ARGILLOTERAPIA – LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI GLINKI
Lecznicze właściwości glinki znane są od początku istnienia cywilizacji. W starożytnym Egipcie stosowano glinki do mumifikacji zwłok (właściwości konserwujące). Arabski medyk Awicenna i grecki lekarz Dioscorides opisywali lecznicze właściwości glinek. Wzmianki o jej działaniu znajdziemy również w Biblii. Propagatorem argilloterapi był ks. Kneipp (bawarski ksiądz katolicki zwolennik ziołolecznictwa i naturalnych metod leczenia). We Francji terapia z użyciem glinki jest wykorzystywana przy leczeniu około 100 chorób. Lecznicze działanie glinki jest znane i cenione w Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Niestety w Polsce terapia jest mało popularna, a warto sięgnąć po to co daje nam natura. Czas to zmienić, ponieważ argilloterapia to właściwa odpowiedź na choroby cywilizacyjne. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, niezdrowe pokarmy, używki, leki, wszystko to przyczynia się do chorób. Glinka to naturalna odtrutka dla organizmu, neutralizuje wszystkie szkodliwe związki. Glinki znajdują zastosowanie w kosmetologii i w leczeniu wewnętrznych dolegliwości. Argilloterapia jest niezwykle skuteczna i nie daje efektów ubocznych, działa zewnętrznie i wewnętrznie na organizm. Glinki mają zarówno działanie absorpcyjne, usuwają zanieczyszczenia z powierzchni skóry, dodatkowo dostarczają mikro i makroelementów, jak i adsorpcyjne-cząsteczki glinki wiążą zanieczyszczenia i toksyny i te są wydalane przez organizm.
KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY, NASZA SKÓRA KOCHA GLINKĘ
Najlepsze właściwości mają glinki pozyskiwane z głębokich pokładów, nie zawierają bowiem zanieczyszczeń i bakterii. Jeśli chodzi o rodzaj mamy do wyboru całą paletę barw:
GLINKA BIAŁA (kaolin, glinka porcelanowa, glinka chińska) swoje właściwości zawdzięcza dużej zawartości krzemianu glinu, jest bogata w krzem, magnez, wapń, żelazo, potas, sód, sole mineralne. Jest idealna dla cery suchej, delikatnej, wrażliwej, pięknie rozprawia się ze zmarszczkami, ma działanie łagodzące. Kaolin oczyszcza i odżywia skórę, działa odświeżająco. Białą glinkę stosuje się przy produkcji pudrów dla niemowlaków, cieni do powiek.
GLINKA CZERWONA wskazana dla cery dojrzałej, cery z trądzikiem różowatym, eliminuje zaczerwienienia i wzmacnia naczynka, hamuje ich pękanie. W swoim składzie posiada: krzem, żelazo, mangan, potas i tytan. Dłuższe stosowanie glinki czerwonej może dać efekt lekko opalonej skóry. Ze względu na czerwony pigment glinka czerwona jest stosowana do produkcji pomadek, różu, pudru.
GLINKA RÓŻOWA dla cery wrażliwej, alergicznej, z podrażnieniami. To połączenie glinki białej i glinki czerwonej, skarbnica: krzemu, wapnia, sodu, potasu i żelaza. Oczyszcza delikatną cerę, odświeża i tonizuje. Glinka różowa jest wskazana przy bliznach, wszelkich nierównościach skóry, pomaga zwalczać przebarwienia.
GLINKA ZIELONA do cery tłustej, trądzikowej, swój zielony kolor zawdzięcza zawartości żelaza i miedzi. Glinka zielona to bardzo skuteczna terapia w walce z trądzikiem, ma działanie dezynfekujące, antyseptyczne, regenerujące. Rewelacyjnie zwęża pory, hamuje wydzielanie sebum. Glinka zielona łagodzi ukąszenia po owadach, leczy niewielkie oparzenia. Dodatkowo jest pomocna w odchudzaniu, likwiduje również rozstępy i cellulit.
GLINKA ŻÓŁTA do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Oczyszcza skórę, matuje, działa przeciwbakteryjnie. Ma działanie przeciwzapalne, oczyszcza z toksyn. Jest pomocna w walce z rozstępami i cellulitem.
GLINKA CZARNA podobnie jak zielona walczy z problemami cery trądzikowej, usuwa zanieczyszczenia, oczyszcza cerę, zwęża pory, regeneruje skórę, absorbuje nadmiar sebum.
