Wiosna to idealny czas na rower. Amatorów dwóch kółek jest coraz więcej. Nastała moda na rower. Coraz więcej osób jeździ nie tylko rekreacyjnie, ale wykorzystuje rower jako środek lokomocji. Na rowerze do pracy, na rowerze po zakupy. To czysta przyjemność, gdy mkniemy przed siebie, a wiatr rozwiewa nam włosy, słońce głaszcze naszą skórę. Możemy podziwiać otaczający nas świat, cieszyć oczy zielenią, na nowo, bez pośpiechu poznawać okolicę. Jazda na rowerze to wolność. Rower łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. To doskonała forma ruchu na świeżym powietrzu, nieinwazyjna, naturalna, wpływa pozytywnie na naszą psychikę i zdrowie. Jazda na rowerze działa korzystnie na:

-wydolność,

-pracę serca,

-układ krążenia,

-wzmacnia mięśnie nóg, pośladków, pleców, brzucha,

-przyspiesza metabolizm,

-odchudza,

-redukuje cellulit.

Godzina jazdy na rowerze 20km/h pozwala nam spalić 600kcal. Rowerowe szaleństwo dotlenia cały nasz organizm, wzmacnia naszą odporność i wyzwala w nas endorfiny-hormony szczęścia. Jeśli chcemy uniknąć miażdżycy, udaru, zawału ruszajmy się, nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę, chyba, że ktoś lubi pływać ;), warto rozpocząć swoją przygodę ze sportem od przyjemnej przejażdżki rowerowej. Wycieczka rowerowa za miasto, przemierzanie leśnych ścieżek, jazda wśród łąk zielonych, śpiew ptaków … czy może być coś cudowniejszego?

Rower

Rower to doskonała forma rehabilitacji, wzmacnia nogi, kręgosłup i UWAGA! wpływa pozytywnie na nasz mózg. Naukowcy z Holandii badali wpływ jazdy na rowerze na naszą kondycję umysłową i okazało się, że impulsy układu nerwowego przebiegają szybciej , co wpływa na pracę mózgu, a tym samym na lepszą koncentrację, poprawę pamięci, szybsze decyzje. Tajwańscy badacze odkryli, że pedałowanie pobudza BDNF neurotroficzny czynnik mózgu (białko wydzielane przez neurony), który odpowiada za nastrój, stres, pamięć. Jazda na rowerze działa antydepresyjnie i przeciwlękowo. Naukowcy z Illinois donoszą, że pół roku jazdy na rowerze odmładza mózg o 2 lata! Wystarczy 30 minut dziennie dla zdrowia i przyjemności. Komu zawdzięczamy możliwość korzystania z tego cudownego środka komunikacji ? W 1790 roku Made de Sivrac wynalazł pierwszy prototyp roweru, ale bez możliwości sterowania. W 1839 roku Thomas McCall zbudował trójkołowiec, a następnie jednoślad z systemem pedałów i popychaczy połączonych z osią tylnego koła. Twórców współczesnej wersji pojazdu na dwóch kołach, na przełomie lat, było wielu. Pierwowzór współczesnego roweru powstał w latach 1884-85, stworzył go John Kemp Starley. Pojazd miał koła równej wielkości, kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem, tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Nazwano go Rover (wędrowiec). Pierwszy rower w Polsce skonstruował malarz Edmund Perl. Nosił nazwę samojazd, pierwszy model był z drewna i miał trzy koła. Pierwsze zawody samojazdów odbyły się 5 czerwca 1869 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. W 1886 roku powstało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Do grona miłośników bicykla należeli: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, która w podróż poślubną wraz z mężem udała się właśnie rowerem. W 1917 roku wyprodukowano w Polsce 17 rowerów, w zakładach Zawadzkiego. Na skalę przemysłową produkcja rozpoczęła się w 1929 roku w zakładach Łucznik.

