Świerk czarny Beissneri Compacta to bardzo piękna o delikatnym wyglądzie odmiana świerka, który zwykle przyjmuje gęsty pokrój stożkowy. Jego stosunkowo powolny wzrost powoduje, że jego odmiana jest zaliczana raczej do miniaturowych drzew ozdobnych. Po 10 latach osiąga zaledwie 2 metry wysokości przy 1 metrze średnicy. Oczywiście istnieją starsze i większe egzemplarze, które osiągnęły nawet 5 metrów wysokości. Odmiana świerka została wynaleziona już dawno temu bo w 1887 roku. Dokonał tego niemiecki dendrolog Beissner prawdopodobnie w jednym z arboretum w Stanach Zjednoczonych. Wcześniejsza nazwa tego samego okazu to  Picea nigra Mariana. Pierwsze wzmianki o tytułowym świerku zamieszczono w publikacji Alfreda Rehdera. Pracował on jako ogrodnik i taksonom w uniwersyteckim Arnold Arboretum na Harvardzie. Początkowo pracował jako ogrodnik, jednakże szybko zorientowano się o jego talencie i miłości do roślin. OD 1919 zaczął prowadzić żurnal Arnold Arboretum, a później napisał podręcznik o drzewach i krzewach uprawnych.

Świerk czarny Beissneri Compacta jak wcześniej wspomniałem potrafi osiągnąc po wielu latach znaczne rozmiary. Jedną z cech charakterystycznych w jego późniejszych latach jest ekspansja podłoża. Na czym to polega. Mianowicie dolne jego gałęzie pokładają się po ziemi by później dalej rosnąc do góry. Zatem starsze okazy poza osiągnięciem znacznych wysokości rozprzestrzeniają się również w dolnej części iglaka tworząc zwalisty stożek. Igły jak przystało na wolniej rosnące drzewko osiągają od 6 do 12 minimetrów długości. Igły są promieniście ułożone na łodydze ukierunkowane do przodu w szarozielonym i niebieskim kolorze. Jeśli przełamiemy igłę i ją rozetrzemy w dłoni poczujemy przyjemny balsamiczny zapach. Picea mariana  Beissneri Compacta posiada z czasem małe ciemnofioletowe szyszki bardzo podobne kształtem do szyszek modrzewia.

Iglak jest drzewkiem iglastym bardzo odpornym na niskie temperatury. Z tego tez powodu nie sprawia kłopotów w uprawie i może ją bez najmniejszych problemów hodować nawet początkująca w temacie osoba. Podłoże jakie najlepiej preferuje musi mieć odczyn lekko kwaśny i musi być ono umiarkowanie wilgotne. Stanowisko z kolei nasłonecznione lub lekko zacienione. Pasuje do każdego ogrodu zarówno do zasadzenia pojedynczego jaki i na przykład w szpalerze gdzie po kilku latach tworzy iglasty żywopłot. Z racji na kolor jaki przybiera najlepiej posadzić go na tle ciemniejszych odmian lub może stanowić tło dla odmian żółtych jak na przykład świerk kaukaski Tom Thumb Gold.

Świerk czarny Beissneri Compacta (łac. Picea mariana  Beissneri Compacta)

Świerk czarny Beissneri Compacta

Picea mariana Beissneri Compacta

Świerk czarny Beissneri Compacta

Picea mariana Beissneri Compacta

picea nigra mariana

Świerk czarny Beissneri Compacta

Świerk czarny Beissneri Compacta