Sosna oścista Graciosa 367 jest drzewem ozdobnym rosnącym oczywiście o wiele wolniej niż sosny z jej gatunku. Przybiera zwykle wygląd nieregularnego stożka. Sosna oścista zwana również długowieczną jest genetycznie spokrewniona z dwoma innymi sosnami:  (P. longaeva) oraz (P. balfouriana). Długość życia niektórych egzemplarzy żyjących głównie na zachodnich obszarach Ameryki Północnej, a ściślej rzecz ujmując w Górach Białych jak się szacuje wynosi nawet 3000 lat.

Sosna oścista Graciosa 367 to zielono srebrny iglak o igłach zebranych w pęczki po 5 sztuk. Liście są sztywne i mocne o długości 3-4 cm. Ich grubość to nawet jeden milimetr. Igły bardzo gęsto porastają pęd, który także jest początkowo widoczny ze względu na swoją równie dużą średnicę. Jedyną charakterystyczną różnicą jest to, że igły Graciosy nie są pokryte charakterystycznymi dla gatunku białymi kroplami żywicy. Podobnie jest na młodych pędach. Po 10 latach osiąga od 50 do 80 centymetrów wysokości oraz 20-30 centymetrów szerokości. Na końcach i krawędziach igieł zauważalny jest trzeci kolor żółty, który dodaje uroku i tak już rzucającej się w oczy uroczej sośnie.

Pinus aristata Graciosa 367 jest genetycznie gatunkiem wysokogórskim i jak na taki przystało najlepiej rośnie się jej na silnie nasłonecznionym i odsłoniętym stanowisku. Iglak tez jest bardzo odporny na suszę oraz na niskie temperatury. Nic w tym dziwnego bowiem zwykle najlepiej rośnie w górnej strefie lasy na wyjałowionych zboczach gór. Gleba może być transparent-nie piaszczysta lub lekko gliniasta bez jakichkolwiek wymagań.

Sosna oścista Graciosa 367 pasuje na wszelkiej maści skalniaki, niewielkie ogrody, ogrody na dachu, a także ze względu na niepowtarzalny wygląd na dziedzińce jako soliter. Wspaniale prezentuje się w sąsiedztwie iglaków o żółtym lub niebieskim zabarwieniu jak jodła hiszpańska Aurea lub jodła szlachetna Blaue Hexe. Wspomniane przed chwilą jodły również nie grzeszą indywidualnością dzięki czemu w komplecie z pewnością będą wyglądać zjawiskowo, a Twój ogród nabierze cech indywidualności.

 

Sosna oścista Graciosa 367 (łac. Pinus aristata Graciosa 367)

Sosna oścista Graciosa 367

Pinus aristata Graciosa 367

Pinus aristata Graciosa 367  Sosna oscista Graciosa 367  Sosna-oscista-Graciosa-367-

Sosna oścista Graciosa 367

Pinus aristata Graciosa 367