PIEGI, PLAMY I PRZEBARWIENIA NA SKÓRZE
Niewinne piegi dodają kobiecie uroku, jeśli jednak na naszej twarzy pojawiają się przebarwienia sprawa nie jest już taka prosta. Przyjrzyjmy się bliżej tym niechcianym plamom pigmentacyjnym. Według najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego już nie zmarszczki są pierwszym widocznym znakiem starzenia się skóry, ale właśnie jako starsze są postrzegane osoby z ciemnymi plamami na skórze. Przebarwienia na skórze dodają nam lat! Skąd się biorą owe plamy ? Jak ich uniknąć? I w końcu jak się ich pozbyć? Przebarwienia na skórze są wynikiem nierównomiernego rozmieszczenia melaniny (melanina to grupa pigmentów, które występują w skórze właściwej, naskórku oraz we włosach). Najczęstsze przyczyny powstawania plam na skórze to:
-
słońce,
-
solarium,
-
wahania poziomu hormonów (ciąża, antykoncepcja),
-
niedoczynność nadnerczy,
-
nadczynność tarczycy,
-
choroby wątroby,
-
choroby skóry (przebarwienia towarzyszą między innymi trądzikowi),
-
zmiany zachodzące z wiekiem.
Większość z nas z lubością wystawia twarz do słońca, a SŁOŃCE=PRZEBARWIENIA. Skóra może być podatna na przebarwienia wywołane działaniem promieni słonecznych również w przypadku leków: przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych, przeciwreumatycznych, przeciwwirusowych, antybiotyków i leków na arytmię. Unikajmy słońca, jeśli zażywamy sulfonamidy, cytostatyki, leki przeciwgrzybiczne, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (ketonal, ibuprofen, naproxen), przeciwcukrzycowe i moczopędne. Korzystając z leków warto przeczytać ulotkę, leki bardzo często zawierają bowiem substancje fotouczulające. Ekspozycja na słońce powoduje fototoksyczną reakcje skóry, której efektem są przebarwienia.
Herbatki ziołowe i zioła, których musimy unikać, jeśli zażywamy kąpieli słonecznych to: dziurawiec, nagietek, bergamotka, arcydzięgiel ,arnika, oset, mniszek lekarski, chryzantema. Kosmetyki, dezodoranty i perfumy pod wpływem działania promieni słonecznych mogą być również przyczyną plam na skórze.
Rodzaje przebarwień:
-
piegi, to drobne plamki, które goszczą na ogół na skórze osób z jasną karnacją lub u osób rudych,
-
plamy soczewicowate (przypominają ziarna soczewicy), powstają pod wpływem słońca lub są wynikiem starzenia organizmu,
-
plamy wątrobowe, inaczej starcze, pojawiają się na twarzy, grzbietach dłoni, dekolcie, nawet jeśli unikamy słońca mogą się pojawić jako pamiątka z wakacji sprzed kilku lat,
-
melasma zwana ostudą, plamy które powstają najczęściej u kobiet w ciąży lub kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne; są to plamy symetryczne, które występują nad górną wargą, na policzkach, na nosie, na czole, na brodzie,
-
Melanoza Riehla, fotouczulenie na kosmetyki i perfumy.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć i dlatego niezależnie od pory roku, choć szczególnie latem, warto stosować kosmetyki ochronne z filtrem.
CODZIENNIE RANO STOSUJ KREM Z FILTREM!
Jeśli jednak przebarwienia zagościły na naszej twarzy rozpocznijmy walkę, by przywrócić naszej skórze jasność. Warto przyjrzeć się kosmetykom jakich używamy. Dla naszej skóry niezwykle istotne jest odżywianie, czyli to co gości na naszym talerzu, ale również odżywianie zewnętrzne skóry. Krem powinien być bogaty w witaminy młodości: A,C i E. Witamina A chroni przed wolnymi rodnikami, regeneruje włókna kolagenowe, wpływa na jędrność i koloryt cery. Witamina C ma właściwości wybielające i złuszczające. Witamina E neutralizuje wolne rodniki i chroni skórę przed promieniami UV. Kwas hialuronowy zwiększa gęstość skóry, wzmacnia ją i pogrubia.
PLAMY WĄTROBOWE NA SKÓRZE
Plamy wątrobowe na skórze pojawiają się wraz z wiekiem i często są nazywane plamami starczymi. Niewydolność wątroby, chora wątroba, przeciążona wątroba daje o sobie znać ubierając naszą skórę w plamy pigmentacyjne, przebarwienia. Możemy oczywiście, w trosce o zdrowie, przeprowadzić oczyszczanie i detoksykację wątroby. Zapewni nam to odpowiednia dieta. Podstawowe wskazówki, które uzdrowią naszą wątrobę to:
-
Jemy mniej i częściej, 5-6 posiłków dziennie.
-
Owoce, warzywa jemy surowe (sałatki, surówki).
-
Unikamy smażenia. Pieczemy, dusimy, gotujemy na parze.
-
Jemy czerstwe pieczywo.
-
Eliminujemy: nabiał, czerwone mięso, słodycze, grzyby, pieczywo pszenne, kawę, herbatę, alkohol.
Kuracja powinna trwać 8 tygodni. Nasza dieta powinna obfitować w: zielone warzywa, ale również pomidory, paprykę, marchew, ziemniaki, buraki, owoce, zwłaszcza grejpfrut, soję, ryż, siemię lniane, otręby, orzechy, migdały, świeże ryby, oleje tłoczone na zimno. Nasza wątroba wprost kocha świeże soki warzywne. Bardzo pomocne są herbatki ziołowe: mniszek lekarski, korzeń karczocha, ostropest plamisty (zawiera zbawienną dla wątroby sylimarynę).
