Sosna Banksa Banská Štiavnica jest bardzo wolno rosnącą odmianą znalezioną już stosunkowo dawno, bo w latach 80-tych zeszłego wieku w słowackim arboretum Kysihýbel znajdującym się w katastrze Bańskej Szczawnicy. Dokonał tego pan J. Červený. Należy tu nadmienić, że w owym arboretum nazywanym również  Feistmantelova záhrada posadzono aż 228 rodzajów w większości szybko drzew rosnących na półkoli północnej. Początki jego istnienia sięgają 1900 roku kiedy to  J. Tužon będący asystentem Górniczej i Leśniczej Akademii w Bańskej Szczawnicy podjął się tego jakże znamiennego zadania. Obecnie obszar arboretum o wielkości 7,73 ha jest terenem chronionym.

Sosna Banksa Banská Štiavnica jest określana także jako sosna Banksa Kysihýbl lub w skrócie ABS, czyli została nazwana jak większość miniatur drzew ozdobnych miejscem jej odnalezienia. Jej powolny wzrost kształtuje się na około 5 cm rocznie. Igły o długości 2-3 cm są kolory jasno zielonego. Charakterystyczną cechą sosny Banksa są właśnie igły, które w porównaniu do innych gatunków są  nieco szersze i mocno spłaszczone. Zauważalne jest także lekkie skręcenie igieł wokół własnej osi. Trzeba przyznać, że swoim wyglądem odstaje od znanych naszym oczom odmian. Jest niezwykłym urozmaiceniem wielu projektów ogrodniczych. Drzewko przybiera zwykle bardzo nieregularną formę stożka.

Pinus banksiana ABS jest bardzo wytrzymałym iglakiem w naszej szerokości geograficznej. Jest polecana dla początkujących ogrodników gdyż nie wymaga specjalnej troski. Jest bardzo wytrzymała na suszę i nie wymagająca jeśli chodzi o jakość gleby. Polecana do zasadzenia na stanowisku zdecydowanie słonecznym. Z racji swoich niewielkich rozmiarów polecana jest do sadzenia w małym ogrodzie lub na niewielkich skalniakach. Ze względu na swój pokrój idealnie nadaje się do japońskich ogrodów. Z pewnością doskonale prezentowałaby się z odmianami drzew o znacznie ciemniejszej barwie zieleni bądź też z iglakami, których podstawowym kolorem jest żółty (sosna hiszpańska Aurea, jodła koreańska Luminetta), bądź niebieskim (świerk kłujący Saint Marys Broom).

Sosna Banksa Banská Štiavnica (łac. Pinus banksiana Banská Štiavnica)

Sosna Banksa Banská Štiavnica

Pinus banksiana Banska Stiavnica

Sosna banksa Banska Stiavnica

Sosna Banksa Banská Štiavnica

Sosna Banksa Banská Štiavnica