Sosna limba Ortler została odnaleziona przez niemieckiego wybitnego szkółkarza Jörga Kohouta podobnież w Alpach.  Wspomniany ogrodnik wsławił się wynalezieniem niejednej fascynującej czarciej miotły. Jego szkółka i główne centrum sprzedaży mieści się  na obrzeżach stolicy Saksonii. Na 24 hektarach rośnie masa najrozmaitszych drzew ozdobnych, wśród których oczywiście znajdzie się kilkaset odmian drzew iglastych. Tak naprawdę dokładnie nie wiadomym jest gdzie i kiedy została odnaleziona i wprowadzona do sprzedaży ta zjawiskowa odmiana. Należy bezwzględnie nadmienić, że sosna limba w naszym kraju podlega prawnej ochronie gatunkowej ze względu na zbyt intensywną wycinkę. Zatem czarcia miotła z sosny limby to naprawdę rarytas w naszym ogrodzie.

Sosna limba Ortler jak każda miniatura drzewa ozdobnego rośnie bardzo powoli. Z reguły przybiera  bardzo nieregularny jajowaty kształt. Poszczególne boczne i sztywne skierowane ku górze gałęzie co rusz tworzą mniejsze zagęszczone stożki. Przyrost roczny tej odmiany to zaledwie 3-4 centymetry. Zatem po 10 latach życia osiąga zaledwie 20-30 centymetrów wysokości oraz od 30 do 50 centymetrów średnicy. Igły posiadają potrójne zabarwienie oczywiście od  ciemnozielonego po kolor szary i niebieski. Długość delikatnych i lekko powyginanych igieł zebranych po 5 z reguły oscyluje w granicach 2-3 centymetrów. Ich długość sprawia, że wizualnie faktycznie wygląda jak iglasty skrzat w ogródku. Do tego dzięki formowaniu się wspomnianych odrębnych stożków przypomina bardzo zwartą i gęstą formę drzewka bonsai.

Pinus cembra Ortler uwielbia podłoże gliniaste, suche z lekko kwaśnym odczynem. Preferuje zazwyczaj stanowiska słoneczne lub z lekkim pół cieniem. Z racji swojej indywidualności zarówno gatunkowej jak i wizualnej sosna limba Ortler może rosnąc samodzielnie jak i na przykład tworząc niepowtarzalny szpaler wzdłuż podjazdu. Dzięki niewielkim rozmiarom idealnie nadaje się do tarasowych donic lub na niewielkie skalniaki. Doskonale znosi polskie warunki klimatyczne. Idealna odmiana dla osób niezbyt związanych z tematem ogrodnictwa. Charakteryzuje się również duża odpornością na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki. Można śmiało użyć stwierdzenia, że sosna Ortler jest gatunkiem wybitnie światłolubnym.

Ortler jest swoistą iglastą indywidualnością dlatego też powinna również mieć sąsiedztwo indywidualność do których bez wątpienia możemy zaliczyć takie iglaki jak modrzew europejski Krejca Mutation czy też świerk serbski Wodan.

Sosna limba Ortler (łac. Pinus cembra Ortler)

Pinus cembra Ortler

Pinus cembra Ortler

Sosna limba Ortler

Sosna-limba-Ortler-