Fitness to nie tylko moda, to sposób na życie. Fitness to dobre samopoczucie, zdrowie, ale też konieczność, jeśli chcemy zachować sprawność, młodość, siłę i piękną sylwetkę. Kluby fitness rosną na potęgę jak grzyby po deszczu. Początki fitnessu należy łączyć z aerobikiem, który narodził się w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych. Twórcą jest Kenneth Cooper, lekarz w Narodowej Agencji Aeronautyki (NASA). Opracował on programy treningowe dla kosmonautów amerykańskich, wkrótce ćwiczenia aerobowe opanowały cały świat. Założeniem ćwiczeń było to, aby układ krążenia i oddychania pracował tak, by organizm mógł pobierać dostatecznie dużo tlenu, z jak najkrótszymi okresami niedotlenienia. Ikoną aerobiku była amerykańska aktorka Jane Fonda. W 1979 roku podczas kręcenia filmu „Chiński Syndrom” aktorka złamała nogę, a ponieważ zbliżał się kolejny plan zdjęciowy Jane Fonda, szukając metod rehabilitacji, trafiła na salę gimnastyczną, gdzie kobiety ćwiczyły w rytm muzyki dyskotekowej. Zajęcia tak spodobały się aktorce, że wkrótce otworzyła klub sygnowany własnym nazwiskiem Fonda´s Studio w Los Angeles. Aktorka wydawała kasety, książki, występowała w telewizji, zarażała aerobikiem miliony ludzi. W Polsce aerobik stał się modny w 1981 roku, ikoną była Hanna Fidusiewicz absolwentka AWF, była gimnastyczka.

Fitness

Aby być w formie warto korzystać z zajęć fitness w klubie pod okiem instruktora, możemy ćwiczyć z płyty, z filmów dostępnym w internecie. Fitness to:

WYTRZYMAŁOŚĆ

SPRAWNOŚĆ

SIŁA

ZDROWIE

ZGRABNE CIAŁO

Ładny biust, smukła talia, płaski brzuch, jędrne pośladki, mocne, zgrabne nogi te argumenty powinny przekonać panie. Panowie rozwiną swoją muskulaturę, poprawią sylwetkę. Kluby fitness proponują szeroki wachlarz możliwości. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sezon plażowy zbliża się dużymi krokami i czas rozpocząć walkę o piękną, zgrabną sylwetkę. Aktywność fizyczna niesie za sobą mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Sport uzależnia. Warto być FIT i rozpocząć swoją przygodę ze sportem dla kondycji, dla higieny życia. Fitness to najbardziej wszechstronna aktywność, która kryje w sobie różne formy ruchu. Kluby fitness proponują różne formy zajęć, warto spróbować i znaleźć coś dla siebie, do wyboru mamy między innymi:

AEROBIC (ang. aerobics z gr. aer, aeros-powietrze i bios-życie) to trening aerobowy, który polega na dużej wymianie tlenu. Można spalić od 300 do 500 kcal/h. Aerobic zwiększa wydolność serca, modeluje sylwetkę, wpływa pozytywnie na wydolność płuc, na naczynia krwionośne, wzmacnia mięśnie, kości-zwiększa gęstość kości. Aerobic poprawia elastyczność stawów, usprawnia pracę jelit, wzmacnia system immunologiczny, dodaje nam pewności siebie i poprawia nastrój.

AQUA AEROBIC to doskonała forma ćwiczeń dla osób otyłych, starszych, po kontuzjach. W wodzie ciało jest lżejsze o 90 %, ćwiczenia w wodzie nie obciążają stawów, bioder, kręgosłupa, kolan. Plusem jest fakt, że woda stawia opór co wzmacnia mięśnie, wpływa na wytrzymałość. Mięśnie w wodzie pracują intensywnie, a przy tym nie odczuwamy zmęczenia. Podczas 45 minut możemy spalić 500 kcal. Aqua aerobic to zgrabna sylwetka, mocne mięśnie, elastyczne stawy, zdrowe serce i płuca. Dzięki ćwiczeniom w wodzie unikniemy kontuzji i zmęczenia, a efekty będą jak najbardziej odczuwalne.

AEROBOXAEROBOXING pojawił się w Polsce pod koniec lat 90-tych, to intensywny trening choreograficzny, połączenie fitnessu z elementami sztuk walki (karate, boks, kickboxing). Te ćwiczenia poprawiają kondycję, koordynację. Ciosy, kopnięcia, podskoki szybko spalają tkankę tłuszczową. Aerobox angażuje całe ciało, pracują mięśnie rąk, nóg, brzucha i pośladków. To idealny sposób na zgrabną sylwetkę i rozładowanie napięcia. Podczas zajęć spalimy 170 kcal już po 15 minutach ćwiczeń.

