Sosna kosodrzewina Frisby jest gatunkiem drzewka iglastego o bardzo wolnym wzroście. Ten zimozielony iglak jest podgatunkiem krzaczastym sosny górskiej wprowadzonymdo sprzedaży w 2009 roku w Holandii przez Edwina Smits’a. Tak naprawdę ta sosna jest określana wieloma synonimami: Prostrata, Prostrata Domschke lub Repens Domschke.

Sosna kosodrzewina Frisby przybiera zwykle pokrój płasko kulisty płożąc się zwykle po ziemi. Po 10 latach życia osiąga zaledwie 30 cm wysokości przy średnicy osiągającej około 60 cm. Zatem roczny przyrost to zaledwie od 5 do 10 cm. Frisby jest odmianą dwuigielną o krótkich i ciemno szmaragdowych igłach, które są nieco poskręcane. Jedną z charakterystycznych cech tej odmiany są wiosenne przyrosty gdzie jeszcze bardzo młoda i nie rozwinięta jeszcze gałąź w kolorze miodowym u nasady otoczona jest 2 lub trzema fioletowymi szyszkami. Kolor szyszek z czasem blednie przechodząc w brązowy z domieszką zieleni.

Pinus mugo Frisby wymagania glebowe i wilgotnościowe ma stosunkowo niewielkie. Jest również rośliną bardzo tolerancyjną względem odczynu podłoża. Jednak najlepiej rośnie na glebach kwaśnych i wapiennych. Jest drzewkiem odpornym na wysokie mrozy oraz duże zanieczyszczenia dzięki czemu spokojnie możemy ją posadzić w miejskich ogródkach. Preferowanym stanowiskiem dla tej sosny jest bezwzględnie miejsce nasłonecznione. Jednakże toleruje miejsca lekko zacienione.

Zagrożeniem dla tej miniatury iglaka są choroby grzybowe takie jak: rdza, opieńka miodowa lub  Phytophtora. Zaś jeśli chodzi o szkodniki je atakujące to do standardowych zagrożeń dla sosny Frisby możemy zaliczyć rośliniarki , mszyce oraz gąsienice zwójki sosnowej.

Sosna kosodrzewina Frisby ma tak naprawdę wiele zastosowań, bowiem nadaje się do nasadzeń w parkach, w ogrodach przydomowych, na wrzosowiskach, do pojemników na tarasie czy balkonie oraz  na wszelkiej maści rabatach. Frisby dobrze prezentuje się zarówno w grupach jak i jako soliter. Z racji swojej niewielkiej wysokości może stanowić w przygotowywanej przez nas kompozycji formę rośliny okrywowej. Doskonale prezentowałaby się na tle „żółtych” odmian takich jak jodła hiszpańska Aurea.

Sosna kosodrzewina Frisby (łac. Pinus mugo Frisby)

 Sosna kosodrzewina Frisby

Sosna kosodrzewina Frisby

Sosna kosodrzewina Frisby

Sosna kosodrzewina Frisby

Sosna kosodrzewina Frisby

Pinus mugo Repens Domschke

Pinus mugo Prostrata Domschke

Pinus mugo Frisby