Rowerem możemy przemieszczać się, udać na przejażdżkę rekreacyjną, ale również przeprowadzić trening aerobowy. Punkt pierwszy to rozgrzewka. Powinna ona trwać około 10 minut, pedałujemy powoli, rozgrzewamy mięśnie. Trening właściwy łączy w sobie prędkość, odległość, czas. Pomocne będą tutaj wspomagające urządzenia: licznik rowerowy, aplikacje na telefon, pulsometr. Aplikacje na telefon mierzą odległość, dystans, wysokość wzniesień, położenie na mapie, istnieją też bazy wskazujące ścieżki rowerowe, liczbę spalonych kalorii. Mamy do wyboru: Endomondo Sports Tracker, Strava Cycling, Sport Tracker, iMapMyRide Riding Cycling GPS, Move! Bike Computer, Cycle Droid, Bikecomputer, Cyctastic GPS. Jeśli zepsuje nam się rower możemy skorzystać z aplikacji Bike Repair HD i Bike Doctor.

Każdy trening kończymy spokojną jazdą, a następnie wykonujemy ćwiczenia rozciągające.

Rower

Najprzyjemniejszą formą jest jazda na rowerze na świeżym powietrzu, ale jeśli aura nie dopisze możemy skorzystać z roweru stacjonarnego w zaciszu domowym lub w klubie fitness. Podczas godzinnej jazdy spalimy około 500 kcal. Jeśli lubimy wyzwania kluby oferują zajęcia Fit Bike-Spinning. To intensywny trening cardio, podczas godziny możemy spalić nawet 1000 kcal. Spinning daje szybkie efekty, jeśli chodzi o odchudzanie, wzmacnia mięśnie nóg, brzucha, wpływa na układ krążenia, poprawia kondycję, wzmacnia serce. Ćwiczymy w rytm muzyki, pod okiem instruktora. Szczupła sylwetka i endorfiny gwarantowane!

Jeśli jesteśmy aktywni, trenujemy intensywnie, rower jest urozmaiceniem naszych zajęć sportowych i czujemy niedosyt, odpowiedź jest jedna: TRIATHLON. Ta dyscyplina łączy w sobie: pływanie, kolarstwo i bieganie. Triathlon to sport indywidualny. Dystanse są zróżnicowane i tak: Super Sprinterski to dystans 0,6 km pływania, 5 km jazdy rowerem, 3 km biegu, Olimpijski (standard) łączy w sobie 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegu, ale już IRONMAN to 3,8 km pływania, 180 km rowerem, 42 km biegu.

Rower

JAKI ROWER WYBRAĆ ?

Ze względu na przeznaczenie rowery dzieli się na: wojskowe, górskie, BMX, rower do dirtu i streetu (do ewolucji różnego rodzaju), wyścigowe szosowe, przełajowe, torowe, turystyczne, miejskie, dziecięce, stacjonarne, cyrkowe, transportowe, speedrowerowy (żużel na rowerach), trialowe (wyczynowe).

Dla przeciętnego śmiertelnika wybór zawęzimy do:

  1. Rower szosowy (kolarzówka) to rower wyścigowy. Jest lekki i szybki, nadaje się do jazdy po równej, gładkiej powierzchni. Wymaga pochylonej pozycji.

  2. Rower górski to wzmocniona rama plus grube opony z bieżnikiem. Idealny do jazdy w trudnym terenie.

  3. Rower miejski tzw. holender ma cienkie opony, duże koła i zapewnia komfortową jazdę (wyprostowana sylwetka).

4. Rower trekkingowy to rower turystyczny o dużych kołach i grubych oponach. Idealny na długie wyprawy.

Pamiętajmy, by jeździć z głową. Bezpieczeństwo to podstawa: kask, światła, hamulce, dzwonek. Warto się ubrać w intensywne kolory, a wieczorem pamiętać o kamizelkach odblaskowych, bądź elementach z odblaskiem.

Może już wkrótce dogonimy Holandię, rower to nieodłączny element holenderskiego krajobrazu. W Chinach również to idealny środek transportu. Rower to najlepsza odpowiedź na miejskie korki. Warto zamienić samochód na rower, skorzysta na tym nasz portfel, nasze zdrowie i cały świat, bo jazda rowerem jest mega ekologiczna. Dbam o środowisko, jestem EKO i wybieram rower!

Życie jest jak jazda na rowerze, żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód”.

Albert Einstein

ROWEROWE SZALEŃSTWO NIECH TRWA W NAJLEPSZE !