Najlepsze glinki pochodzą z Francji, Niemiec, Maroka i Syrii. Z Maroka pochodzi GLINKA GHASSOUL (RASSOUL). Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa „ghassala” (czyt. rasal) co oznacza „myć”. W Maroku glinka ghassoul jest znana od XII wieku. Była używana do mycia ciała, włosów. Glinka rassoul jest wskazana do cery wrażliwej, alergicznej, ale również leczy zmiany trądzikowe. W swoim składzie marokańska glinka zawiera: krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit, cynk. Warto ją stosować do mycia ciała i włosów, oraz jako maseczkę do twarzy. Rewelacyjnie oczyszcza skórę, zapobiega wysuszeniu, matuje i odświeża. W Syrii prym wiedzie GLINKA BELOUN, dedykowana dla cery mieszanej, cery z trądzikiem różowatym, przy pękających naczynkach. Glinka syryjska łagodzi stany zapalne gardła i dziąseł (płukanki), wewnętrznie jest wskazana dla ochrony jelit, można stosować z niej okłady dla złagodzenia bóli reumatycznych.
Glinki działają na skórę przeciwzmarszczkowo, oczyszczająco, odświeżająco, odżywczo (bogactwo mikroelementów), usuwają zmęczenie, dodają skórze blasku. Systematyczne stosowanie maseczek na bazie glinki przywraca skórze piękno i zdrowie. GLINKA TO PROMIENNA, PEŁNA BLASKU SKÓRA BEZ ZMARSZCZEK. Glinki w proszku mieszamy z wodą i w takiej postaci nakładamy na skórę. Ten dar natury stosujemy w postaci maseczek, kąpieli i kompresów. Możemy również maseczki z glinki stosować do włosów, to skuteczna walka z łupieżem oraz świetna profilaktyka przeciw wypadaniu włosów.
ARGILLOTERAPIA W POSTACI LECZNICZYCH OKŁADÓW Z GLINKI
Zabiegi na ciało z zastosowaniem glinek mają działanie detoksykujące, skutecznie oczyszczają krew i pozytywnie wpływają na układ krwionośny. W przypadku schorzeń skórnych i problemów z układem płciowym stosujemy okłady zimne, zmieniane co 30 min. Ciepłe okłady z glinki są wskazane przy chorobach nerek, pęcherza moczowego, kości. Czas okładów powinien wynosić do 3 godzin, ale można stosować je przez całą noc, aż do ustąpienia dolegliwości. Okład z glinki po użyciu wyrzucamy, gdyż zawiera w sobie toksyny. Glinka zmieszana w równych proporcjach z kwasem borowym niweluje potliwość nóg. Glinka jest bardzo skuteczna w leczeniu grzybicy stóp (moczenie nóg, maska z glinki). Kąpiele z użyciem glinki mają działanie relaksujące, są preferowane w przypadku przeziębienia. W Niemczech i Szwajcarii argilloterapię stosuje się w leczeniu gruźlicy. Glinka skutecznie zastępuje pastę do zębów (nie niszczy szkliwa zębów), ma właściwości wybielające, bakteriobójcze, pomaga usunąć kamień, przykry zapach z ust, zapobiega krwawieniu dziąseł. W przypadku stanów zapalnych pochwy zaleca się płukanie roztworem glinki, co pomaga w leczeniu infekcji. Lewatywa z glinki pomaga w zapaleniu okrężnicy. Ból gardła, zapalenie migdałków i w tych przypadkach ulgę przyniesie płukanie roztworem glinki. Roztwór do płukania sporządza się z 4 łyżeczek glinki na litr ciepłej wody. Pamiętajmy, by nie używać metalowych miseczek, łyżeczek przy sporządzaniu maseczek i roztworów. Okłady z glinki są wskazane przy następujących dolegliwościach:
-
stłuczenia, siniaki,
-
skaleczenia,
-
bóle,
-
złamania, zwichnięcia, skręcenia,
-
choroby kobiece (torbiele, mięśniaki, choroby piersi),
-
choroby męskie (zapalenie organów płciowych, impotencja),
-
choroby oczu,
-
układ krążenia (żylaki),
-
choroby skóry (trądzik ,wrzody, czyraki),
-
oparzenia,
-
grzybica stóp,
-
rozstępy, cellulit,
-
choroby jamy ustnej.
Okłady z glinki stosuje się również na: bóle głowy, alergie, guzy, egzemę, infekcje ucha, przepuklinę, świnkę, półpasiec, płaskostopie, artretyzm, krwotoki, problemy z kręgosłupem.
PIJ GLINKĘ NA ZDROWIE
Glinki stosowane wewnętrznie usuwają z naszego organizmu toksyny. Glinki jadalne pomagają eliminować wzdęcia, wpływają pozytywnie na mikroflorę organizmu. Badania naukowców z University of Arizona dowodzą, że glinki pomagają pozbyć się gronkowca, salmonelli i Escherichia Coli (pałeczka okrężnicy). Glinki z powodzeniem mogą być stosowane zamiast antybiotyków, bakterie nie uodparniają się na glinki tak jak na leki syntetyczne. Tworzą one na śluzówce przewodu pokarmowego „tarczę ochronną”, poprawiają trawienie, wpływają pozytywnie na perystaltykę jelit. Glinki wchłaniają toksyny, trucizny, związki rakotwórcze, usuwają z przewodu pokarmowego pasożyty. Warto przeprowadzić kurację glinką przy nowotworach każdego rodzaju. Należy pić wodę z glinką po kilka łyżek co godzinę a na miejsca chore stosować okłady. Argilloterapia potrzebna jest praktycznie każdej osobie niezależnie od wieku.
