Jodła koreańska Pinocchio została odnaleziona jako czarcia miotła w niemieckiej szkółce Carstens na początku lat 80-tych zeszłego wieku,a najprawdopodobniej w 1981 roku. Jej synonimiczną nazwą jest jodła koreańska Carsten. Owa szkółka prowadzona przez Edwina Carstena w małej miejscowości Varel znajdująca się w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Friesland może poszczycić się odkryciem wielu miniaturowych iglaków zachwycających swoim niespotykanym wyglądem.

Jodła koreańska Pinocchio (Abiea koreana Pinocchio) jest bardzo wolno rosnącym iglakiem. Jej przyrost roczny waha się zaledwie w przedziale 3-5 centymetrów. Z reguły przyjmuje nieregularny kształt spłaszczonej kuli, bardzo zwartej i gęstej od mikroskopijnej wielkości igieł. Igły króciutkie osiągające zaledwie 1 centymetr długości. Stosunkowo grube, bardzo rzadko porastające jasno brązowy pień. Przyobleczone całościowo mleczną powłoką, która idealnie współgra ze standardowym ciemnozielonym kolorem. Na końcach zaokrąglonych igieł można zaobserwować żółtą poświatę mocno uatrakcyjniającą tę odmianę. Jodła Pinocchio bardzo pięknie wygląda podczas wiosny kiedy to oczywiście uwidaczniają się nowe pąki, a potem igły początkowo posiadające w tymże czasie pistacjowy kolor. Rozmiary do jakich zdoła dorosnąć po 10 latach opiewają na około 25 wysokości i 30-40 szerokości.

Czarcia miotła Pinocchio zdecydowanie najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych glebach dodatkowo jeszcze dobrze zdrenowanych. Jej ulubionym stanowiskiem jest miejsce częściowo osłonięte a tym samym zaciszne. Z racji swoich niewielkich rozmiarów polecana jest do sadzenia w donicach stojących na tarasie czy balkonie. Ze względu na swój charakter idealnie pasuje do miniaturowych ogrodów o charakterystyce japońskiej. Jej nieregularność w kształcie czasami sprawia, że wygląda jak drzewko bonsai. Jeśli zaś chcemy aby ją bardziej wyeksponować w naszym ogrodzie musimy zakupić tę jodłę zaszczepioną na wyższym pniu. Każdy miłośnik miniaturowych odmian drzew iglastych powinien się nią zainteresować i posiadać w swojej ogrodowej kolekcji. Doskonale prezentowała by się w sąsiedztwie żółtych odmian, do których bez wątpienia należy świerk serbski Peve Tijn. Miniaturowe drzewa ozdobne w każdym ogrodzie powinny znaleźć swoje miejsce.

Jodła koreańska Pinocchio (łac. Abies koreana Pinocchio)

Abies-koreana-Carsten

Abies koreana Pinocchio

Abies koreana Pinocchio

Abies koreana Pinocchio

Jodła koreańska Pinocchio

Jodła koreańska Pinocchio