Świerk serbski Schneverdingen to jeden z najmniejszych iglastych krasnoludów. Został odnaleziony jako czarcia miotła przez niemieckiego szkółkarza G. Horstmanna w 1991 roku. Do jej charakterystycznych cech należy bez wątpienia sama kolorystyka igieł oraz kształt jaki zwykle przybiera. Bardzo rzadko spotykana odmiana miniatury świerka w polskich ogrodach. Oczywiście nazwa iglaka pochodzi od miejsca znalezienia, czyli nieopodal lub w miejscowości Schneverdingen w Dolnej Saksonii w powiecie Heidekreis. Miasto Schnevedingen jest partnerskim miastem polskiego Barlinka i szwedzkiego Eksjö. Jest ono nazywane również „Miastem wrzosów i kwiatów”, bowiem znajdziemy tam nienaruszony krajobraz wiejskiego wrzosowiska, lasów, torfowisk i łąk. Każde z tych wrzosowisk posiada własną niepowtarzalną historię. Naprawdę warto to zobaczyć: http://www.schneverdingen-touristik.de/desktopdefault.aspx

Picea omorika Schneverdingen posiada zaledwie 2-3 centymetrowy przyrost roczny. W kilku pierwszych latach przybiera zwykle lekko spłaszczoną formę kulistą. Po kilku latach jedna z przodujących ku górze gałęzi tworzy swojego rodzaju niewielki stożek przez co otrzymujemy w efekcie nieco kopulasty pokrój. Bardzo krótkie, bo mające zaledwie 1-2 cm długości igły mienią się barwą kolorów wśród których oczywiście wiodą prym trzy kolory: niebieski, zielony i srebrny. Czasami wkrada się również biały kolor igieł porastających promieniście gałąź. Poszczególne gałęzie również wyrastają stosunkowo gęsto przez co widzimy bardzo zwartą, okrągłą trójkolorową bryłę. Pięknie prezentuję się ta odmiana na wyższym pniu oraz w sąsiedztwie ciemnozielonych i żółtych roślin. Po 10 latach zwykle osiąga 30-50 cm wysokości oraz 50-80 cm szerokości przy czym zaczyna się z czasem wypiętrzać.

Świerk serbski Schneverdingen jest odmianą polecaną zdecydowanie do bardzo małych ogrodów. Jako świerk serbski ma niewielkie wymagania glebowe, do których należą mokre, lekko gliniaste gleby o odczynie neutralnym bądź lekko kwaskowatym. Dla lepszego wyeksponowania walorów kolorystycznych powinno rosnąć na stanowisku słonecznym lub niewielkim cieniu od południowego słońca. Odmiana bardzo odporna w naszym klimacie zarówno na różnice temperatur jak i szkodniki. Idealna do posadzenia w dużej donicy na taras czy balkon w sąsiedztwie również wysoko zaszczepionej jodły koreańskiej Kohout’s Icebreaker. Sąsiedztwo doskonałe.

Świerk serbski Schneverdingen (łac. Picea omorika Schneverdingen)

Świerk serbski Schneverdingen

Świerk serbski Schneverdingen

Świerk serbski Schneverdingen

Świerk serbski Schneverdingen

Świerk serbski Schneverdingen

Świerk serbski Schneverdingen

Schneverdingen

Picea omorika Schneverdingen

Picea omorika Schneverdingen

Picea omorika Schneverdingen

Picea omorika Schneverdingen