Świerk pospolity Inversa jest jedną z płożących odmian  świerka pospolitego.  W początkowych latach należy mu nieco pomóc wypiętrzyć się gdyż ma z tym zasadniczy problem. Bowiem chcąc mieć wyższe drzewko należy je palikować, aby nowe gałęzie spływały z wyższej wysokości. Z czasem potrafi tak jak na zaprezentowanym zdjęciu już bez palikowania wyprowadzić jeden mocniejszy pionowy pęd. Jednakże w wielu przypadkach co roku należy podwiązywać co silniejszą gałąź, aby uzyskać jej wyższą wysokość. Charakterystyczną cechą bez wątpienia są tu rosnące jedynie w dół gałęzie tworzące „płaczącą” formę drzewka iglastego oraz niemożność wykształcenia przewodnika. Dolne gałęzie ścielą się majestatycznie po ziemi ubarwiając swoją obecnością kompozycje roślin skalnych. Odkrył tę odmianę świerka angielski hodowca i selekcjoner  R. Smith  w 1855 roku w zabytkowym kompleksie mieszkalnym z XVIII wieku zwanym Kinlet Hall w małej miejscowości Kinlet w ceremonialnym hrabstwie Shropshire w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands niedaleko granicy z Walią. Siedem lat później, bo w 1862 roku zapoczątkowana została jego sprzedaż detaliczna właśnie przez szkółkę szczęśliwego znalazcy znajdującej się miejscowości Worcester. Pierwszy raz publikację o tej świerkowej odmianie napisał George Gordon nazywając ją Abies excelsa Inverta. Obecnie ta odmiana świerka jest bardzo chętnie sadzona przez właścicieli ogródków zw względu na swój majestatyczny i ubarwiający niezwykłym kształtem. Praktycznie każdy z nas może znaleźć wyjątkowe zastosowanie dla tego drzewka ozdobnego.

Po kilku latach dzięki naszym staraniom otrzymamy oryginalną formę zwisającą mogącą zaszczycić swoim sąsiedztwem praktycznie każdą roślinę. Po około 10 latach o świerk pospolity Inversa (łac. Picea abies Inversa) o stosunkowo małej średnicy sięgającej zaledwie 1 metra oraz 2-3 metry wysokości. Zdarzają się wieloletnie okazy, które osiągnęły wysokość 6-8 metrów przy 2 metrach średnicy. W naturze zaś potrafi osiągnąć aż 30 metrów wysokości. Jego szerokość ze względu na ukształtowanie gałęzi jest w zasadzie trudna do oszacowania, ponieważ ścielące się po podłożu gałęzie oczywiście tworzą naturalny żywo zielony iglasty dywan. Roczny przyrost kształtuje się w zakresie 20-30 centymetrów. Inversa posiada ciemnozielone igły ściśle przylegające do rosnącego w zawsze w dół pędu bocznego. Długość i szerokość spłaszczonych igieł praktycznie jak u gatunku. Bardzo rzadko zawiązuje szyszki.

Świerk pospolity Inversa zwykle preferuje stanowisko nasłonecznione z lekką tendencją do półcienia. Miejsce powinno być raczej nieco osłonięte przed silnymi wiatrami. Może rosnąc blisko zbiorników wodnych, ponieważ odpowiada mu wilgotne powietrze. Jeśli chodzi o glebę, w której rośnie to najlepiej rośnie na przeciętnych wilgotnych glebach o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Sadząc go na piaszczystych glebach należy pamiętać, aby go podlewać. Całkowicie mrozoodporny iglak. Źle reaguje na bardzo zanieczyszczone powietrze zatem sadzenie go w miejscach o dużym natężeniu ruchu nie jest najlepszym rozwiązaniem. W idealnych warunkach praktycznie nigdy nie choruje. Jednakże do głównych wrogów Inversy są niewątpliwie przędziorki sprawiające, że igły żółkną i opadają oraz ochojnik zielony tworzący niby szyszki u nasady poszczególnych pędów.

Zastosowanie Inversy może być rozmaite. Począwszy od samotnie stojącego solitera w otoczeniu niskich roślin chociażby w postaci wrzosów czy jałowców. Pasuje praktycznie do każdego rodzaju ogrodu bez większych uwarunkować jeśli chodzi o wielkość czy też charakter. Posadzony w szpalerze za kilka lat tworzy niepowtarzalny płot ogradzający poszczególne części ogródka. Picea abies Inversa perfekcyjnie znajduje sobie uznanie również na skalniakach, rabatach ciesząc oko nawet najwybredniejszych kolekcjonerów i miłośników roślin iglastych. Bardzo intrygująca odmiana świerka pospolitego. Jego kompanem może być bez wątpienia inny iglak o równie niepowtarzalnym kształcie jakim jest modrzew europejski Krejca Mutation.

Świerk pospolity Inversa (łac. Picea abies Inversa)

Świerk pospolity Inversa

Świerk pospolity Inversa

Świerk pospolity Inversa

Picea abies Inversa

swierk-pospolity-inversa

Picea abies Inversa

Picea abies Inversa

Picea abies Inversa