Świerk kaukaski Tom Thumb Gold to jedna z piękniejszych odmian czarcich mioteł mieniących się przez cały praktycznie rok złotym kolorem. Odmiana Złoty Kciuk Tomka została znaleziona jako czarcia miotła na świerku kaukaskim Skyland. Tego wyczynu dokonał  Joel W. Spingarn znalazłszy ją w miejscowości Nyack położonej nieopodal Nowego Jorku w 1980 roku. W 2007 roku ta piękna odmiana świerka została wybrana iglakiem roku przez American Conifer Society. W handlu często możemy ją spotkać pod skróconą nazwą Tom Thumb.

Tom Thumb Gold przez pierwszą dekadę życia formuje się na kształt spłaszczonego dysku.  Jego przyrost roczny to zaledwie 2-3 cm. Zatem po tym okresie jego szerokość to 30 cm, zaś wysokość nie więcej niż 20 cm. Z wiekiem jednak potrafi wyprowadzić dłuższą gałąź, która w efekcie sprawia, że przyjmuje on formę bardzo niskiego stożka. Igły bardzo krótkie i jak na swoją długość stosunkowo grube. Praktycznie przez cały rok mają niezmienną złocista barwę. Każda igła od wierzchniej strony to znaczy od tej na, które pada światło słoneczne jest żółta, natomiast od strony zacienionej przybiera żywo zieloną barwę. Igły porastają dość gęsto jasno brązową i zarazem grubą łodygę. Ilość igieł, ich grubość, ukierunkowanie wzdłuż łodygi powoduje, że pień praktycznie jest niewidoczny. Widzimy jedynie piękną złotą poduszkę w naszym ogrodzie.

Preferowanym stanowiskiem dla tej miniatury świerka kaukaskiego jest miejsce lekko zacienione od południowego słońca, które potrafi czasem przypalić żółte igły. Należałoby też dodać, że posadzenie iglaka w miejscu cały czas nasłonecznionym powoduje iż nie wydobędziemy z jego igieł pełni gamy kolorów, które sobą reprezentuje. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i żyzna.

Picea orientalis Tom Thumb Gold z racji osiągania swojej niewielkiej wysokości po 10 latach oraz żeby go lepiej wyeksponować zalecane jest szczepienie na wyższym pniu. Oczywiście doskonale nadaję się do wszelkich zestawień kolorystycznych zarówno z innymi iglakami jak i innymi roślinami (te także powinniśmy się postarać o miniatury, bowiem „zwykłe” odmiany często bardzo szybko rosną i w krótkim czasie przysłoniłyby naszego iglaka). Jest idealną odmianą do donicy stojącej na balkonie czy tarasie, a także do małych ogródków lub na skalniaki. Doskonale prezentuje się na tle lub w sąsiedztwie innego karła iglastego świerka serbskiego Wodan.

Świerk kaukaski Tom Thumb Gold (łac. Picea orientalis Tom Thumb Gold)

Świerk kaukaski Tom Thumb Gold

Świerk kaukaski Tom Thumb Gold

Picea orientalis Tom Thumb Gold

Picea orientalis Tom Thumb Gold

Picea orientalis Tom Thumb Gold

Świerk kaukaski Tom Thumb Gold