Glinka absorbuje toksyny 12 razy skuteczniej niż węgiel aktywowany. Rewelacyjnie zwalcza kaca. Zaleca się stosowanie glinki przed i po spożyciu alkoholu, oraz na następny dzień rano. Kac z głowy. Glinkę można pić w postaci roztworu lub spożywać jako proszek popijając niewielką ilością wody. Do picia: 1-2 łyżeczki glinki na szklankę wody (najczęściej producent podaje na opakowaniu dozowanie). Należy pić 2 razy dziennie przez okres 21 dni, tygodniowa przerwa, i znów czterotygodniowe cykle. Niezmiernie ważne jest, by podczas kuracji glinką nie zażywać leków, jeśli to jednak konieczne ze względu na chorobę zaleca się odstawienie leków na 2 godziny przed zabiegiem i 2 godziny po zabiegu (warto skonsultować z lekarzem). Wskazane jest picie ziół, zdrowa dieta bogata w błonnik, co przyczyni się do oczyszczenia organizmu.
Picie glinki zaleca się przy następujących chorobach:
-
cukrzyca,
-
nowotwory,
-
choroby brzucha (biegunka, zgaga, wzdęcia, choroby jelit, żołądka),
-
pasożyty,
-
zapalenie przełyku,
-
choroby nerek, pęcherza,
-
choroby płuc, oskrzeli, gruźlica, kaszel,
-
choroby kości i stawów,
-
depresja, nerwica.
Glinkę warto pić profilaktycznie w sezonie grypowym. Przy chorobach skóry oprócz maseczek warto również pić napój z glinki. Większość schorzeń wyleczymy pijąc glinkę i stosując okłady na miejsca chorobowo zmienione.
PRZECIWSKAZANIA W ARGILLOTERAPII
Glinka to produkt naturalny i w zasadzie przeznaczony dla każdego, warto jednak podkreślić jeszcze raz, że nie używamy ponownie już raz użytej glinki, raz, że nie ma już swoich właściwości, dwa, zawiera toksyny pochłonięte z chorego miejsca. Glinkę należy trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku lub opakowaniu zamykanym hermetycznie. Jako miarkę używamy tylko plastikowe akcesoria, glinka nie lubi metalowych naczyń, łyżek. Glinka działa leczniczo, ale są pewne przeciwwskazania do jej stosowania:
-
menstruacja u kobiet, nie stosujemy wówczas okładów,
-
stosowanie leków, w tym leków antykoncepcyjnych,
-
nie wskazane są okłady z glinki na wątrobę i na serce,
-
przy nadciśnieniu może powodować palpitacje serca,
-
przy zaparciach (nasila zaparcia).
ARGILLOTERAPIA, CZYLI GLINKA DLA DOMU
Glinka pochłania zapachy. Warto wykorzystać ten fakt w kuchni. Wystarczy wysypać trochę glinki na talerzyk i wstawić do lodówki, do szafek kuchennych. Naturalną pastą z glinki można czyścić garnki, zlew. Glinka to środek naturalny, w 100% ekologiczny, przyjazny dla nas i dla naszego środowiska.
Glinka to dar natury, leczy naszą skórę, leczy nasze ciało. Glinka pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i toksyn. Dodatkowo wzbogaca nasz organizm w minerały: krzem ,magnez, potas, wapń, żelazo. Ma silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, detoksykujące dla układu pokarmowego, cudownie działa na naszą skórę. Cera potraktowana glinką jest zdrowa, pełna blasku, świeża i wypoczęta. Glinki oprócz działania leczniczego działają odmładzająco i regenerująco. Z glinki wykonuje się maseczki, pasty, kompresy, roztwory.
Glinka jest w 100% naturalna, nie powoduje skutków ubocznych. Czas rozpocząć przygodę z glinkami, przyniesie to wiele korzyści dla naszego zdrowia. Można z czystym sumieniem stwierdzić, że glinka ma moc uzdrawiania, to naturalny środek detoksykujący, to zdrowie i piękno. Od dziś królestwo glinek stoi przed nami otworem.Argilloterapia to prosty sposób na zdrowe ciało.
„Mądrość polega na tym, żeby poznać wszystko co stworzyła przyroda” Hipokrates