Jodła koreańska Kohout’s icebreaker to dopiero prawdziwy rarytas do naszego ogrodu. Odmiana wynaleziona przez znanego niemieckiego szkółkarza pana Jörga Kohouta stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku. Tę wspaniałą i zarazem bardzo oryginalną czarcią miotłę znaleziono na jodle koreańskiej Horstmann’s Silberlocke. W 2009 roku odmiana została oficjalnie wprowadzona do sprzedaży pod tą samą nazwą. Jej pochodzenie ustalono na podstawie pozycji encyklopedycznej Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species” wydana przez londyński Royal Horticultural Society w 2012. Obecnie iglak należy do niemałego już grona iglaków posiadających zastrzeżenie, czyli słynny znaczek w postaci litery ®. Odmiana zdobyła wiele wyróżnień do których można zaliczyć wyróżnienie na polskich targach Zieleń to Życie w 2012 roku.

Jodła koreańska Kohout’s icebreaker to iglak, którego docelową formą jest kształt bardzo płaskiej kuli. Rozmiary jakie osiąga po 10 latach do zaledwie 30 cm wysokości oraz 50 cm średnicy. Tak naprawdę ciężko jest określić kształt drzewka po kilkudziesięciu latach, bowiem jodła potrafi wyprowadzić jedną dłuższą gałąź ku górze tworząc kolejne piętro silnie zagęszczonych mniejszych i znaczni krótszych gałęzi. Abies koreana Kohout’s icebreaker posiada krótkie, mięsiste i skręcone wokół pędów igły z reguły o długości 1,5 cm i 2-3 mm szerokości. Tak poskręcane igły ukazują mleczno białą spodnia stronę igieł. Na wierzchniej stronie zaś prym wiedzie głęboki i jasny kolor zieleni. Owa zieleń jest bardzo mało wyeksponowana. Zdecydowanie stanowi on tylko niewidoczne tło dla wszechobecnej bieli iglaka. Dla lepszego wyeksponowania tej miniatury zalecane jest szczepienie na wyższym pniu co w perspektywie czasowej da nam ciekawą w formie i kolorze roślinę mogącą stanowić element nawet najbardziej wyrafinowanej kompozycji ogrodowej. Jej rozmiary predysponują ją do posadzenia w donicy stojącej na balkonie czy tarasie. Doskonale znosi formowanie.

Kohout’s icebreaker jest miniaturowym drzewkiem bardzo dobrze znoszącym mróz. Jeśli chodzi o wymagania glebowe to najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnej glebie o odczynie lekko kwaśnym bądź kwaśnym. Stanowisko powinno być półcieniste lub słoneczne. Iglak nie przepada za zbyt gliniastymi oraz piaszczystymi. Nie lubi stanowisk gdzie narażona jest na przeciągi przeciągami. Męczą ją zbyt duże skoki temperatur. Jest stosunkowo tolerancyjna na zanieczyszczenia miejskie.

Jodła koreańska Kohout’s icebreaker jest bez wątpienia mocnym urozmaiceniem każdego ogrodu. Każdy szanujący się kolekcjoner miniaturowych drzew ozdobnych. Idealnie kontrastuje z takimi odmianami iglaków jak świerk serbski Peve Tijn oraz modrzew europejski Krejca Mutation.

Jodła koreańska Kohout’s Icebreaker (łac. Abies koreana Kohout’s Icebreaker)

Abies koreana Kohouts icebreaker

Jodła koreańska Kohouts icebreaker

Jodła koreańska Kohouts icebreaker

Jodła koreańska Kohout's icebreaker

Abies koreana Kohouts icebreaker

Jodła koreańska Kohouts icebreaker

Jodła koreańska Kohouts icebreaker

Jodła koreańska Kohout's icebreaker