Świerk sitkajski Peve Wiesje zawsze przyjmuje niezwykle kolorową i zwartą formę kulistą. Został odnaleziony jako czarcia miotła gdzieś w Holandii w późnych latach 90-tych. Znalazcą tego okazu jest holenderski szkółkarz z miejscowości Lottum pan Pieter Vergeldt.

Jak wspomnieliśmy do charakterystycznych rzeczy możemy zaliczyć jego kształt. Poza tym z racji swojego pochodzenia posiada bardzo krótkie łagodnie zakończone igły mieniące się w zasadzie kilkoma kolorami. Pierwszym jest oczywiście żywo zielony kolor igieł z jednej strony, zaś z drugiej mleczno-srebrzysty niekiedy o niebieskiej poświacie.  Igły wyrastają prostopadle do pędów. W czasie sezonu letniego i w pełnym słońcu jest jasnoszarą kulą mocno wyróżniającą się spośród innych drzewek. Natomiast przy zachmurzonym niebie wspomniane kolory stają się bardziej wyraziste. Efektu dodaje oczywiście zwarta budowa krótkich 2,5-4 centymetrowych rocznych przyrostów z równie gęsto obrośniętymi na pniu charakterystycznymi igłami. Zwykle osiąga od 30 centymetrów średnicy po około 10 latach. Świerk Peve Wiesje nie należy do tych, które powinno się specjalnie formować.

Z racji swojego wyglądu doskonale nadaję się na wszelkiego rodzaju szpalery na przykład wzdłuż naszego podjazdu przed garażem, bądź też wyznaczając alejki w nawet niewielkim ogródku. Aby go lepiej wyeksponować można zakupić go zaszczepionego nieco wyżej na pniu. Wówczas może tworzyć nawet tło dla niższych roślin.  Picea sitchensis Peve Wiesje lubi miejsca osłonięte i zarazem słoneczne, ponieważ długo świecące na niego słonce pozwoli na pełne ubarwienie igieł i pełną kulistą formę. Gleba powinna być żyzna i wilgotna jednakże nie podmokła. Jest doskonałym wyborem na wiele kompozycji ogrodniczych szczególnie pod względem kształtu. Z racji iż jest miniaturową czarcią miotłą należy mu się miejsce w nawet najmniejszych ogródku.

Dla przykładu dobrze by wyglądał w sąsiedztwie jodły kaukaskiej Midwinter Gold oraz sosny ościstej Graciosa 367 ustawiony jako tło dla naszego świerka sitkajskiego. Również perfekcyjna odmiana do donicy stojącej po obu stronach drzwi , szczególnie ta zaszczepiona na wyższej podkładce.

Świerk sitkajski Peve Wiesje (łac. Picea sitchensis  Peve Wiesje)

Świerk sitkajski Peve Wiesje

picea sitcheensis peve wiesje

picea sitchensis peve wiesje

picea sitchensis peve wiesje

Świerk sitkajski Peve Wiesje

Świerk sitkajski Peve Wiesje

Świerk sitkajski Peve Wiesje