Sosna chińska  Jiuzhaigou Valley jak sama nazwa wskazuje pochodzi z chińskiego rezerwatu przyrody znajdującego się w północnej części prowincji Syczuan i charakteryzującego się głównie górską scenerią. Już w 1992 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa. To w nim żyje wiele zagrożonych gatunków zwierząt takich jak chociażby panda wielka.  Jiuzhaigou Valley to ściślej rzecz ujmując Dolina Dziewięciu Palisad. Zaś tytułowe palisady to w rzeczywistości tybetańskie wioski położone wzdłuż doliny. Tak naprawdę nie ma żadnej wzmianki o roku, w którym ją znaleziono. Jednakże można śmiało stwierdzić, że jest swoistą czarcią miotłą.

Sosna chińska  Jiuzhaigou Valley jest bardzo rzadką odmianą tegoż rodzaju sosny posiadającą ciemno zielone ubarwienie. Wysokość dziesięcioletniego okazu to zaledwie 80-100 cm gdzie podobnie jest jeśli chodzi o średnicę. Zatem można powiedzieć, że w gruncie rzeczy przyjmuje pokrój kulisty. Liście tego iglaka są dość długie, bo 8-12 cm z lekkim nalotem. Stosunkowo cienkie i delikatne zebrane po 2. Wyrastają z gałęzi praktycznie pod kątem prostym dzięki czemu tworzą zwartą pierzastą formę.

Pinus tabuleaformis Jiuzhaigou Valley ma wymagania glebowe stosunkowo niewielkie. Ziemia może bez problemów być piaszczysta, sucha o lekko kwaśnym odczynie. Ten orientalny karzeł sosny jest rośliną wysoce tolerancyjną. Preferuje stanowiska słoneczne lub pół cieniste. Nie straszne mu susze oraz niskie temperatury nieraz odczuwalne w naszym klimacie umiarkowanym.

Z racji swojej niebagatelnej urody i niewielkich stosunkowo rozmiarów idealnie nadaje się do ogrodów inspirowanych sztuką Dalekiego Wschodu. Z pewnością będzie tworzyła zjawiskowe w formie i kolorze kompozycje roślinne. Idealnie też odnalazłaby się jako wolno stojące drzewko pośród chociażby jałowców płożących o żółtawym odcieniu będących swoistym dla niej tłem. Każdy szanujący się kolekcjoner drzew ozdobnych powinien ją mieć w swojej kolekcji. Jeśli chodzi o jej roślinne sąsiedztwo to idealnie prezentuje się obok takich iglaków jak: świerk kaukaski Tom Thumb Gold oraz jodła koreańska Kohout’s Icebreaker. Polecana dla początkujących ogrodników.

 

Sosna chińska Jiuzhaigou Valley (łac. Pinus tabuleaformis Jiuzhaigou Valley)

Sosna chińska Jiuzhaigou Valley

Sosna chińska Jiuzhaigou Valley

Sosna chińska Jiuzhaigou Valley

Pinus tabuleaformis Jiuzhaigou Valley

Pinus tabuleaformis Jiuzhaigou Valley

Pinus tabuleaformis Jiuzhaigou Valley