W trosce o zdrowie codzienna porcja błonnika to obowiązek. Naturalny błonnik pokarmowy zwany włóknem pokarmowym to jednym słowem komórki roślinne odporne na enzymy trawienne człowieka, które wędrują przez jelito i są niestrawione. Błonnik jest podstawowym budulcem komórek warzyw, owoców, zbóż i orzechów. Błonnik zapewnia nam dobre samopoczucie, zdrowie i piękną sylwetkę (reguluje trawienie, przyspiesza metabolizm). To naturalny lek na problemy cywilizacyjne. Naukowcy nazywają często jelito „drugim mózgiem”, nasze jelito to klucz do zdrowia, bo odpowiada, aż za 70% odporności organizmu! Jelito człowieka ma 200m², na powierzchni błony jelitowej znajdują się wypustki (kosmyki jelitowe), które jeśli są czyste i właściwie odżywione zapewniają nam pełnię zdrowia. Kosmyki jelitowe wprost kochają błonnik, który wymiata i usuwa szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Błonnik to dla naszego jelita istny odkurzacz. Błonnik poprawia pracę jelit, jest niezbędny dla całego układu pokarmowego.

NATURALNY BŁONNIK POKARMOWY ZAPOBIEGA ZAPARCIOM

Bardzo długo błonnik traktowano jako substancję balastową. Dopiero brytyjski chirurg Denis Parsons Burkitt przywrócił błonnik do łask. W czasie II wojny światowej rozpoczął badania w Afryce, które kontynuował aż do 1964 roku. Na podstawie obserwacji stwierdził, że zwiększona ilość błonnika w diecie Afrykańczyków chroni ich przed rakiem jelita grubego. Swoją hipotezę przedstawił w książce „Don’t Forget Fibre in your Diet”.

Don't Forget Fibre in your Diet    Denis Parsons Burkitt

Błonnik występuje w dwóch postaciach:

 • błonnik rozpuszczalny w wodzie,

 • błonnik nierozpuszczalny w wodzie.

Naturalny błonnik pokarmowy rozpuszczalny znajdziemy w płatkach owsianych, roślinach strączkowych, soczewicy, owocach (na szczególną uwagę zasługują grejpfruty, pomarańcze, porzeczki) i warzywach (marchew, ziemniaki, karczoch cykoria), zawiera go również brązowy ryż, kasza gryczana, suszone morele i śliwki. Należy zaznaczyć, że owoce warto jeść surowe i ze skórką. Błonnik rozpuszczalny pęcznieje w jelicie tworząc kleisty żel, galaretkę. Dzięki temu wiąże ze sobą tłuszcze i te nie trafiają już do krwi. Ten rodzaj błonnika skutecznie zmniejsza cholesterol, a tym samym jest jak lekarz dla naszego serca. Błonnik chroni przed chorobami serca. Błonnik rozpuszczalny w wodzie zmniejsza absorpcję cukrów, a tym samym zapobiega cukrzycy.

Błonnik nierozpuszczalny ulega w przewodzie pokarmowym znikomym przemianom. Znajduje się w pełnych ziarnach zbóż, otrębach, warzywach strączkowych, kapuście. Błonnik nierozpuszczalny przyspiesza pracę jelit i zapobiega zaparciom.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzienne spożycie błonnika w ilości 27-40g. Niedobór błonnika to źródło wielu chorób: otyłość, choroby przewodu pokarmowego, cukrzyca, choroby nowotworowe, w tym rak jelita grubego, rak odbytu. Brak błonnika w naszej diecie to gwarantowane zaparcia, to z kolei prowadzi do powstawania guzków około odbytniczych. Modna ostatnio dieta bezglutenowa, stosowana przez osoby nie cierpiące na celiakię (nietolerancja glutenu) prowadzi do niedoboru błonnika. Również dieta uboga w owoce, warzywa pozbawia nas błonnika. W Polsce spożycie owoców i warzyw w skali roku wynosi 150 kg, dla porównania w Grecji to 400 kg. Zachorowalność na nowotwory w Polsce jest dwukrotnie wyższa niż w Grecji.

 Naturalny błonnik pokarmowy w warzywach

OWOCE I WARZYWA TO NATURALNE ŹRÓDŁO BŁONNIKA

Zawartość błonnika w 100 g produktu przedstawia poniższe zestawienie (System dietetyczny dla Zakładów Służby Zdrowia, H. Szczygłowa, Warszawa 1992)