FITNESS – ZDROWE CIAŁO

BPU to trening statyczny na matach, angażujący wybrane grupy mięśni: brzuch, pośladki i uda. Ćwiczenia intensywnie modelują te partie, wyszczuplają, wzmacniają mięśnie. Większość kobiet ma problemy właśnie z tymi partiami, ćwiczenia BPU warto włączyć do treningów.

Fitness

CALLANETICS to bardzo skuteczna metoda ćwiczeń, efekty są widoczne po 2 tygodniach regularnych ćwiczeń, przy dokładnym ich wykonywaniu. Te ćwiczenia przyspieszają metabolizm, wzmacniają mięśnie, kształtują sylwetkę. Callanetics opiera się na ćwiczeniach izometrycznych, które przede wszystkim wzmacniają mięśnie poprzez ich napinanie. Callan Pinckney wymyśliła ćwiczenia z myślą o redukowaniu bólu kręgosłupa. Ćwiczenia rzeźbią przede wszystkim brzuch, uda i pośladki.

CROSSFIT to prawdziwa rewolucja i szybkie efekty. Crossfit powstał w 2001 roku, Amerykanin Greg Glassman zaczął używać tego programu do trenowania policji, później marines, strażaków, żołnierzy. Dziś Crossfit ma całe rzesze swoich fanów. To intensywny trening podczas którego możemy spalić 1000-1200 kcal/h. To ćwiczenia siłowe i kondycyjne. Plusy to różnorodność, szybkie efekty, wytrzymałość, siła, wzmacnianie mięśni, sprawne serce i płuca. To ogromne wyzwanie, ale też przyjemność.

FIT BIKE, SPINNING to intensywny trening cardio, jazda na specjalnych rowerach stacjonarnych w rytm muzyki. Podczas godzinnego treningu można spalić 600-800 kcal. Fit Bike rzeźbi i wyszczupla ciało, idealnie działa na brzuch, nogi, pośladki. Trening zwiększa wydolność układu krążenia, wzmacnia kości, układ sercowo-naczyniowy, zwiększa wydolność tlenową organizmu, wzmacnia układ odporności, wyzwala endorfiny.

FIT AND JUMP to fitness na trampolinach. To nowa metoda ćwiczeń, skoki na trampolinie w rytm muzyki. Świetna zabawa połączona z wysiłkiem fizycznym, sama przyjemność i radość. Ćwiczenia angażują większość mięśni, modelują sylwetkę, godzina zajęć pozwala spalić 800 kcal.

INTERWAŁ zwany również HIIT (ang. High Intensity Interval Training) opiera się ma zmiennej intensywności ćwiczeń. Został opracowany dla sportowców w celu zwiększenia wytrzymałości, siły, prędkości. To szybka redukcja tkanki tłuszczowej i ta forma znalazła szerokie zastosowanie wśród amatorów.

Plusem jest krótki czas sesji treningowych i szybki efekt. TABATA to forma treningu interwałowego, to czterominutowy trening metaboliczny. To ćwiczenia przy z obciążeniem własnego ciała. Przykładowy trening to rozgrzewka (pajacyki, przysiady), następnie minuta szybki bieg w miejscu i ćwiczenia właściwe przy dużej intensywności (4 minuty)np.: brzuszki, skoki na skakance, pompki.

JOGA wywodzi się z filozofii indyjskiej, to harmonia ciała i duszy. Joga to filozofia życia, ale też po prostu zdrowa forma ćwiczeń fizycznych. Joga obniża ciśnienie krwi, obniża cholesterol, stymuluje produkcję insuliny (wskazana dla cukrzyków), łagodzi bóle, pozytywnie wpływa na sylwetkę. Ćwiczenia skutecznie wpływają na kręgosłup, wzmacniają mięśnie, uelastyczniają ciało, łagodzą skutki stresu. Joga podnosi poziom GABA (kwas y-aminomasłowy), co zapobiega chorobie Alzhaimera.

PILATES to delikatne ćwiczenia stacjonarne, które wzmacniają mięśnie, wpływają na elastyczność, wzmacniają kręgosłup, poprawiają postawę i kształtują sylwetkę. Pilates poprawia koordynację i koncentrację, rozciąga ciało, uczy prawidłowej techniki oddychania, odchudza i relaksu.