PRZEBARWIENIA NA SKÓRZE I JAK Z NIMI WALCZYĆ
Jeśli zauważymy pierwsze zmiany pigmentacyjne na naszej skórze warto sięgnąć po kosmetyki złuszczające i rozjaśniające. Toniki, peelingi, kremy powinny zawierać w swoim składzie kwasy (np. salicylowy, glikolowy, cytrynowy), witaminę C, oraz substancje hamujące zmiany barwnikowe (witamina A i jej pochodne, kwas kojowy, arbutyna, hydrochinon).
Ogólnie dostępne kosmetyki to właściwa droga, ale warto również stosować domowe sposoby.
-
SOK Z CYTRYNY
Sok z cytryny to numer 1 w walce z przebarwieniami. Witamina C zawarta w cytrynie może wybielić niechcianą plamę. Oczywiście wymaga to czasu i cierpliwości, ale warto spróbować, zanim będziemy zmuszeni wybrać bardziej inwazyjne metody działania. Najprościej można plastry cytryny kłaść na zmienione kolorystycznie miejsca (30 minut).
Można również zmieszać sok z cytryny z cukrem i miodem (sok z 1 cytryny, 2 łyżki cukru, 2 łyżki miodu).
-
SODA OCZYSZCZONA
Łyżkę sody mieszamy z odrobiną wody i papkę nakładamy na plamę. Po kilku minutach zmywamy wodą. Soda ma nie tylko działanie rozjaśniające, ale również złuszczające.
-
SOK Z ALOESU
Sok z aloesu rozjaśnia skórę, ale dodatkowo działa nawilżająco.
-
OLEJ RYCYNOWY
Moczymy wacik w oleju rycynowym i kładziemy na przebarwienie. Olej rycynowy nawilża i ujędrnia skórę, ma działanie przeciwzmarszczkowe.
-
ENZYMY PROTEOLITYCZNE
Znajdziemy je w papai (papaina) oraz w ananasie (bromelaina). Maseczki z tych owoców to strzał w dziesiątkę. Również owoc mango to bogactwo witaminy C i enzymów proteolitycznych.
-
ZIEMNIAK
Starty, surowy ziemniak (lub plastry ziemniaka), ziemniak zmieszany z miodem usuną niechciane plamy. Możemy również zmieszać papkę ze startego ziemniaka z jogurtem i sokiem z cytryny.
Nasza kuchnia przyniesie nam mnóstwo inspiracji w temacie wybielania skóry. Oprócz powyższych metod rozjaśnią naszą skórę poniższe maseczki-papki:
-
ASPIRYNA zmieszana z wodą,
-
RUMIANEK, dodatkowo można dodać sok z cytryny,
-
kompresy z MAŚLANKI,
-
KURKUMA z jogurtem i gorczycą,
-
JABŁKO,
-
MIÓD i MIGDAŁY w postaci pasty.
OGÓREK…świeży ogórek to cudowna maseczka, która rozjaśni nasze lico, a dodatkowo maseczka z ogórka ma właściwości nawilżające, odświeżające, łagodzi stany zapalne. Warto także przetestować papki ze zmiksowanego pomidora, selera, pietruszki. Domowe sposoby na rozjaśnienie skóry są zdrowe i skuteczne. Walka, a w zasadzie wojna z przebarwieniami jest ciężka. Jeśli mimo chęci, zapału, systematyczności plamy nadal szpecą naszą twarz warto skorzystać z usług gabinetów kosmetycznych, gdzie pod okiem fachowca stosuje się:
-
kwasy owocowe: kwas glikolowy, mlekowy, winowy, jabłkowy, cytrynowy,
-
enzymy proteolityczne (papaina, bromelaina) uzyskane z papai i ananasa wykorzystywane w peelingach chemicznych,
-
substancje hamujące wytwarzanie melaniny wytwarzane syntetycznie: hydrochinon, kwas kojowy, arbutyna,
-
substancje hamujące wytwarzanie melaniny pochodzenia roślinnego, taką rośliną jest amla (ajurwedyjska roślina odmładzająca, pochodzi z Indii).
Te metody złuszczają naskórek, rozjaśniają skórę, a tym samym usuwają stopniowo plamy pigmentacyjne. Oczywiście do wyboru mamy również zabiegi z wykorzystaniem lasera, mikrodermabrazję. Warto skonsultować wybór z dermatologiem, kosmetyczką.
Niestety przebarwienia na skórze dodają nam lat. W celu ich uniknięcia stosujmy profilaktykę, bo walka z nimi jest długotrwała. Ochrona przed słońcem to podstawa, a więc kosmetyki z filtrami UV. Jeśli planujemy urlop warto wcześniej przyjmować beta karoten w postaci suplementów. Beta karoten zmniejsza wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe i pobudza tworzenie melaniny, która jest naturalnym filtrem ochronnym skóry. Uważajmy na perfumy i kosmetyki latem, jeśli zażywamy kąpieli słonecznych konsultujmy z lekarzem lub farmaceutą, czy leki jakie zażywamy nie narażają nas na zmiany skórne. Unikajmy herbatek ziołowych, które „nie lubią” słońca.
Jasna, promienna, jednolita cera bez przebarwień to nasz cel. Dbajmy o naszą skórę, unikajmy przebarwień jak ognia, a gdy już jakaś plama, jak nieproszony gość, pojawi się na naszej skórze, walczmy z nią. Możliwości mamy wiele, warto zacząć rozglądając się po naszej kuchni, domowe maseczki rozjaśniające zdziałają cuda. Wybierajmy kosmetyki, które zniwelują przebarwienia na skórze i, co warto podkreślić kolejny raz, KREM Z FILTREM to podstawa.