanie macy zapewni naszemu organizmowi stabilne funkcjonowanie, gdyż będziemy mieć na cały dzień zapewniona odpowiednią dawkę energii.

W jakich dolegliwościach pomaga korzeń maca:

 • znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów poprawiając samopoczucie chociażby przy bardzo nieprzyjemnych chemioterapiach,
 • wzmacnia kości iścięgan zapobiegając złamaniom. Ponadto wspomaga proces zapalenia stawów i leczenia osteoporozy,
  dzięki dużej zawartości wapnia wzmacnia zęby,
 • powstrzymuje rozwój grzybów i bakterii w organizmie,
 • ma zbawienny wpływ na działanie naszego mózgu dzięki czemu lepiej zapamiętujemy,
 • ma wpływ na naszą zdolność seksualną, ponieważ zawiera w sobie sporą ilość argininy. Maca jest nazywana peruwiańska viagrą.
 • korzeń maca jest adaptogenem, czyli inaczej mówiąc ziołem wspomagającym nasz organizm w ciężkich dla nas chwilach, w których towarzyszy nam stres. Stabilizuje nasz organizm to prawidłowego poziomu działając antydepresyjnie.
  poprawia procesy immunologiczne,
 • spowalnia proces starzenia się naszego organizmu dzięki zawartym w niej antyoksydantom,
 • dzięki dużej zawartości żelaza jest pomocna w leczeniu anemii i w stanach niedożywienia,
 • łącząc jej zażywanie z odpowiednią dietą można wspomóc nieobniżenie prolaktyny,
 • ma zdolności poprawiające zarówno psychiczne jak i fizyczne zdrowie naszego organizmu,
 • poprawia prace tarczycy i nadnerczy (tylko jak wcześniej wspomniano trzeba w tym przypadku pamiętać, że maca jest rośliną krzyżową,
 • jest rośliną dodającą energii,
 • maca jest pomocna również w leczeniu anemii gdyż jest bardzo bogatym źródłem żelaza,

 

Korzeń maca – zastosowanie w kuchni.

W Peru korzeń maca jest zwykle spożywany w postaci aromatycznego płynu, w którym głównym składnikiem jest suszony korzeń w mleku lub wodzie. Ponadto z korzenia wytwarzana jest mąka tak naprawdę używana do wszelkich codziennych potraw. Mace w postaci proszku można dodawać do rożnego rodzaju sałatek lub zup.

W jakich ilościach spożywać korzeń maca?

W dostępnych na rynku suplementach diety można korzeń macy zakupić w postaci proszku, tabletek lub kapsułek. Jeśli chodzi o proszek to najlepiej jest spożywać go w ilości od 1 do 2 łyżeczek dziennie popijając wodą. Zaś jeśli chodzi o tabletki to zwykle spożycie ich podane jest na etykiecie.

Jakie są najważniejsze przeciwskazania do stosowania korzenia macy?

 • wspomnieliśmy wcześniej, że jest on adaptogenem,
 • jest nietoksyczny,
 • jeśli mężczyzna ma problemy z gruczołem krokowym to powinien suplementacje skonsultować z lekarzem gdyż może dojść do przekrwienia wspomnianego narządu,
 • nie powinny macy stosować w swojej diecie osoby mające problem z tarczycą, gdyż jaki również wcześniej wspomnieliśmy chodzi o poziom jodu w organizmie,
 • podobnie jest z osobami z chorymi nerkami. Maca nie powinna być przez nie spożywana ze względu na duża ilość potasu.

         bio-maca-root-rainforest-foods ekologiczny-korzen-maca-viridian ekstrakt-z-organicznej-macy-premium-hanoju