Świerk sitkajski Peve Wiesje zawsze przyjmuje niezwykle kolorową i zwartą formę kulistą. Został odnaleziony jako czarcia miotła gdzieś w Holandii w późnych latach 90-tych. Znalazcą tego okazu jest holenderski szkółkarz z miejscowości Lottum pan Pieter Vergeldt.
Jak wspomnieliśmy do charakterystycznych rzeczy możemy zaliczyć jego kształt. Poza tym z racji swojego pochodzenia posiada bardzo krótkie łagodnie zakończone igły mieniące się w zasadzie kilkoma kolorami. Pierwszym jest oczywiście żywo zielony kolor igieł z jednej strony, zaś z drugiej mleczno-srebrzysty niekiedy o niebieskiej poświacie. Igły wyrastają prostopadle do pędów. W czasie sezonu letniego i w pełnym słońcu jest jasnoszarą kulą mocno wyróżniającą się spośród innych drzewek. Natomiast przy zachmurzonym niebie wspomniane kolory stają się bardziej wyraziste. Efektu dodaje oczywiście zwarta budowa krótkich 2,5-4 centymetrowych rocznych przyrostów z równie gęsto obrośniętymi na pniu charakterystycznymi igłami. Zwykle osiąga od 30 centymetrów średnicy po około 10 latach. Świerk Peve Wiesje nie należy do tych, które powinno się specjalnie formować.
Z racji swojego wyglądu doskonale nadaję się na wszelkiego rodzaju szpalery na przykład wzdłuż naszego podjazdu przed garażem, bądź też wyznaczając alejki w nawet niewielkim ogródku. Aby go lepiej wyeksponować można zakupić go zaszczepionego nieco wyżej na pniu. Wówczas może tworzyć nawet tło dla niższych roślin. Picea sitchensis Peve Wiesje lubi miejsca osłonięte i zarazem słoneczne, ponieważ długo świecące na niego słonce pozwoli na pełne ubarwienie igieł i pełną kulistą formę. Gleba powinna być żyzna i wilgotna jednakże nie podmokła. Jest doskonałym wyborem na wiele kompozycji ogrodniczych szczególnie pod względem kształtu. Z racji iż jest miniaturową czarcią miotłą należy mu się miejsce w nawet najmniejszych ogródku.
Dla przykładu dobrze by wyglądał w sąsiedztwie jodły kaukaskiej Midwinter Gold oraz sosny ościstej Graciosa 367 ustawiony jako tło dla naszego świerka sitkajskiego. Również perfekcyjna odmiana do donicy stojącej po obu stronach drzwi , szczególnie ta zaszczepiona na wyższej podkładce.