Jodła biała Mastodont zwana też pospolitą to czeska odmiana jodły karłowej wprowadzona do sprzedaży w 2009 roku i znaleziona jako czarcia miotła. Dokonał tego znaleziska szkółkarz Jiří Holata, którego szkółka mieści się w miejscowości Kouty w Czechach. Swojego czasu miałem przyjemność go poznać i zobaczyć wiele z miniaturowych odmian z jego kolekcji.

Jodła pospolita Mastodont charakteryzuje się przyrostem rocznym wielkości 6-7 cm. Przyjmuje zazwyczaj nieregularny pokrój krzaczasty, który powinno się co kilka lat korygować, aby uzyskać foremny kształt. Licznie rozgałęzione gałęzie przeplatają się wzajemnie tworząc niezwykle zagęszczoną formę. Igły tej jodły osiągają zaledwie 2-3 cm długości. Młode igły z wierzchu posiadają kolor żywej zieleni z niewielką poświatą żółci w późniejszym czasie zmieniając go na ciemno zielony. Zaś od spodu widzimy mleczno biały kolor z zielonym paskiem biegnącym w osi igły. Liście tego iglaka są ponadto lekko wykrzywione ku górze z idealnie zaokrąglonymi końcówkami. Patrząc na drzewko nie można odnieść wrażenie pewnej lekkości i delikatności igieł co ma również odzwierciedlenie w ich dotyku. Mowa oczywiście o młodych igłach. Nieco starsze stają się zdecydowanie sztywniejsze.

Abies alba Mastodont jest drzewkiem raczej cieniolubnym, a w szczególności jej młodsze egzemplarze. Jest rośliną o stosunkowo dużych wymaganiach wilgotnościowych. Lubi zarówno glebę wilgotną jak i świeżą. Podobnie jest z powietrzem, bowiem raczej nie zaleca się jej sadzenia w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Jodła biała Mastodont jest wrażliwa na wiosenne przymrozki, które mogą ją uszkodzić, dlatego też zaleca się okryć drzewko przy zaistniałych niskich temperaturach. Doskonały wybór drzewka iglastego do małego ogrodu. Z racji swojego wyglądu jest wręcz idealnym iglakiem do stworzenia naprawdę uroczej kompozycji ogrodowej również takiej na tarasie w większej donicy. Na niewielkich skalniakach może stanowić swoiste tło dla jeszcze mniejszych okazów roślin. Jeśli chodzi o kolorystykę to zalecam posadzić ją w sąsiedztwie jakiejś żółtej lub niebieskiej odmiany, gdyż to jasna (wiosną) i ciemna (zimą) zieleń jest jej standardem. Mam na myśli takie odmiany jak chociażby świerk serbski Tom Thumb Gold lub jodła szlachetna Blaue Hexe.

Odmiana jodły jeszcze bardzo rzadko spotykana w naszych ogrodach polecana wszystkim kolekcjonerom drzew ozdobnych.

Jodła biała Mastodont (łac. Abies alba Mastodont)

Abies alba Mastodont

Jodla biała Mastodont

Abies alba Mastodont

Jodla pospolita Mastodont

Jodla biała Mastodont

Jodla biała Mastodont