PŁYWANIE można porównać do treningu z obciążeniami, ponieważ woda stawia opór mięśniom. Podczas pływania stracimy 468 kcal/h. Basen to idealna forma ruchu dla każdego. Pływanie uaktywnia wszystkie mięśnie, to doskonała forma rehabilitacji i profilaktyki, nie obciążamy kręgosłupa i stawów. Pływając szybko tracimy kalorie, wzmacniamy płuca, serce, układ krążenia. Pływanie chroni przed zawałem, cukrzycą, udarem. Basen wpływa nie tylko na naszą kondycję, ale również doskonale odpręża.

Fitness

POLE DANCE to taniec na rurze, który łączy w sobie elementy tańca, ćwiczeń akrobatycznych i fitness. To praca z ciężarem własnego ciała, wymaga wiele siły. Jedno wejście na rurkę spala 10 kcal. Pole dance wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę, poprawia elastyczność i wytrzymałość.

SHAPE to ćwiczenia, które wzmacniają wszystkie partie naszego ciała. Ta forma wzmacnia i kształtuje sylwetkę, spala tłuszcz. Podczas ćwiczeń wykorzystuje się ciężarki, gumy, step. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, kości, uelastyczniają stawy. To intensywne zajęcia, które modelują sylwetkę. W zależności od intensywności ćwiczeń spalimy od 500 kcal.

STEP CHOREO, STEP AEROBIC to ćwiczenia podczas których wykorzystuje się specjalną platformę-step. Zajęcia polegają na dynamicznym wchodzeniu i schodzeniu ze stepu, podczas godziny spalamy 600 kcal. Step rzeźbi uda, pośladki i nogi. Ćwiczenia wymyśliła Gin Miller w latach 90-tych w USA początkowo jako formę rehabilitacji kontuzji kolana, okazało się przy okazji, że ta forma ruchu skutecznie odchudza. Step zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową, poprawia kondycję, wzmacnia kości, mięśnie i skutecznie relaksuje.

STRETCHING z ang. rozciąganie to ćwiczenia rozciągające, rozluźniające, relaksujące. Ćwiczenia niweluje napięcia mięśni, wpływa pozytywnie na stawy. Stretching daje nam wiele korzyści: powiększa zakres ruchu w stawach, wzmacnia ścięgna, polepsza ukrwienie mięśni, rozluźnia mięśnie po treningu.

TAI CHI to system ćwiczeń zdrowotnych, który wywodzi się z Chin, to starożytna chińska szkoła łagodnych ruchów. Ćwiczenia cudownie relaksują, regulują oddech. To idealna forma ruchu dla osób zmagających się z artretyzmem, łagodzi ból. Tai Chi reguluje ciśnienie krwi, zwiększa wydolność płuc, wzmacnia serce, wpływa pozytywnie na procesy trawienne, ciało nabiera sprawności i elastyczności. Tai Chi wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną.

TBC znaczy „total body conditioning” czyli modelowanie całego ciała. To trening z hantlami, piłką, gumami i obciążeniami na nogi. Pracują ręce, nogi, brzuch i pośladki. Wzmacnianie mięśni, praca nad sylwetką to główne zalety TBC. Podczas godziny zajęć możemy spalić 420-520 kcal. TBC redukuje cellulit i rozstępy.

TRX to zestaw ćwiczeń z obciążeniami własnego ciała z użyciem specjalnych taśm. To trening wzmacniający, kształtujący sylwetkę, uaktywnia najgłębsze partie mięśni.

ZDROWY KRĘGOSŁUP to ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, łagodzą bóle, poprawiają postawę. Bóle pleców, problemy z kręgosłupem to w dzisiejszych czasach częsta przypadłość. Siedząca praca, brak ruchu prowadzą do zwyrodnień i zmian w kręgosłupie. Te ćwiczenia to doskonała profilaktyka. Podczas ćwiczeń pracują mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa.

ZUMBA to fitness połączony z zabawą. Wymyślił ją w latach 90-tych instruktor i tancerz Alberto „Beto” Perez. To połączenie tańca latynoamerykańskiego z elementami fitness. Choreografia zumby łączy elementy hip-hop, samby, salsy, mambo, sztuk walki, Bollywood i tańca brzucha. Podczas godzinnych zajęć spalimy 450-700 kcal. To trening typu cardio. Zumba odchudza, dotlenia, reguluje gospodarkę hormonalną, zwiększa wydolność i wytrzymałość. Zumba doskonale podnosi samopoczucie.

Bycie FIT to nie tylko zdrowy tryb życia, to stan umysłu. Podstawą jest trening, ale również odżywianie, eliminowanie używek, zdrowy sen, odpoczynek. Fitness to dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną. „ Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, fitness to najlepsze lekarstwo. Ogromną zaletą fitness jest różnorodność.

OD DZIŚ JESTEM FIT !

Fitness