Świerk serbski Peve Tijn to jedna z bardziej charakterystycznych czarcich mioteł.  Najważniejszą z tych cech jest kolorystyka tego świerka. Zdecydowanie przeważającym kolorem w całej bryle jest kolor żółty, ponadto można zaobserwować także kolor srebrny, niebieski, jasno i ciemno zielony. Jeśli drzewko posadzone jest na odpowiedniej glebie i na odpowiednim stanowisku wówczas kolor żółty przeobrażą się w złoty, a nawet lekko pomarańczowy. Naprawdę jest to bardzo barwna odmiana. Jedynie wiosną gdy wyrastają nowe zielone pędy na jakiś miesiąc traci swój walor kolorystyczny.

W kilku pierwszych latach istnienia Peve Tijn przybiera formę kulistą. W latach późniejszych potrafi wyprowadzić jeden lub kilka wierzchołków przeobrażając swoją formę w kształt niskiego nieregularnego stożka oczywiście bardzo mocno zagęszczonego przez wielość łodyg, a tym samym dużą ilość grubych igieł. Po około 10 latach bytności w ogrodzie jego wysokość to zaledwie 60 cm przy 70 cm szerokości. Zaleca się też skracanie tychże wierzchołków, aby zachować w dalszym ciągu pokrój kulisty zwłaszcza jeśli iglak zaszczepiony jest na wyższym pniu. Ta praktyka pozwala też lepiej wyeksponować jego piękno. Iglaki ozdobne o żółtych igłach są bardziej narażone na zbyt mocne działające na nie słońce, które w efekcie przypala igły spowalniając prawidłowy rozwój drzewka. Może to być dużym problemem jeśli chcemy zachować oczekiwany pokrój iglaka. Problem praktycznie znika gdy drzewko jest trochę starsze. Tak jak w całej przyrodzie podobnie jest z iglakami, które będąc jeszcze młodymi drzewkami są z natury mniej odporne na wszelkie niedogodności. Należy tu zaznaczyć, że świerk serbski Peve Tijn to całkowicie mrozoodporna odmiana poza wiosennymi przymrozkami. Długość tych wielobarwnych i grubych igieł nie przekracza zazwyczaj jednego centymetra. Oplatają one szczelnie pień dzięki czemu w efekcie widzimy jedynie kolorową igłę. Iglak jest dość nietolerancyjny w stosunku do nadmiernych zanieczyszczeń miejskich.

Picea omorika Peve Tijn został wynaleziony jako czarcia miotła na innej znanej już szkółkarzom odmianie, a mianowicie na świerku serbskim Nana. Miało to miejsce już stosunkowo dawno bo w 1986 roku w holenderskiej szkółce Vergeldt. Zalecanym miejscem w naszym ogrodzie dla tej odmiany jest stanowisko słoneczne z umiarkowanie żyzną, wilgotną i dobrze zdrenowaną ziemią. Z racji swoich niewielkich rozmiarów odmiana polecana jest na skalniaki lub wrzosowiska. Pięknie wygląda również w dużych donicach na tarasie lub balkonie. Z racji swojej barwy idealnie prezentuje się na tle lub w sąsiedztwie dużo ciemniejszych odmian jak na przykład świerk pospolity Rydal.

Świerk serbski Peve Tijn (łac. Picea omorika Peve Tijn)

Świerk serbski Peve Tijn

Świerk serbski Peve Tijn

Świerk serbski Peve Tijn

Picea omorika Peve Tijn

Picea omorika Peve Tijn