Nordic walking (z ang. wędrówki nordyckie, po fińsku sauvakävely, po polsku chodzenie z kijkami) narodził się w Finlandii w latach dwudziestych XX wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Oficjalnie opisał go w 1997 roku Marko Kantaneva twórca Original Nordic Walking. Korzeni Nordic Walking możemy się dopatrywać w czasach starożytnych, pasterze i pielgrzymi wędrując po trudnym terenie podpierali się kijami. Turyści w górach również przemierzali szlaki używając kija. Marko Kantaneva opracował technikę chodzenia z kijkami obserwując ciało, twierdzi on, że pierwszy raz trenował, gdy miał 6 miesięcy, ponieważ raczkowanie najbardziej przypomina technikę. Dzieci szybciej uczą się zasad chodzenia z kijkami, dorośli trochę dłużej. W 1991 roku Kantaneva jako nauczyciel wychowania fizycznego zaproponował uczniom chodzenie z kijkami i prowadził obserwacje. Trzy lata później rozpoczął badania w Finnish Sports Institute w Vierumäki w Finlandii w ramach pracy magisterskiej. Centralne Stowarzyszenie dla Sportu i Rekreacji w Finlandii (The Central Association for Recreational Sports and Outdoor Activites) wydało pierwszy poradnik o chodzeniu z kijkami. Marco Kantaneva, ojciec Nordic Walking, rozpoczął współpracę z firmą Exel, która była zainteresowana produkcją sprzętu. Szaleństwo Nordic Walking rozpoczęło się w Finlandii wiosną 1997 roku, by później opanować cały świat. Nordic Walking to czysta przyjemność, coś dla ciała, coś dla ducha. Chodzenie to najbardziej naturalna i najbezpieczniejsza forma ruchu dla każdego. W przeciwieństwie do zwykłego spaceru, dzięki kijom, angażujemy do pracy mięśnie całego ciała. Zwykły spacer wprawia w ruch 40% naszych mięśni, chodzenie z kijkami dodatkowe 60%. To sport dla każdego, nie ma znaczenia wiek, waga, sprawność fizyczna. Nordic walking wzmacnia ramiona, barki, nogi, mięśnie grzbietu, brzuch. Podczas godziny marszu możemy spalić od 400 do 700 kcal. Spalamy 20-40% więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru i pobieramy o 20-58% więcej tlenu.

Nordic walking

Nordic walking można uprawiać cały rok, wystarczy opanować technikę chodzenia najlepiej pod okiem instruktora i możemy wędrować przed siebie ciesząc oczy otaczającą nas przyrodą. Morze, góry, park, las, chodzić możemy wszędzie. Nordic Walking niesie za sobą całą gamę korzyści:
– wzmacnia mięśnie,
– wzmacnia serce,
– wzmacnia kości i obniża ryzyko osteoporozy,
– obniża cholesterol,
– zapobiega cukrzycy,
– poprawia kondycję,
– obniża poziom stresu,
– poprawia samopoczucie,
– wzmacnia kręgosłup,
– wpływa na odporność organizmu,
– wpływa na poprawę sylwetki,
– pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów.

Chodzenie z kijkami nie obciąża stawów, redukuje nacisk na kręgosłup, nogi, biodra, łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. To doskonała forma rehabilitacji przy niektórych schorzeniach. Kijki pomagają w utrzymaniu równowagi, lepszej stabilizacji. Nordic Walking można uprawiać na poziomie zdrowotnym, fitness i sportowym. W Polsce funkcjonuje Polska Federacja Nordic Walking www.pfnw.eu Pierwsze polskie mistrzowska w Nordic Walking odbyły się w Gnieźnie w 2009 roku. Mistrzem Polski w maratonie Nordic Walking (42,195 km) jest Marcin Michalec, który pokonał maraton w czasie 4:35:40. Organizowane są również zawody na 5 km, 10 km. Osoby, które uprawiają czynnie chodzenia z kijkami z pewnością są zdania, że sport to zdrowie.

Nordic-walking-

KIJE I TECHNIKA CHODZENIA
Jeśli chodzi o kije do Nordic Walking ich długość możemy ustalić według wzoru Marko Kanteneva: 0,7 x własny wzrost = długość kijów

Twórca Nordic Walking zaleca następujące długości:
wzrost w cm długość kijków150-160 cm115 cm161-170 cm120 cm171-180 cm125 cm181-190 cm130 cm191-200 cm135cm

Aby dobrać wysokość kijów należy chwycić za rączkę, kije mają odpowiednią długość jeśli kąt ugięcia w łokciu będzie w przybliżeniu równy 90 stopni. Kije powinny mieć wymienne końcówki, tak by można było chodzić po różnych nawierzchniach (asfalt, piach).

Chodzenie z kijkami warto rozpocząć pod okiem certyfikowanego instruktora, technika jest łatwa do opanowania, ogólne zasady są następujące:
– każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką
– plecy wyprostowane, patrzymy przed siebie
– stawiamy kroki dłuższe niż zazwyczaj zaczynając od pięty, poprzez śródstopie, wybijamy się z palców
– trzymamy rękojeść na końcu, wymach ramienia do przodu i otwieramy dłoń po wypchnięciu kija do tyłu
– kijki skierowane ukośne w tył podczas całego marszu
– ręka wysunięta do przodu nie przekracza linii bioder
– pamiętamy o naprzemiennej pracy rąk i nóg.

Nordic Walking to przyjemna aktywność fizyczna dla każdego. Wystarczą wygodne buty i kijki. Zdrowie murowane, więc kije w dłoń i naprzód !