otręby pszenne 48

fasola biała 25,3

groch 17

śliwki suszone 14,1

groch łuskany 12,2

chleb żytni razowiec 8,2

porzeczki czarne 7,7

porzeczki czerwone 7,5

chleb żytni sitkowy 7,3

płatki owsiane 6,9

natka pietruszki 6,9

maliny 6,7

kasza gryczana 6,2

kasza jęczmienna 6,2

porzeczki białe 6,2

maka pszenna wrocławska 5,3

makaron 5,2

mąka krupczatka 5,1

chleb żytni razowy na miodzie 4,9

Graham 4,7

agrest 4,6

bułki 4,3

brukselka 4,1

kalarepa 3

kapusta włoska 2,7

fasola strączki 2,6

kasza manna 2,5

ryż 2,4

buraki 2,3

śliwki 2,2

banany 2,1

marchew 1,9

morele 1,9

truskawki 1,7

dynia 1,7

szpinak 1,7

pomidory 1,5

ziemniaki 1,4

jabłka 1,3

SUPER FIGURA? TYLKO Z BŁONNIKIEM

Naturalny błonnik pokarmowy i odchudzanie idą ze sobą w parze. Odgrywa bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o zachowanie szczupłej sylwetki. Błonnik wchłania wodę i pęcznieje w żołądku dając uczucie sytości. Co ważne, nie dostarcza kalorii. Błonnik jest niezbędny i bardzo skuteczny w procesie odchudzania. Oczywiście powinien stanowić dopełnienie odpowiedniej diety. Aby schudnąć należy spożywać 30 g błonnika dziennie. Błonnik reguluje trawienie i przyspiesza metabolizm, hamuje wilczy apetyt i zapobiega efektowi jo-jo.

NATURALNY BŁONNIK PRZYJACIEL PRZEWODU POKARMOWEGO

Naturalny błonnik pokarmowy wspomaga perystaltykę jelit i reguluje proces wypróżniania. Dodatkowo wchłania produkty fermentacji jelitowej i tym samym wpływa korzystnie na mikroflorę jelit. Błonnik leczy zaparcia, biegunki, wiąże również kwasy żółciowe co jest wskazane u osób chorych na kamicę żółciową. Błonnik obniża poziom cholesterolu, jest także wskazany przy zespole jelita drażliwego.

Ludzie chorują z powodu toksyn-chemicznych substancji i metali ciężkich, które zanieczyszczają organizm” D. Burkitt

Błonnik usuwa z naszego organizmu toksyny i metale ciężkie, ogranicza ich wchłanianie. Błonnik pomaga usuwać substancje rakotwórcze, azotyny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po przeprowadzonych badaniach nad efektami diety bogatej w błonnik donosi, że błonnik zmniejsza zachorowalność na nowotwory przewodu pokarmowego.

Naturalny błonnik pokarmowy w owocach

NATURALNY BŁONNIK POKARMOWY I CUKRZYCA

Spożywanie produktów bogatych w błonnik znacznie spowalnia przemianę węglowodanów. Błonnik spowalnia opróżnianie żołądka (spowalnia wchłanianie glukozy) co zmniejsza wytwarzanie insuliny i pozwala na utrzymanie stałego poziomu cukru. Błonnik zapobiega cukrzycy.

SERCE KOCHA BŁONNIK

W Ameryce (the National Health and Nutrition Examination Survey) przeprowadzono badania na temat wpływu błonnika na choroby sercowo-naczyniowe. 11 tysięcy ankietowanych zapytano o dietę, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, choroby, w tym cukrzycę, palenie papierosów. Masa ciała, nadciśnienie i cholesterol to główni winowajcy, jeśli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe. Wyniki były jednoznaczne.

U osób w wieku 20-39 lat i 40-59 lat, które spożywały duże ilości błonnika prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca było znacznie mniejsze niż u osób spożywających znikome ilości błonnika.

Minimum 25 g błonnika dziennie skutecznie chroni nasze serce

Warto pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Nadmiar błonnika utrudnia wchłanianie witamin i związków mineralnych, podrażnia błonę śluzową żołądka, powoduje biegunki, wzdęcia, nasila dolegliwości bólowe przy nadkwasocie, zaburza funkcjonowanie jajników (zaburzenia miesiączkowania). Błonnik nie jest wskazany przy niektórych chorobach: niedokrwistość, choroby układu kostnego (osteoporoza), niektóre choroby układu pokarmowego.

Błonnik pokarmowy w zalecanej ilości 27-40 g ma dla naszego zdrowia ogromne znaczenie. Spożywanie produktów bogatych w błonnik:

 • stabilizuje stężenie glukozy we krwi,

 • hamuje przyswajanie tłuszczy,

 • daje uczucie sytości,

 • pomaga w walce z otyłością,

 • reguluje zaparcia,

 • chroni nasze serce,

 • reguluje ciśnienie krwi,

 • obniża cholesterol,

 • zapobiega cukrzycy,

 • oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich,

 • dba o właściwą florę bakteryjną jelit,

 • chroni przed rakiem.

Jesteśmy tym co jemy. Nie zawsze mamy wpływ na jakość produktów jakie spożywamy, ale możemy wybierać z głową to co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dieta bogata w błonnik to kwintesencja zdrowia i urody, bo przecież „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zdrowie fizyczne i psychiczne zależy w znacznej mierze od nas samych, również od tego co spożywamy. Od dziś w naszym menu gości błonnik-przyjaciel naszych jelit. Błonnik ukryty w warzywach, owocach, nasionach, płatkach owsianych, ale również błonnik zawarty w suplementach. Właściwa suplementacja to gwarancja zdrowia:

FIBRE COMPLEX with F.O.S./Błonnik naturalny z F.O.S. Viridian (90 kapsułek)

Naturalny błonnik pokarmowy suplement diety